Obnovitelné zdroje - málo muziky za hodně peněz

Pojďme si hned na začátku udělat malý výlet do minulosti. Je 1. ledna 2008 a prezident republiky Václav Klaus kritizuje v novoročním projevu využívání orné půdy pro pěstování plodin vhodných k výrobě biopaliv. Současně s tím hlava státu upozorňuje, že za potravinou krizí (strmým růstem potravin) stojí jednoznačně biopaliva. Není snad nutné, šířeji připomínat reakci Martina Bursíka a dalších zelenistů. Ale dost bylo minulosti. Nemá smysl bojovat minulé bitvy. Smysl naopak má, účastnit se boje za dnešek a zítřek.

V první polovině září proběhla našimi probruselskými sdělovacími prostředky krátká zpráva, že Brusel přehodnocuje dotování biopaliv. Evropská unie chce omezit použivání biopaliv založených na zemědělských plodinách. Bruselu konečně došlo, že biopaliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí. Některé studie dokonce tvrdí, že spalování biopaliv  produje více emisí než spalování klasických pohonných hmot. Navíc podpora biopaliv má negativní vliv na produkci potravin. V této souvislosti mě napadá, zda by nebylo vhodné, aby zástupci Strany zelených poslali na Hrad omluvný dopis. Držme se však reality a nečekejme, že by se v zelených hlavách usadil, byť jen na okamžik, rozum.

Biopaliva jsou tak po solárních panelech dalším zelenistickým nesmyslem, který dostal v Bruselu zelenou a po letech se přišlo na to, že efektivita rozhodně neodpovídá ceně a už vůbec se nedá mluvit o zlepšení životního prostředí.  Tak například Českou republiku (tedy nás) stojí podpora obnovitelných zdrojů energie 40 miliard korun ročně! Zajimavá částka s ohledem na to, že Nečasova vláda chystá zvýšení daní, aby do rozpočtu dostala příjem ve výši 25 miliard. Asi nejsem sám, koho právě napadá, kde bychom tyto peníze mohli vzít a nemuseli by se zvyšovat daně, které vyšší výnosnost stejně nepřinesou.

Člověk by doufal, že vláda dostane rozum a přestane kývat na vše, co příjde z Bruselu. Opak je bohužel pravdou. Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Klause, který Sněmovně vrátil zákon, díky kterému bude muset být každa budova vybavena energetickým štítkem. I v tomto případě se jedná o naprostý nesmysl, který zajišťuje trvalý příjem vyvoleným firmám (stejně jako v případě biopaliv a solárních elektráren) a vysává peněženky občanů. Efektivita je zde opět naprosto nulová.

Evropská unie vytvořila umělé odvětví hospodářství, po kterém nebyla na trhu poptávka, A pomocí povinných dotací jej udržuje při životě. Přitom právě tyto socialistické výmysly likvidují konkurenceschopnost evropského hospodářství. Evropská unie přechází na model centrálně planovaného hospodářství, které nikdy k prosperitě nevedlo. Ostatně naše země by mohla vyprávět.

Evropští úředníci usilovně pracují na tom, aby se z Evropské unie stal Svaz evropských socialistických republik. Již dnes máme solidně nakročeno k cíli. Bruselský byrokrat má leckdy větší moc než náš předseda vlády. Záchrana eura se má stát odrazovým můstkem k vytvoření nového socialistického bloku. Severní Korea nám budiž příkladem. Ostatně již dnes koluje v evropském tisku seznam škůdců Evropské unie. Uvidíme, co přijde dalšího.

Česká republika by měla vážně uvažovat o vystoupení z Evropské unie. Odpoutání se od Bruselu by pro naše hospodářství nebyl zásadní problém a rozhodně by nedošlo ke zhroucení demokracie. Právě naopak. Konečně by o naši zemi  opět rozhodovala pražská vláda. Ostatně stačí siu vzpomenout na Československou republiku po roce 1918, kdy EU neexistovala a naše ekonomika se řadila mezi 10 nejvyspělejších ve světě.

 

Text byl napsán pro www.eportal.cz

 

 

 

 

Autor: Jan Koucký | úterý 25.9.2012 0:09 | karma článku: 23,99 | přečteno: 1039x
  • Další články autora

Jan Koucký

Osamocený revolucionář Drahoš

25.1.2018 v 9:30 | Karma: 39,41

Jan Koucký

Struktura řeckého dluhu

26.6.2015 v 1:51 | Karma: 23,17

Jan Koucký

Nekorektní ohlédnutí za rokem 2014

30.12.2014 v 23:18 | Karma: 16,26

Jan Koucký

25 úspěšných let

17.11.2014 v 10:37 | Karma: 14,56