Nějak se zapomíná na ty nejobyčejnější lidi

Řada poslanců napříč politickým spektrem si vzala za cíl zvýšit hranici trestného činu ze stávajících pěti na deset tisíc korun. Jinak řečeno, způsobí-li někdo někomu škodu pod touto hranicí, jedná se o pouhý přestupek.  

Škodou se v tomto případě myslí újma na majetku, tedy například krádež, poškození, zničení, podvod nebo jiný způsob jednání v rozporu se zákony na úkor něčích peněz nebo finanční hodnoty nějaké věci. Návrh podporuje například ministerstvo spravedlnosti, protože by se snížil počet trestných činů a soudnímu aparátu by ubyla zátěž. Proti jsou například zástupci ministerstva vnitra, pod které spadají obce, jímž by naopak vzrostla zátěž ve formě přestupkových řízení.

Takže hra poslanců, ministerských úředníků, státních zástupců a dalších, kteří se bojí, že jim a jejich resortům v případě uskutečnění tohoto záměru přibude práce, respektive při jeho neuskutečnění jim práce neubude.

Jak to celé nakonec dopadne, to bude v rukou našich zákonodárců. Tedy lidí s poslaneckými platy a náhradami, pro které je nějakých deset tisíc korun v podstatě zanedbatelnou částkou. A kterým možná tedy ani nepřijde na mysl další aspekt tohoto zvýšení. Aspekt, kterému se říká lidský rozměr.

Za prokázaný trestní čin je pachatel (v případě dodržení práva) odsouzen a tedy potrestán mnohem výrazněji než za přestupek v přestupkovém řízení. Toho jsou si dobře vědomi různí zloději, kteří kradou, šmejdi, kteří podvodně lákají z lidí majetek a všichni další, jim podobní vykukové. A bude-li jmenovaná hranice nakonec opravdu zvýšena, tak to ve skutečnosti odnesou ti nejzranitelnější.

Vezměte si třeba takovou minimální mzdu, která u nás v současné době činí něco přes 13 tisíc korun. Nebo průměrný důchod, který je ještě zhruba o tisícovku nižší než ta minimální mzda. Nu a teď si představte třeba starého člověka, který zůstal sám, při dnešní drahotě žije bez rezerv a pobírá méně než průběrný důchod, řekněme právě těch 10 tisíc korun.

Myslíte si, že je morální „odměnit“ někoho, kdo mu těch deset litrů šlohne pouhým přestupkem? Ono se totiž klidně může stát, že ten starý člověk nebude mít najednou čím zaplatit nájem a další poplatky, nutné k normálnímu bydlení. Nemá nikoho blízkého, kdo by ho založil, banky mu pochopitelně nepůjčí, takže skončí buď pod mostem nebo ve spárech nějakých „dobrodinců,“ rozuměj dalších šmejdů, kteří půjčují za lichvu mimo zákon. Podobně mohou samozřejmě skončit i příslušníci dalších zranitelných skupin obyvatel, například matky samoživitelky s nízkými příjmy. Nebo třeba lidé, kteří jsou kvůli své psychické kondici těsně nad hranicí svéprávnosti a snadno uvěří každé lži.

Ano, máte pravdu, je skutečně nemorální, aby zákon dovoloval někomu zničit život jedinou krádeží či podvodem, ohodnoceným pouze jako přestupek, a promiňte, že jsem se tak hloupě zeptal. Jenom se trochu bojím, jestli si tohle nebezpečí plně uvědomí ti, kteří budou o případném zvýšení hranice trestného činu nakonec rozhodovat. Tedy ti, pro něž je rozdíl mezi pěti a deseti tisíci korunami zanedbatelný.

PS: Zdroj informací například zde.

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 16.5.2019 14:50 | karma článku: 35,10 | přečteno: 1207x
  • Další články autora

Jan Pražák

Co s kočkou o dovolené?

3.5.2024 v 14:34 | Karma: 19,89

Jan Pražák

Ty zvíře moje!

27.4.2024 v 7:07 | Karma: 21,07

Jan Pražák

Heleno, hledej!

24.4.2024 v 14:34 | Karma: 31,75

Jan Pražák

Věř svým očím

21.4.2024 v 7:07 | Karma: 28,26