Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rákosí - rozbor písně

Pro svůj další rozbor jsem si vybral píseň, kterou u nás proslavila moje oblíbené kapela - Rangers. Text k americké lidovce napsala populární Saxana - Petra Černocká. Píseň patří k těm, u nichž po skončení málokdo dovede přesně odpovědět na otázku: "o čem to bylo", tudíž je pro podrobné rozebrání přímo stvořena.

Název

Zastavme se nejprve u názvu písně. Je zajímavé sledovat, jak autoři své výtvory nazývají – rozdělil bych to na dvě zásadní skupiny: V první skupině jsou písně, které jsou nazvány podle hlavního nosného tématu textu. Myslím si, že to je ideální, protože posluchač si nejenom píseň podle názvu snadno zapamatuje, ale zároveň, pokud píseň ještě neslyšel, už tuší, co má očekávat. Takovéto písně měl v repertoáru například Michal Tučný: Pokud si posluchač pouští píseň Poslední kovboj, tak už jej název navede na myšlenku, že to nebude nic o eskymácích… Podobně u písně Báječná ženská nelze očekávat že od prvního verše poteče krev a vše skončí smrtí hlavního hrdiny.

Ve druhé skupině jsou potom písně, které dostaly název podle prvních slov refrénu, nebo prvních slov celé písně. Tady potom existují dvě podskupiny: buď taková píseň žádnou nosnou myšlenku nemá – a upřímně řečeno těmi se moc nezaobírám, nebo ji má dovedně ukrytou a autorovi se buď nechtělo ji hledat, nebo měl naopak strach, že by si jeho text s názvem neztotožnili posluchači. Poslední varianta zavání příliš nízkým sebevědomím, nebo naopak podceňováním posluchačů.

Jako příklad mohu uvést píseň Jakuba Smolíka „Až se ti jednou bude zdát“, kteroužto bych s klidným svědomím mohl nazvat: „Návod jak se zamilovat a nezblbnout“ – protože co si budeme povídat, zdát se Vám může cokoliv, takže posluchač vůbec netuší na co se má připravit.

Dalším zářným příkladem je Vyčítalova „To tenkrát v čtyřicátom pátom“ – každý, kdo při dějepise na základní škole dával pozor, ví, co se v roce 1945 stalo, ale ruku na srdce: tvar číslovky v názvu, použitý  z rýmových důvodů, evokuje spíše vzpomínky na Slovenské národní povstání - oč pragmatičtější by byl název „Pravda o osvobození Plzně“.

Píseň Rákosí je na tom ještě hůře: autorka použila jako název první podstatné jméno, na které v textu narazila (přičtěme k dobru, že se alespoň jedná o podmět a tudíž podstatné jméno v prvním pádě), přestože – jak bude patrné níže – nosná myšlenka tu je a nemá s touto rostlinou zhola nic společného….

 

1.sloka:

Když rákosí větrem se chví

dým nestoupá, každý tvor ví,

že bouře zlá skloní hlavy nám.

V ten čas i já pokání znám.

 

Z první sloky na nás dýchne psí počasí. První řádky hovoří o větru, výše uvedené rákosí je zde použito jako poetický nástin toho, že skutečně kurevsky fouká. Dále si autorka vzala na paškál dým – to je vše v nejlepším pořádku. Každý, kdo někdy seděl u táboráku, Vám potvrdí, že pokud fouká vítr, tak dým opravdu nestoupá – naopak štípe do očí toho nejhezčího z okolosedících ke škodolibé radosti ostatních, méněhezčích (samozřejmě do okamžiku než se ten nejhezčí naštvaně zvedne a dým začne hledat, kdo je druhý nejhezčí). Další řádek nám oznamuje, že vítr přináší pořádnou vichřici a hlavní hrdina písně je evidentně někde v přírodě, rozdělal si táborák a zdá se že nemá poblíž žádné přístřeší  – protože kdyby měl k dispozici alespoň stan, určitě by zalezl dovnitř a bylo by mu hej. Takhle ovšem počítá s tím, že mu bouře skloní hlavu – čili že mu nezbyde nic jiného než vystrčit límec a zasunout hlavu mezi ramena, z čehož vyplývá, že nemá ani deštník. Dále se dozvídáme, že dotyčný je patrně nevěřící, neboť se ze svých hříchů zpovídá pouze za deště. To ovšem lze přičíst na vrub doby - píseň vznikala za hluboké totality a těžko by u textové komise prošlo, že hrdina písně chodí do kostela každou neděli.

Jediné u čeho bych se zastavil obšírněji je tvrzení, že „to ví každý tvor“…. Lidé se vůbec rádi schovávají za frázi, že nějaký fakt „Ví každý“ – s tím se ovšem nedá souhlasit, protože zájmeno každý zahrnuje úplně všechny již narozené – tj. i kojence potažmo děti předškolního věku, kteří většinou o uváděném problému nemají ani páru. Tady je navíc množina zájmena „každý“ ještě rozšířena o podstatné jméno „tvor“ a mezi tvory počítáme všechny živočichy – nejenom savce, ale i ptáky, ryby, hlavonožce, prostě všechny včetně hmyzu a já si netroufám domyslet, co o tom ví taková moucha, či strašilka – no prostě pravdivé by bylo, že to ví tak každý tisící a to ještě těm vědoucím dost fandím.

 

2.sloka

Na vodní pláň lehá si stín

hladina zlá, šedá jak cín,

už neskrývá povahu svou zlou.

Než přijde déšť spojí se s tmou

 

Tady už je déšť cítit přímo ve vzduchu. Dozvídáme se, že se blíží noc, což situaci (která je sama o sobě dost šílená) ještě zhoršuje – pokud tedy tma nevznikla jenom tím, že se obloha zatáhla, ale to by se musela zatáhnout opravdu extrémně. Hlavní hrdina si situaci rozhodně nemaluje na růžovo, ba právě naopak: Já chápu, že s blížící se bouřkou vidí vodu jako svého nepřítele, ale jsem toho názoru, že hladina sama o sobě nejenom že nemůže být zlá, ale nemá ani zlou povahu (uznávám, že lidé stižení letošními povodněmi se mnou možná nebudou souhlasit). Tady se začíná ukazovat, že hlavní hrdina písně není úplně duševně zdráv – neváhám říci, že mu se zhoršující se situací začíná „kapat na karbid“.

 

3.sloka:

Dokázal déšť letní bídu smýt.

Omyl mi tvář, duši nechal být.

V ní roste síť, jas jí upírá,

před sluncem mříž pevně zavírá.

 

Ve třetí sloce nás autorka ušetřila nejhoršího a skočila rovnou do období po dešti. V první řadě se zamysleme nad otázkou, co si můžeme představit pod pojmem letní bída… Pokud nám vytane na mysli parno, dusno, nebo prach z cest, potom ano – to opravdu dokáže pořádný slejvák smýt. Na druhou stranu bylo by zcestné myslet si, že průvan v peněžence po letní dovolené zaženeme tím, že vyběhneme na déšť.

Dále se nám naprosto potvrzují závěry lehce naznačené ve sloce druhé. Hrdina dostal plaváka a překvapuje ho, že se psychicky cítí stejně špatně jako předtím. Poslední dva řádky už naprosto přímo ukazují, že na tomto jedinci by se MUDr Cimický vyřádil. Ostatně kdo jiný, než člověk, jehož duševní zdraví je v dezolátním stavu, by vyrazil pod širák a neprověřil si předtím, že předpověď počasí slibuje bezmračnou noc, že?

 

Závěr:

Pokud vše shrneme, můžeme zodpovědně říci, že píseň Rákosí hovoří o psychicky narušeném jedinci (možná se jedná o uprchlého chovance psychiatrické léčebny), který táboří u blíže neurčeného rybníka a zastihne ho tam bouře. Jedná se tedy o píseň sociálního charakteru. Autorku je nutno pochválit za odvahu při výběru tématu – to je v populární hudbě samá láska stokrát jinak a málokdy se zpívá o této skupině lidí, která také žije mezi námi (vlastně si vybavuji pouze Dydovičovu „Bláznovu ukolébavku“). Na druhou stranu je nutno autorku pokárat za naprosto diletantský výběr názvu: závažnému sociálnímu tématu by slušel název „Blázen v bouři“, či tak nějak. Takhle autorka poselství, že se máme lépe starat o své bližní, kterým příroda tolik inteligence nenadělila, skryla za nic neříkající název a posluchač, nesledující text zdaleka tak pozorně jako autor těchto řádků, by klidně mohl tento důležitý apel přeslechnout.

 

Autor: Karel Janďourek | středa 29.9.2010 9:36 | karma článku: 12,93 | přečteno: 2702x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,33 | Přečteno: 2449x | Diskuse | Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1340x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12147x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12567x | Diskuse | Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 493x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1511x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik