Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vznikne Rada informační bezpečnosti?

Národní informační centrum pro veřejný kredit v Čínské lidové republice uveřejnil zprávu o své činnosti. 

Vyplývá z ní, že v roce 2018 zhruba 23 milionům čínských občanů bylo znemožněno cestovat vlakem nebo letadlem, byly jim zablokovány jízdenky, respektive letenky. V roce předcházejícím bylo znemožněno cestování 6  milionům Číňanů.

Velmi stručně, na jeden sloupek, tuto zprávu převzaly tuzemské sdělovací prostředky. Zahraniční, britské a německé například, ji široce komentovaly. Pro jejich publikum je to velmi zvláštní, exotická záležitost. A nyní je otázkou, jak neobvyklá je tato zpráva pro publikum zdejší.

Rozhodně jako další z výstřelků orientální subkultury bychom ji chápat neměli. Nejen proto, že osobní dohled komunistické strany na každého občana, na jeho chování, politickou angažovanost, spotřebu a názory, a zákaz cestování, dokonce plošný, ještě většina tohoto národa pamatuje.

Jsou ještě jiné důvody, zásadní a krajně pobuřující. Komunistická vláda lidové Číny provozuje státní projekt totálního špiclování vlastních občanů pomocí nejmodernější techniky. Sleduje je přes kamerové systémy na ulicích, kontroluje jejich příspěvky na sociálních sítích, elektronickou korespondenci, apod. Z jejich chování, názorů a sdělení sestavuje sociální skóre, bodové hodnocení. Kdo má málo bodů, nebude cestovat, nezíská úvěr, nedostane hypotéku, nebude přijat do zaměstnání nebo do školy.

Zpráva o úspěšných dvou letech projektu „veřejného kreditu“ v Číně vypovídá o dvou zásadních věcech. Za prvé, komunistický režim je stále týž svou podstatou. Nemění se uvolněním soukromého podnikání, příjmem zahraničního kapitálu, vstupem do Světové obchodní organizace, vědeckotechnickým pokrokem ani uspořádáním olympijských her. Naopak, má-li prostor a sílu, upevňuje se.

Za druhé: došlo ke zneužití vědeckého poznání a technologického pokroku nejméně tak brutálně, jako při výbuchu atomových bomb nad Hirošimou a Nagasaki. Důsledkem bylo na jednu stranu velmi rychlé ukončení druhé světové války, ale děs z poznaného dal také vznik řadě mezinárodních závazků a organizací, ochraňujících svět před jaderným bombardováním, ba dokonce před dalším šířením jaderných zbraní.

V čem je čínský experiment podobný tomu tehdejšímu americkému? Především v tom, že takovouto aplikaci poznání a pokroku si žádný čínský občan nepřál. Velmi pravděpodobně si ji nepřeje ani žádný jiný zákazník informačních technologií. To, co bylo vyvíjeno na pomoc lidem a pro jejich osvobození od zbytečné práce se obrátilo proti nim a proti jejich svobodě.

Nás sice nezasáhl „atomový mrak“, ale „rakety s náloží“ jsou už přítomny. Všechny potřebné technologie, které jsou k totálnímu sledování občanů zapotřebí, jsou i v ČR běžně provozovány, nebo je lze bez větších potíží ve velmi krátké době získat. Horší varianta je ta, že už pracují, aniž o tom víme. Nejhorší varianta je ovšem ta, že pracují, víme o tom a souhlasíme s tím. Jedním z takových systémů je například dohled nad dodržováním dopravních předpisů pomocí technických prostředků. Nebo-li kamerové sledování všech projíždějících i stojících aut, párování registračních značek s majiteli vozů a jejich korespondenční pronásledování vyměřenými pokutami bez ohledu na to, kdo přestupek spáchal. To je spojeno s bodovým systémem, na který se při jeho zavádění svatosvatě přísahalo, že je jen evidenční, nikoliv trestný. Nic si nenalhávejme, to je naše malá Čína, pilotní projekt. Od loňska je sledovací zařízení povinně instalováno v každém novém automobilu. Pracuje nezávisle na vůli řidiče.

Varovné je i to, že kromě dostatečně výkonné a kapacitní technologie je v naší zemi i dost lidí, kteří by si čínský systém přáli. Komunisti samozřejmě – totální kontrola nad soukromými životy je podmínkou fungování socialismu, který KSČM má stále jako svůj cíl. To se týká nejen členů slábnoucí strany, ale i komunistů činných v jiných stranách a organizacích. Sledování by uvítali i příslušníci některých občanských iniciativ. A samozřejmě činní politici. Kontrola občanů upevňuje moc a usnadňuje vládnutí, proto je její dosažení přirozeným cílem politiků. Dále jsou to komerční organizace a podnikatelé sledující své obchodní zájmy - na vysoké úrovni je např. kontrola chování občanů na internetu, v mobilní telefonii a v systému platebních karet.

A nezapomínejme na prosté lidi, kterým totální dohled nevadí, nebo kteří jej schvalují. Na ty, kteří, když se instalují kamery do městských ulic, říkají, že kdo nemá co skrývat, nemusí se kamer bát. Lidé pohodlní a pokrokoví, kteří svým telefonním operátorům bez rozpaků sdělí svůj věk, bydliště, stav a počet dětí a dovolí jim sledovat je na každém kroku, při každém připojení k wi-fi kdekoliv, protože „...jinak by ta apka přece nefungovala, žejo...“.

Stačí už jen malá, kritická kapka technologie - snad větší zrychlení, snad více paměti - a jen malá, kritická kapka vůle, aby sledovací bodovací systém vznikl kdekoliv, i u nás.

Co mám na mysli? Tak třeba to cestování. Bylo zjištěno, že v motorech automobilů jedné z evropských značek funguje software, který rozezná normální provoz od testovacího a změní chování motoru. Bylo by možné řídit tento software záměrně a zvenčí? Některému přesně určenému automobilu „za trest“ snížit výkon motoru nebo omezit otáčky? Dnes není potíž vzdáleně určit majitele jednoho každého vozu. Auta sdílená pracují se systémy, které identifikují každého originálního uživatele auta. A každý řidič má na správním úřadu registrovánu vlastní kartu, na které je evidován každý přestupek, i ten už dávno zahlazený.

U samořiditelných vozů zbývá jen málo, aby se změnily v extrařiditelná auta (ve významu řízená zvnějšku).

Kolik toho zbývá udělat, aby konkrétnímu autu, jmenovitému řidiči, byl znemožněn pohyb? Jak pokročilý je vývoj podobných aplikací, a jak daleko dopěl vývoj společnosti, aby je akceptovala?

A nebo je Čína jen první stát, který zvedl oponu?

Vznikne Rada informační bezpečnosti OSN? Najde se v IT nějaký Nobel, který by založil Cenu svobody?

Autor: Jan Ferenc | pátek 8.3.2019 19:15 | karma článku: 10,45 | přečteno: 193x
  • Další články autora

Jan Ferenc

Mzdy rostou a produktivita práce mrzne u nuly

V letech 2015-2020 narostla produktivita přidané hodnoty na zaměstnance pouze o 10 %, ale mzdy stouply o 30 procent. Beze změn v tomto trendu se nemůžeme bavit o zvyšování životní úrovně českých zaměstnanců.

28.7.2022 v 13:54 | Karma: 17,98 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Státní pivovar je zvláštnost, ale ne důvod k prodeji

Je to tu zase. Privatizace Budvaru. Od devadesátých let už několikátý pokus a pokaždé vzešlý z politických kruhů. A jako pokaždé bez rozumného zdůvodnění. Opět zazněla jen prázdná hesla.

3.7.2022 v 17:23 | Karma: 14,82 | Přečteno: 271x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Rusku se musí pomoci ustoupit a zvítězit

Když už i ruská agentura TASS připouští možnost dohody Ruska s Ukrajinou, zní to nadějně. Tedy tak, že i Putin má kam ustupovat.

21.3.2022 v 18:12 | Karma: 21,37 | Přečteno: 949x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Nedorozumění

Nezačínejte větu slovem „věda“. Ocitnete se na tenkém ledě. Evropská unie před časem změnila podmínky pro povolení užívat jaderné a plynové zdroje k výrobě energie. Nedá se tomu říkat změkčení, ale jsou jiné a nejsou přísnější.

2.3.2022 v 17:59 | Karma: 10,59 | Přečteno: 214x | Diskuse| Politika

Jan Ferenc

Pátkové vyrazí proti vládě, která neexistuje

Kdyby někdo vymyslel ministerstvo počasí, asi bychom se zasmáli. Studující mládež dnes opět vyjde do ulic a bude požadovat vytvoření ministerstva klimatu. A myslí to velice vážně.

24.9.2021 v 10:23 | Karma: 32,97 | Přečteno: 727x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 765x
Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Seznam rubrik