Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Senior sokolík

„Tak bratři, nazdar, zase za týden,“ rozloučil se třiaosmdesátiletý pan Alois, posadil si na hlavu klobouk a vydal se z tělocvičny domů. Pravidelné cvičení sice trochu unavilo jeho opotřebované tělo, ale rozjasnilo mu mysl.

Byl pátek, blížil se večer, vzduch voněl jarní přírodou, skropenou krátkou přeháňkou. Pan Alois to vzal ze sokolovny do centra okresního města na autobusové nádraží procházkou. Zasnil se, vzpomínal na mladá léta a na krásný život s nebožkou Anežkou, a na svůj spoj dorazil jako jeden z posledních.

„Dobrý večer, pane Alois, zase ze sokola? Já z práce a z nákupů, co myslíte, vejdeme se tam?“ Usmála se na něj Miluše a do dlouhého hada lidí čekajících na autobus se postavila za něj.

„Jé, Miluško, to jsi ty, rád tě vidím.“ Pan Alois jednoznačným gestem posunul o pětadvacet let mladší Miluši před sebe a zamyslel se. Znal ji už jako malou holku, pak slečnu a posléze paní, stále bydlela v domečku po rodičích šikmo naproti němu. Neměla a nemá to jednoduché, z manželství ji zbyla jen dospělá dcera s mentálním postižením, ale dokáže brát svůj osud s humerem a úsměvem. „Pořád seš fešná ženská, škoda, že mi není aspoň o dvacet míň,“ pomyslel si v duchu, ale nahlas odpověděl: „To víš, že se vejdeme, Miluško, jen asi budeme muset stát.“

„Pane Alois, nechcete si sednout, koukejte, támhle je poslední volné místo?“ Otočila se Miluše na svého souseda, když je dav posunul do dveří autobusu.

„Ale kdepak, holka zlatá, hanba by mě fackovala, kdybych měl zasednout místo dámě. Jen běž a posaď se na něj sama, tu půlhodinku ještě stát vydržím.“

Miluši sice přišlo trochu hloupé, že nechá staříka stát, ale věděla, že s ním nehne. Nakonec byla ráda, nohy ji bolely po celodenním pobíhání po restaurační kuchyni, s úlevou usedla a tašku s nákupem pro sebe i pro dceru si složila k nohám.

Zbytek nastoupivších cestujících posunul pana Aloise o několik řad dál a on zakotvil u tyče nad mladíkem, pařícím hru na mobilu.

Autobus se rozjel, prokličkoval ulicemi města, pak to vzal mezi poli, okolo rybníku a lesem. Kousek před první vesnicí se z vedlejší silnice vyřítil osobák, autobusák dupnul na brzdu, aby zabránil srážce, pak Alois na chvilku ztratil rovnováhu, a jak se chytal tyče, srazil si z hlavy klobouk. Pokrývka hlavy opsala oblouk, spadla do klína sedícímu mladíkovi a zakryla mu mobil.

„Hergot, člověče, nemůžete dávat pozor? Teď jsem kvůli vám prošvihnul level!“ Ozval se načuřeně mladík, jedoucí ze školy.

Pan Alois sice nerozuměl slovu level, ale cosi se v něm vzepřelo: „Promiňte, mladý pane, to jsem nechtěl. Ale jestli máte aspoň špetku ponětí o tom, jaký je význam slov slušnost a dobré vychování, tak byste měl radši mlčet. Jestlipak víte proč?“ A zabodl do mladíka pevný pohled svých sokolských očí.

„Co jé?“ Zareagoval mladík otráveně na jeho otázku.

Pan Alois si odpověděl sám: „Protože jinak byste ve svém věku zůstal stát, aby se mohli posadit starší a nemocní lidé.“

Mladík se urputně snažil dohnat svůj ztracený level, a tak nebylo zřejmé, zda jeho hlasité: „fuck you!“ patřilo panu Aloisovi nebo nepovedené hře.

Pan Alois by asi nerozuměl ani tomuto výrazu, nicméně teď už mladíka nevnímal. Vrátil si klobouk na hlavu a vzpomněl si na Karla, jednoho ze svých vnuků. Ten už v mladíkově věku pilně připravoval nejmenší drobotinu na minulý všesokolský slet, a letos se chystá na další.

„Ukaž, Miluško, přece se s tím nepotáhneš sama,“ prohlásil pan Alois, když společně se svou sousedkou vystoupil z autobusu, a nekompromisně jí sebral tašku s nákupem.

„Děkuju,“ pane Alois, je to těžké, jste moc hodný,“ usmála se na něj Miluše, když jí před jejím domem tašku vracel. „Nechtěl byste se u nás stavit v neděli na oběd?“

„Ale kdepak, Miluško, jen bych tě zdržoval, a stejně nemůžu, v neděli za mnou přijede Karel.“

„Tak já vám zítra aspoň upeču pár buchet, i když tak dobré jako od vaší Anežky určitě nebudou. A teď už letím, dobrou noc, pane Alois,“ rozloučila se Miluše.

„Šmakonte, ty seš hodná holka, děkuju. Nazdar,“ opáčil a v duchu si znovu pomyslel, jaká je to pořád pěkná ženská.

Pan Alois dorazil domů, trochu ho bolela záda a nohy od toho odpoledního cvičení, od stání v autobusu a od Milušiny těžké tašky. Natřel si tělo alpou, snědl skromnou večeři, a pak celý večer vzpomínal. Hlavou mu běžel film o jeho sokolském životě a o dlouhém soužití s milovanou nebožkou Anežkou. Před spaním vzal její zarámovanou fotografii z nočního stolku, něžně ji pohladil po tváři a zašeptal: „Moje drahá, vždycky jsem miloval jen tebe, ale dnes jsem zhřešil v myšlenkách. Odpustíš mi to?“ Znovu se podíval na fotografii a měl pocit, jakoby se v Anežčiných očích kmitl paprsek lásky, shovívavosti a pochopení.

Druhý den byla sobota a Miluše za pomoci své dcery upekla velký pekáč buchet. Už od rána měla divný pocit, několikrát se podívala na dům pana Aloise, ale ani jednou starého sokola nezahlídla. Navíc si všimla, že vůbec neotevřel okna, přestože bylo venku tak hezky. K večeru oddělila z pekáče několik buchet, rozložila je na talíř, přikryla nažehleným látkovým ubrouskem a chystala se mu je odnést. Aniž si uvědomila proč, instinktivně sáhla do šuplíku v předsíni pro klíč od jeho domu, který jí kdysi pro všechny případy svěřil.

Miluše vstoupila do domu pana Aloise s myslí plnou stísněných obav a podivného tušení. Volala jeho jméno, dlouho ho nemohla najít. Objevila ho až v ložnici, ležel ve své posteli, ale nedýchal. V rukou měl zarámovaný obrázek své nebožky Anežky, ve tváři výraz klidu, lásky, hrdosti a smíření. Poklekla k jeho loži, udělala mu křížek na čelo a rozplakala se.

Autor: Jan Pražák | středa 5.6.2024 14:34 | karma článku: 27,18 | přečteno: 670x
  • Další články autora

Jan Pražák

Mami, proboha, proč ty ve svém věku chceš být ještě hezká?

Tuhle necitlivou otázku a související rozhovor jsem vyslechl náhodou a možná bych byl radši, kdybych jej ani neslyšel. Ale když už se stalo a ti dva seděli naproti mně na dvojsedačce v ranním metru, tak se vámi o něj podělím.

18.6.2024 v 14:34 | Karma: 26,15 | Přečteno: 844x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Zpověď zrakově postižené ženy

„Odcházím! Končím! Nehodlám riskovat, že to máš dědičný a nebudu vychovávat ňákýho zmetka, kterej dopadne jako ty!“ Po tomhle Filipově výlevu čirého sobectví se mi konečně rozsvítilo v hlavě a já se na něj vykašlala.

15.6.2024 v 7:07 | Karma: 34,70 | Přečteno: 1879x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Jak jsem somroval u supermarketu

„Honzo, tady máš nakupovací seznam, budu ti povděčná, když dneska pojedeš sám. Ne, abys na něco zapomněl jako minule, jinak nebudu mít z čeho uvařit oběd a budeš se muset spokojit s krupičnou kaší.“

11.6.2024 v 14:34 | Karma: 27,77 | Přečteno: 924x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Mistryně světa ve skoku do řeči

Skáčete rádi lidem do řeči? A víte, že se to nemá? Tedy pokud nejste genderově nebo věkově na společenském žebříčku výš než oběť vašeho skoku, tak je to dle regulí slušného chování nepřípustné nebo přinejmenším neslušné.

8.6.2024 v 7:07 | Karma: 24,09 | Přečteno: 1374x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Nevlastní syn

„Martino, balím kufry, s Věrou čekáme dítě a já se stěhuju k ní.“ Touhle větou definitivně skončilo moje manželství s Kamilem. Tak trochu jsem čekala, že něco podobného přijde, jenom jsem nevěděla kdy.

2.6.2024 v 7:07 | Karma: 35,69 | Přečteno: 2371x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

  • Počet článků 2146
  • Celková karma 28,54
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.