Pracoval jsem na projektu A1 část 2.
Překvapivě, vedení podniku, aby získalo více prostoru pro výrobní konstrukci, strčilo naši malou skupinku pěti konstruktérů technologie do boudy, kde sídlila tajemná A1. Tam jsme nebyli přijati příliš vlídně. Byli jsme tam spíš trpěni. Většina Á jedničkářů byly 'kádrové případy', i když mnozí z nich byli špičkoví odborníci v oboru 'tepla', tepelných převodů a ztrát, kterýžto obor byl klíčový ke splnění úkolu tepelně zpracovat velkou nádobu reaktoru. Byli jsme v podezření, že jsme tam byli nasazeni, abychom vše, co se v oddělení děje, nahlásili 'Zvláštnímu oddělení' podniku, což ovšem nebyla pravda. Veškeré pokusy na sblížení se setkaly s nezdarem. Chápali jsme je, i když nás to dost mrzelo. V takové atmosféře se dost těžko pracovalo.V té době jsem se učil anglicky v pražské jazykové škole a inženýr Jan Pazdera, jak jsem se už zmínil se v roce 1947 vrátil zpět do Staré vlasti. Dva roky po válce, kdy byl demobilizován z US army pracoval v Holandsku pro organizaci UNRRA. Snažil jsem se s ním navázat hovor, lákala mně jeho američtina. Špatně jsem pochodil: "Nestrkejte pane Marek nos do věcí, do kterých vám nic není. Já jsem z Rokycan a v Rokycanch chci i umřít!" Odpálil jsem od jeho pracocvního stolu. Nedůvěřivé pohledy ostatních mne provázely při mém pochodu zpět k mému stolu.
Později se poměry začaly zlepšovat. Zřejmě si mnozí uvědomovali, že tam Zvláštní oddělení nepošle celou skupinku těch, kteří by měli na ostatní dohlížet, K tomu mohli donutit i jednoho z nich, bylo by to jednodušší. Pan inženýr 'Španělák' který se nám později představil jako Evžen Sehák dokonce přišel do našeho koutku a navázal hovor. Výborná, milá sekretářka šéfa Hanička, jak se zdálo, také nelibě nesla tu naši 'segregaci' se s námi brzy spřátelila.
Nastalo pomalé tání ledů. Já jsem se pomalu seznamoval s celým tím programen vyžíhání nádoby reaktoru. Nešlo jen o vyžíhání po dokončení stavby. To žíhání (odstranování stresu v oceli) se dálo 'za pochodu¨, čili jak se nádoba stavěla ze segmentů, které se postupně svařovaly, musely se celé díly nádoby předehřát a po svaření udržovat v určité teplotě. Celé mně to zajímalo a já jsem udělal pokus přejít z oddělení technologie do oddělení A1. Šéf A1 ing. Prachař s mým přestupem souhlasil, dokonce i můj nadřízený, šéf technologie. Od roku 1965 jsem tedy pracoval v A1. Moji bývalí kolegové to přijali s nelibostí. To hraničilo se zradou. Ájedničkáři mne přijali vlídně. Ihned pro mně udělali uvítací trachtaci, i moji bývalí kolegové byli přizváni. Paní uklízečka nadělala haldu chlebíčků nechybělo ani víno. Celkem se dá říci, že ta bariéra nedůvěry byla zbořena. Inženýr Pazdera byl mimořádně vstřícný, myslím, že ho trochu mrzelo, že mne tehdy od svého stolu tak stroze odpálil, leč to se dalo pochopit. Projekt A1, žíhání reaktoru byla technologie nevyzkoušená a většia něch, kteří byli zodpovědni za úspěšný projekt byli lidé, kteří sice byli špičkoví odborníci, ale kádrově nespolehliví. Bylo to,dilema: 'Bud se to podaří a dostanete řády, anebo se to nepovede a půjdete do díry'. Byl to projekt ostře sledovaný StB. Ti lidé, kteří byli přímo zodpvědní za zdar projektu, pracovali v neustálém stresu. Evžen Sehák pracoval denně hodiny přes čas, kouřil jednu cigaretu za druhou, jednu si zapálil, položil ji na okraj stolu a hned si zapaloval další. Neustále pil kávu. Toho pověstného 'Turka'. Kávu dopil a hned si do zbylého logru nalil horkou vodu z vodovodu. Celé noci nespal. Jeden z výpočtářů, Moravský Slovák, inženýr Lahoda, praktikující katolík, se zdál být člověkem, který vše klidně přehlížel. Přihlásil se na kurzy pro pracující..'Marxismus-leninismus v praxi'. Po každé lekci přišel do práce a prováděl pro nás rekapitulace těch blábolů, které se den před tím 'učil'. Vždy s otevřenou Biblí, kterou on ty žvásty vyvracel. Vše mu procházelo....doplatil na to až po skončení projektu.
Ještě než jsem přestoupil do A1s se udála ta scénka s Jaruškou a jejích nožičkách v tuši. Všichni zaměstnanci oddělení A1 a náš malý kolektivek, jsme museli každý den po skončení práce zakrýt rýsovací prkna černou plentou, veškeré dokumenty musely být uloženy v psacích stolech a ty stoly zamčené. Denně to kontroloval vedoucí Zvláštního oddělení. Každé opomenutí těchto nařízení mohlo být považováno za sabotáž. Domnívám se ale, že ani ten agent Zvláštního oddělení neměl zájem takové přestupky hlásit 'výš'. Znamenalo by to pro něho zbytečné komplikace.
Na podzim roku 1966 byl celý prováděcí projekt dokončen a velká část Ajedničkářů včetně mně se přesunula na Slovensko, do Jaslovských Bohunic, kde se začalo se svařováním a žíháním nádoby reaktoru.
O tom v příštím, doufám ne tak nudném blogu jako je tento.
Jan Marek
Česká (ale i světová) posedlost Amerikou (USA)
Když pročítám blogy na iDnes, nemohu si nevšimnout mnohých blogů týkjících se USA. (Viz poslední blog kolegy blogaře Michaela Laitmana 'Honba za štěstím...) Nějak mi to připadá, že celý svět (a hlavně Česko) je posedlý Amerikou.
Jan Marek
Pan Josef Komárek v útoku na branku první republiky
Tak jsem se zase něco dozvěděl o první republice, kterou jsem nezažil a kterou nezažil ani pan Komárek a přesto zde přednesl její "perfektní" analyzu.
Jan Marek
Střípky ze Staré vlasti
Když našinec navštíví nějakou cizí zemi, nebo když se emigrant vrátí třeba jen načas do své původní vlasti, začne srovnávat. Je to i můj případ, kdy po několika letech zajedu do rodného Česka.
Jan Marek
Polemika s panem Josefem Komárkem
Pan Josef Komárek se čas od času dá slyšet či číst, kde ve svých blogách obhajuje socialismus. Jeho argumenty jsou však rázu...'Rohlíky za socialismu byly křupavější a pivo jen za 1,5 Kčs.'
Jan Marek
Ach ty služebky!
Předpokládám, že v této vážné době, kdy tolik lidí na Ukrajině trpí tou nesmyslnou válkou, tento blog nebude nevhodný. Snad to mnohé odreaguje od vážnosti doby. Předesílám, že jsem s Ukrajinci a přejij im mír a klid.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Po velké vodě hezké počasí. Bude slunečno a 20 stupňů, hlásí předpověď
Přímý přenos Po prudkých deštích a katastrofických potopách slibují meteorologové v novém týdnu zklidnění...
Litovel spláchla vlna vody. Troubky přečkaly kulminaci Bečvy
Sledujeme online Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Čelilo hněvu sedláků, zachránil jej nacista. Letiště v Brně slaví sto let
Když v roce 1921 zemřel čtyřiadvacetiletý Richard Harabus na tuberkulózu, vyšel jeho nekrolog přes...
Zatopený Krnov i Opavu mohla ochránit přehrada. Jenže dodnes je jen v plánech
Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, ochránila by Krnov a...
Prachatice, pronájem bytu 3+kk v ulici Krumlovská
Krumlovská, Prachatice - Prachatice II
14 800 Kč/měsíc
- Počet článků 52
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 693x
TEMPORA NE CULPES, CUM SIT TIBI CAUSA DOLORES.
Dobu neobvinuj, když sám jsi příčinou bolestí...
M.P. Cato starší.