Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šantré - Rybanaruby 25.8.2015... recenze koncertu, aneb "šáteček"(?)

Písničky kapely Šantré jsou moje krevní skupina, takže jsem se na samostatný koncert v klubu s názvem „Rybanaruby“ dlouhodobě těšil. 

Pokud by někdo náhodou zabrousil na tento článek a netušil o čem je řeč, tak vězte, že kapelu tvoří autor většiny písní a skvělý kytarista Dušan Vainer, baskytarista Pavel „Bráška“ Hloušek a étericky půvabná zpěvačka s mandolínou Terezka Bárová.

V den koncertu mi těšení poněkud zhořklo, protože na stánkách kapely se objevila informace, že se jedná o poslední koncert, po němž si skupina naordinovala blíže neurčenou pauzu. Tohle mi trochu vyrazilo dech. Šantré se v mých laických očích (či tedy spíše hudebně hluchých uších) dlouhodobě řadí někam pod vrchol současného českého folku, ke kterému mu chybí malý krůček. Co by tedy mohlo být příčinou toho, že tento koncert dostal podtitul „Šáteček“?

Moje fantazie v tu chvíli letěla na plné obrátky. Přemýšlel jsem, jestli se mezi dva muže a jednu slečnu mohla vloudit „Yoko Onno“, nakonec jsem tajně zadoufal, že by mohlo jít o reklamní tah, jak dostat na koncert co nejvíce fanoušků.

Pokud by tomu tak bylo, tak to vyšlo. „Rybunaruby“ obrátili diváci „naruby“… nebo tedy vlastně nalíc? No prostě bylo natřískáno do posledního místečka a to tedy nemluvím o místech k sezení, nýbrž skutečně o samotném místě. Organizátoři na poslední chvíli sháněli koberečky, aby diváci neseděli úplně na zemi, pár rodinných příslušníků si poposedalo na pódium a i zvukař se musel hodně ohánět, aby si uhájil svůj prostor k práci. Přesto všechno zůstala jedna řada neobsazená. Deset minut po ohlášeném začátku bylo vysvětleno, že se čeká na protagonisty jedné jihočeské spřátelené skupiny, která má rezervovanou onu řadu a nějaké zpoždění způsobené parkováním. No diváci je nakonec přeci jenom ve vydýchaném prostoru přivítali potleskem, i když se našli tací, co po nich chtěli spíše něco hodit. Třeba nějakou "Bonsai"…

V úvodu bylo řečeno, že před přestávkou bude odehráno deset písní, v průběhu koncertu zazněla číslovka 22 v souvislosti s play listem. Ne, nepočítal jsem, kolik kousků skutečně zaznělo, ale na těchto číslech chci ukázat, že kapela má stále co nabídnout.

Z písniček umístěných na posledním mini CD (pět písní je zoufale málo) mi chyběl jenom "Klíč". Co si budeme povídat, každý chlap rád od krásné slečny uslyší větu: „Ráda Tě mám víc než je zdrávo“. Co na tom, že je to v rámci písně posláno v plen vstříc početnému obecenstvu. V potemnělém sále si každý může chvilku představovat, že tahle slova patří jenom jemu..

Dušan nám vysvětlil, jak je těžké napsat píseň v jiném, než dvou a tříčtvrťovém taktu. Přiznám se, že pro mě, člověka nepolíbeného hudebním vzděláním, to trochu znělo jako Cimrmanovy pokusy o odborné anekdoty (např chemická: H2SO5, což je sloučenina, v níž by síra musela být osmimocná a to je prý pro chemika nepředstavitelně komická představa).

Muzika šlapala před i po přestávce vyplněné Terezčiným bezmoučným koláčkem, atmosféra v nabitém sále byla elektrizující. Náročný kapelník byl spokojen, jak publikum pojalo refrén písně "René" a kapela se poněkud zamotala do vysvětlování příbuzenských vztahů, z čehož posléze rezultovala tradiční otázka "kam až sahají Hujerovi“. Dušan elegantně zvládl výpadek jednoho z textů, Pavel do basování dokázal zapojit i jednoho z přibuzných na podiu a Terezka v samém závěru rozjařené obecenstvo pobavila rozkošným líčením svých trablí s moukou. Možná by taky měla psát blog.

Diváci si vytleskali tři přídavky a na čtvrtý si vyžádali „Deprese“, jejichž refrén mi zněl v hlavě celý další den. Dá se říci, že se koncert vydařil, takřka po všech stránkách. 

Ale.....

Bylo evidentní, že diváci čekají hlavně na ohlášenou poslední fázi večera, aby se dozvěděli, co tedy s kapelou bude. Po poslední písničce se rozhostilo ticho a diváci seděli jako přikovaní. Kapelníkovi se však do nějakého vysvětlování moc nechtělo. Zkusil to obejít tím, že byla vyhlášena diskuze, nikoliv monolog a tak by to chtělo nějakou otázku.

Ta nakonec z napjatého publika vyletěla: „Proč?“

A na ní přišla ještě jednodušší odpověď „Proto!“….

Byla vyřčena s úsměvem, ale stejně si myslím, že tato odpověď je akceptovatelná pouze u žen a to ještě jenom v určité konkrétní dny v měsíci. U řečníka Dušanova kalibru se s ní nějak ne a ne spokojit.

Atrmosféra byla pozitivní, lidé viseli kapelníkovi na rtech a jakákoliv odpověď by byla přijata. Osobní důvody, rodinné důvody, momentální rýmička, či příliš otlačený palec levé ruky. Klidně mohlo zaznít, že už si skupina navzájem leze krkem, nebo že se ve folku nedají vydělat peníze a tak se Dušan v příštím zpracování Jesus christ superstar bude ucházet o alternaci s Kamilem Střihavkou. Ani vyčítavé pohledy z první řady však kapelníka nerozpovídaly. Byl to takový rozpačitý závěr jinak úžasného večera.

 

PS. Zřejmě jsem nebyl jediný, komu pauza oblíbené kapely nedala spát a tak se na FCB po třech dnech objevilo vyjádření, které dává naději, že až se objeví odpovědi na ty správné otázky, tak se Šantré ještě na podiu, či alespoň ve studiu sejdou.

A pokud ne, tak budu jednou houpat na kolenou vnoučata, broukat jim u toho: „řeka němá tiše plyne, když se blíží vodopád“.  A pak jim budu vyprávět, že tohle měla v repertoáru úžasná kapela, která mi zůstala v srdci… a na jejímž posledním koncertu jsem měl tu čest stát hned vedle zvukaře, protože sednout už si nebylo kam. :-)

Autor: Karel Janďourek | pátek 28.8.2015 21:51 | karma článku: 8,40 | přečteno: 182x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,17 | Přečteno: 2385x | Diskuse| Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1337x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12146x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12566x | Diskuse| Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 492x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Plastové lahve pro děti do pití uvolňují škodlivé změkčovadlo, zjistil český spolek

25. června 2024  11:20

Z opakovaně použitelných plastových lahví na pití pro děti unikají nebezpečné chemické látky, a to...

Zlom v Izraeli. Ultraortodoxní židé musejí také do armády, rozhodl soud

25. června 2024  11:15

Izraelský nejvyšší soud rozhodl, že armáda židovského státu musí začít povolávat do služby i...

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

25. června 2024  9:32,  aktualizováno  11:15

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní...

Pavel Fischer

5. prosince 2017  12:08,  aktualizováno  25.6 11:10

Senátor Pavel Fischer je bývalý diplomat. Byl poradcem prezidenta Václava Havla. V letech 2003 až...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 23,17
  • Průměrná čtenost 1509x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik