Rusku se musí pomoci ustoupit a zvítězit
Už několik dní docházejí zprávy, že se Rusko a Ukrajina ve třetím kole vyjednávání blíží ve svých stanoviscích k některým shodám. Aktuálně ruská agentura TASS upřesňuje, že jde o podmínku zásadní – neúčast Ukrajiny v NATO.
Když už i TASS připouští jakousi možnost dohody, zní to nadějně i přesto, že Rusové dál mohutně bojují proti civilistům a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dál úpěnlivě žádá západ o vojenskou pomoc, přísnější sankce proti Rusku a vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. Podle některých expertních politicko-vojenských náhledů jde o to, aby ani jedna strana při vyjednávání neměla slabší pozici, aby nevznikl ani náznak dojmu, že jedná v nouzi. Připusťme nyní, že na tom něco je, i když obě strany se v nouzi, podle dalších expertních odhadů, nepochybně nacházejí.
Po druhém kole rozhovorů to vypadalo, že se Putin vehnal do zoufalé situace, protože nemá kam ustoupit, za zády má Moskvu, a musí vyhrát. Cíle svého tažení si jasně stanovil, a ty musí splnit. Ale teď musíme vzít v úvahu také jeho kluzkost. Může vyhrát. Prohlásit Ukrajinu za denacifikovanou není problém. Stejně jako tvrdit, že zachránil ruské a rusofilní ukrajinské občany před národnostním útiskem a šikanou. Ukončení zahraniční vojenské pomoci Ukrajině se stane „demilitarizací“ a za „vyhranou“ neutralitu Ukrajiny lze prohlásit její závazek nevstoupit do NATO, ke kterému je Zelenskyj zřejmě ochoten.
Hovoří se, celkem správně, o tom, že suverenitu případné neutrální Ukrajiny by muselo garantovat nějaké mezinárodní těleso, třeba modré přilby OSN. Její politickou nezávislost třeba cosi jako volební hlídky OBSE. Je bez problémů splnitelné, aby členem těchto hlídek bylo také Rusko. Další Putinovo „vítězství“. A své členství v Evropské unii může Ukrajina po takřka neomezeně dlouhou dobu suplovat systémem dvoustranných smluv, jakýmsi švýcarským modelem. Tedy ano, chcete-li, také Zelenskyj má jak, a bude muset, zakličkovat, jinak to nepůjde.
Zdaleka není dojednáno, zdaleka není vyhráno, ale už je nejvyšší čas řešit otázku, co pak. Sejde se dárcovská konference pro Ukrajinu, naplánují se pomoci, dotace, investice a tak. Skoro to samé ale bude nutné zorganizovat pro Rusko. Také ono vstoupí do mírové doby ekonomicky zdevastováno válkou – a sankcemi. Jemu pomáhat a v něm investovat bude mnohem složitější. Nikdo mu nevěří. Nejen po stránce politické a vojenské, ale ani po stránce ekonomické a obchodní. Že bude obchodovat jako férový, právní stát.
Přesto se budou muset nějaké cesty najít. Náhlé zhroucení Ruska, jakkoliv je to dnes říše nehodná a destruktivní, by se mohla změnit v planetární katastrofu. Ekonomicky by to vrhlo svět do vleklé krize. Vojensky do depresívní nejistoty. Politicky – to bych si teď zahrával se žánrem sci-fi. Je to lákavé, ale nechme to na později.
Vyšlo v internetovém deníku Svět hospodářství
Jan Ferenc
Bezva finta
Za první čtvrtletí tohoto roku se přihlásilo 21 000 lidí, kyberneticky okradených dohromady o 357 milionů korun. Odborníci radí: nereagovat, ověřit si odesílatele. Je to asi tak užitečná rada, jako prostudovat si složení potravin.
Jan Ferenc
O Kuřeti a o tom, jak by dneska skončil Vodník
Před lety dávnými se na jednom pionýrském táboře vyskytovala tábornice zvaná Kuře. Někdo ji oslovoval rodem středním (vzor kuře), někdo ženském (vzor nůše). Ale nebylo to dáno tím, jak se Kuře ten den samo cítilo/a.
Jan Ferenc
O Kuřeti a o tom, jak by dneska skončil Vodník
Na jednom pionýrském táboře se před lety dávnými odehrála scénka, která byla tehdy k pousmání. Dnes by možná pana vedoucího stála existenci.
Jan Ferenc
Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě
Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.
Jan Ferenc
Den, kdy defíni začali testovat vědce
Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Českomoravská vrchovina je v extrémním ohrožení, čeká se více než stoletá voda
Ústřední povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení povodní na Českomoravské vrchovině, kde...
Spor o emisní povolenky. Rozumím, že jste se lekli, vyčítá vláda Peštová
Přímý přenos Poslanci se přou o emisní povolenky a o to, kolik mohou lidem v Česku prodražit život. „Fikce, že...
Na záplavy se připravuje i Německo a Polsko, Slovensko očekává stoletou vodu
Východní a jihovýchodní části Německa se připravují na lijáky provázené silným nárazovým větrem,...
Musíme zohlednit, že většina seniorů chce žít doma, říká lídr Spojenců Slavotínek
Lidovec Ivo Slavotínek vede do nadcházejících krajských voleb v Olomouckém kraji kandidátku...
- Počet článků 150
- Celková karma 16,86
- Průměrná čtenost 750x