Tento přední politik v rozhovoru pro Lidové noviny absolutně selhal

K hnutí ANO můžeme mít tisíce výhrad. Musíme však uznat, že na poli marketingu je Andrej Babiš nedostižitelný. V Sobotkově vládě hraje trvale opoziční roli. Vlastně něco podobného jako Miroslav Kalousek ve vládě Petra Nečase. Ministr financí by toho chtěl hodně prosadit, ale ta zlá sociální demokracie to blokuje. V rozhovoru pro Lidové noviny (skupina Agrofert) Babiš uvedl, že aby mohl stát řídit jako firmu, musel by mít jednobarevnou vládu. Zcela jednoduchý a jasný vzkaz voličům.

Na Babišově rozhovoru pro Lidové noviny je nejsmutnější to, kam až tento deník dokázal klesnout. Z kdysi názorově pestrých novin se stala hlásná trouba ANOfertu a Bruselu. KSČ měla Rudé právo a Babiš má Mafru. S ohledem na své předlistopadové angažmá je ministr financí velmi dobře proškolen v oblasti propagandy. Ostatně celý jeho rozhovor pro středeční Lidového noviny je toho zářným důkazem.

Titulní strana Lidovek hlásala, že Babiš slibuje konec zadlužování. Pan ministr financí se snaží vystupovat jako správný hospodář, který zarazí život na dluh. Osobně bych nadšeně tleskal, pokud by to byla skutečně pravda. Pravda to však není ani v nejmenším. Andrej Babiš připravil rozpočet, který i v příštím roce počítá se schodkem 100 miliard korun. Koaliční vláda má v programovém prohlášení nulové reformy a velké utrácení. Babiš sice říká, že byl proti zrušení regulačních poplatků. Nicméně i jeho ANO pomohlo tento nesmysl prosadit a sám ochotně uvolnil prostředky, které mají nemocnicím kompenzovat výpadek příjmů. Stejně tak Babiš podporuje socialistické návrhy ministryně práce a sociálních věcí. Ministr financí sice všude hlásá, jak zlevní chod státu (což jsou ve výsledku miliony), na druhou stranu podporuje masivní rozhazování (tady už to jsou ale desítky miliard). A zdroje opravdu nejsou.

Babiš sází na to, že dokáže lépe vybírat daně a tím si zajistí příjmy pro splnění programového prohlášení vlády. Záměr je to sice hezký, ale v praxi naprosto neproveditelný. Dokud bude narůstat regulace, počet razítek a přerozdělování, nelze čekat, že se zlepší výběr daní. Takto to opravdu nefunguje. Časem budeme svědky tiskové konference, kde ministr financí bude předčítat, o kolik se na té či oné dani vybralo více. Nebude se však jednat o zásluhu pana ministra, ale bude to odraz ekonomického oživení země. I slabé oživení, které je prakticky za dveřmi, přinese více peněz do státního rozpočtu. Socialisticka vláda tak bude moci více utrácet, hospodařit se stomiliardovými schodky a současně držet schodek na 3% HDP. Nutné to číslo pro přijetí eura. Tak či onak to nebude znamenat konec zadlužování. To snad pochopí všichni, kteří umí počítat do deseti.

Vedle lepšího výběru daní má naplnit státní kasu i masivní útok na peněženky živnostníků. Něco podobného už plánoval Miroslav Kalousek. Naštěstí to neprošlo díky odporu ze strany ODS. Je škoda, že to Občanská demokratická strana nedokázala lépe prodat. Pak by se nemohlo stát, že většina živnostníků šla za Babišem, který jim jako poděkování zvedne daně. Dnes je situace opačná. Aktuální návrh ministerstva financí bude lehce schválen. Živnostnici se tak mají na co těšit. V daňovém přiznání za rok 2015 na vlástní kůží pocítí heslo “ANO, bude líp”.

V již zmiňovaném rozhovoru pro Lidové noviny se neřešil “pouze” státní rozpočet. Andrej Babiš byl také tázán na zrušení druhého pilíře. Před volbami totiž ANO hlasitě podporovalo spoření na důchod a po volbách to dopadlo trochu jinak. A odpověď? “Ano, bohužel. Zaprvé mě nikdy nenapadlo, že budeme sestavovat vládu, zadruhé jsme v této věci absolutně nepolíbení, v politice nemáme žádné zkušenosti, vůbec jsme to nedomysleli”. Tato reakce by se měla vytesat do kamene. Člověk, který se před volbami chvástal tím, že má experta i na kvalitu toaletního papíru, najednou říká, že vlastně vůbec netuší, o čem je řeč. Panu Babišovi by měl někdo vysvětlit, že důchodová reforma nemá nic společného s politickou zkušeností. Buď ji někdo chce udělat, nebo nechce. Buď má jasnou představu, nebo prostě nemá. Babiš v této jediné odpovědi prozdradil, že ANO nepočítalo s účastí ve vládě. A co hůř, nebylo na vládní angažmá ani připraveno. To musí být velké zklamání pro jeho voliče. Proč tedy chtěl do politiky, když měl od začátku v plánu sedět v opozičních lavicích?

Když se Andrej Babiš přestane ovládat, nebo mu jeho mediální vystoupení nepřipraví poradci, máme možnost vidět pravého Adreje Babiše. Je to člověk s diktátorskými sklony. Takto celou dobu vládl a vládne v Agrofertu. Tomu nelze vyčítat, protože je to jeho holding a jsou to jeho peníze. V politice (a zvláště v té demokratické) to chodí jinak. Proto se pan ministr zmínil, že by mohl stát řídit jako firmu jenom v případě, že by ANO mělo většinu a sestavilo jednobarevnou vládu. A Babiš velmi dobře ví, že by se mu to mohlo podařit i za stávajícího volebního systému. Na Slovensku je totiž podobný. Fico těžil ze slabé opozice. Babiš pracuje na něčem podobném. Z minulosti ví, že s ČSSD se dohodne vždycky. Horší už to je s TOP 09 a beznadějné v případě ODS. Likvidace či alespoň minimalizace pravice je základním předpokladem pro Babišův budoucí úspěch. Jeho mediální impérium pracuje dle jasného zadání. Trvalá antikampaň vůči ODS (zvláště těsně před volbami) a adorace Babiše. Kdyby měl Fico stejné zázemí jako Babiš, stal by se slovenským prezidentem.

Řada politických snílků a naivků věří tomu, že ANO padne, až bude delší čas u moci. Na příkladu Roberta Fica vidíme, že tak jednoduché to nebude. ANO má prakticky neomezené finanční zdroje. To je pro marketing zcela rozhodující. Babiš staví na kritice posledních 25 let. Svůj úspěch prezentuje jako systému navzdory. Babiš říká, že krást nebude, protože to nemá zapotřebí. Ale jak si představit politika, který krade? Jak to vlastně vypadá v praxi? Úplně jednoduše. Krádež v politice symbolizuje přisátí na státní rozpočet. Ale moment! To pak krade i Babiš, protože jeho Agrofert je největším příjemcem zemědělských dotací. Babišův předseda poslanců Faltýnek prosazuje zvýšení podpory pro bioplynové elektrárny, které čirou náhodou Agrofert také provozuje. Takže dalši přisátí na rozpočet. Takže další krádež či tunel?

Sámotný Andrej Babiš již několikrát prohlásil, že vstupoval do politiky proto, aby zamezil korupci. Boj proti korupci je moderní politický program, který nevyžaduje žádné hlubší propracování a vystačí vám po celou dobu předvolební kampaně. Boj proti korupci tak vytěsnil zásadní témata politického boje jako jsou daně, míra svobody, ztráta suverenity či euro. Po volbách je praxe taková, že každý zákon, který reguluje, omezuje či přikazuje je vydáván jako protikorupční. Kdo je proti, podporuje korupci. Pro voliče naprosto jednoduché sdělení. Kdyby chtěl Andrej Babiš skutečně bojovat proti korupci, zasazoval by se o nízké daně, malý stát a zrušení dotací. Zvlástě v případě posledního bodu nelze čekat, že by si kapr vypustil svůj vlastní rybník.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Koucký | neděle 18.5.2014 23:19 | karma článku: 22,70 | přečteno: 1316x
  • Další články autora

Jan Koucký

Osamocený revolucionář Drahoš

25.1.2018 v 9:30 | Karma: 39,41

Jan Koucký

Struktura řeckého dluhu

26.6.2015 v 1:51 | Karma: 23,17

Jan Koucký

Nekorektní ohlédnutí za rokem 2014

30.12.2014 v 23:18 | Karma: 16,26

Jan Koucký

25 úspěšných let

17.11.2014 v 10:37 | Karma: 14,56