Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je Neználek závadná literatura?

Nedávno jsem náhodou vyslechl diskuzi o tom, jak se v současné době dívat na jedno z nejpopulárnějších děl mého dětství – Neználka. Jestli se náhodou již nejedná o závadnou literaturu poplatnou někdejšímu režimu. Podíval jsem se tedy na všechny tři díly svého kdysi velice oblíbeného hrdiny zblízka:

Kniha první, Neználkovy příhody, byla napsána roku 1954 a líčí příhody šestnácti malých kamarádů (autor používá označení malíčci, což je, co se velikosti týče, řadí až  někam za našeho Palečka). Podívejme se nejprve na hlavní postavy celého díla:

Obliba hlavního hrdiny, Neználka, se opírá především o skutečnost, že se chová podobně, jako většina raubířů mezi pátým a desátým rokem věku a je tedy snadné se s ním identifikovat. Není v jádru zlý, je líný. Chtěl by být uznávaný a něco umět, ale nebaví ho se učit. Pro nějakou tu ránu, či rvačku nejde daleko. Nemá rád děvčata. Nerad přiznává, že něco neví, tak všelijak mlží, lže a vytahuje se. Je to takový ekvivalent našeho Hloupého Honzy. Paradoxem zůstává, že v prvním díle je to jediná postava s takto zápornými vlastnostmi.

Jeho hlavním protipólem je Všeználek. Dokonalý klaďas, uznávaný vůdce, něco mezi Vinnetouem a Taťkou Šmoulou. Je zajímavé, že ačkoliv je řeč o postavě veskrze dokonalé, když v dospělosti někoho nazvete Všeználkem, málokdy se jedná o lichotivé přirovnání :-).

Parta šestnácti kamarádů se vydá na průzkumný let balónem – člověk musí obdivovat autorovu fantazii, s níž velice realisticky popsal, kterak malí mužíčkové z běžně dostupných přírodních materiálů vyrobí balón a vyrazí s ním na cestu. Autor nezapomněl ani na padáky z pampeliškového chmýří.

Balón doletí do vesničky v níž žijí samá děvčata (malenky) a děj se dále odehrává na bázi souboje pohlaví – na jedné straně jsou obyvatelky vesnice vedené přísnou doktorkou Meduňkou (mimo jiné narážíme na střet přírodní léčitelky s moderními lékařskými metodami, reprezentovanými doktorem Pilulkinem), na druhé straně Neználek a spol.

Malenky jsou zde líčeny jako stvoření hodná, čistotná, s dobrým vychováním… ovšem, jak se po chvíli ukáže, mají tendenci malíčky, o nichž si nemyslí nic dobrého, neustále sekýrovat, převychovávat a peskovat. Což tedy (jenom tak na okraj) je příčinou toho, že ve své vesnici žiji osamoceny - malíčci, kteří dřív bydleli s nimi, raději vzali roha  a za lesem si založili vlastní město. Dochází k situacem, kdy děvčata mají auto, ale to jim nefunguje, protože jediné nástroje, které mají k dispozici na jeho opravu, jsou pila a sekera. Marnivost některých děvčat zase připomíná davovou psychózu – zvláště když dojde na malování podobizen…. Tady by  stálo za zjištění, zda byl autora díla ženat a pokud ano, tak zda-li bylo manželství šťastné…. Wikipedia i jiné zdroje se omezují na výčet vydaných knih.

Celá kniha samozřejmě končí happy endem – malenky si uvědomí, o co přicházejí absencí mužského elementu ve své vesnici, takže dojde nejenom k symbióze s hlavními hrdiny, ale i ke smířením s malíčky z nedalekého městečka. Neználek se polepší, což je symbolizováno tím, že se rozhodne naučit se číst a psát, aby si mohl dopisovat se svou nejlepší kamarádkou. Jak funguje pošta ve světě malíčků mezi vesnicemi, které ještě na začátku knížky neměli jedna o druhé ani tušení, nechává autor na fantazii čtenářů.

Dá se tedy říci, že pilotní díl celé trilogie je zcela nezávadný – Pohádka o tom, jak se hlavní hrdina polepšil…

 

Druhá kniha, Neználek ve Slunečním městě, to už je jiná káva – soudruhům evidentně došlo, že na tomto materiálu by si mohli přihřát polívčičku.

Polepšený Neználek si svými nezištnými dobrými skutky vyslouží kouzelnou hůlku a tak si vyčaruje auto a  s kamarádkou Knoflenkou vyrážejí na výlet. Bůhvíproč s sebou berou i největšího špindíru v okolí – buď proto, aby byl hned v počátku potlačen možný sexuální podtext v podobě šablony „On a ona jedou na výlet“, nebo se autorovi zalíbil motiv protivy, který se na konci příběhu polepší: Špinda Strakáček je totiž ten typ, co všechno ví, nic ho nepřekvapí a od všeho má dvoje klíče – prostě žádný ideální společník na cesty, spíš zralý na pár facek (a hození do pračky - komplet).

Přestože v předchozím díle při cestování balónem narazili hrdinové maximálně na podobný zapadákov, jako byla jejich vesnice, teď už na prvním rozcestí zjistí, že za rohem mají město... a jaké! Všechno je v něm dokonalé, nové a funkční (vzpomínáte na Pelíšky?:-))

Celý další příběh spočívá v tom, že Neználek je sice polepšen, ale pořád v něm zůstalo dost vzteklého puberťáka, takže když se s jedním chlapíkem srazí na ulici, po následné hádce jej kouzelnou hůlkou promění v osla. Druhý den se v něm ozve svědomí, tak se pokusí vše napravit. Jak už to tak bývá, ještě situaci zhorší tím, že tři skutečné osly promění v človíčky.. A ti to dokonalé město město obrátí vzhůru nohama, protože se najde dost lidí, kteří se dle jejich vzoru začnou oblékat a chovat jako... oslové….

To je celé a vešlo by se to do tří kapitol, kdyby autor neměl jasné zadání: Zatímco v prvním díle žili všichni na bázi prvobytně pospolné společnosti (co si vypěstovali, to snědli), nyní ve Slunečním městě všichni radostně budují komunismus. Hlavní hrdina se ubytuje luxusním hotelu, všichni ho berou jako cestovatele a ukazují mu všechny výdobytky komunismu. Kapitoly jsou plné návštěv továren, kde lidé radostně obsluhují geniálně zkonstruované stroje a potom si v krámech za to vezmou co zrovna potřebují, nebo se baví v zábavních parcích a restauracích.

Autor dělal co se dalo – vydal se nelehkou cestou nástupce kolegy Vernea a nutno říci, že zdaleka ne neúspěšně. Některé vynálezy, které v té době uvedl do knižní podoby, v současné době opravdu fungují. Například samočinný vysavač byl hitem loňského léta, stejně tak městské kamerové systémy jsou dnes běžné. Auta bez řidiče ještě na silnicích nevídáme, ale systémy, které na bázi mikrovlných detektorů dokáží zaparkovat, jsou takovou první vlaštovkou.

Na druhou stranu doufám, že se v budoucnu neuchytí otočné domy architekta Krychličky. I když myšlenka, že není fér, aby někdo měl okna na jih a celý den sluníčko a někdo na sever, není zcela zcestná, přeci jenom by se mi nelíbilo lézt do bytu po provazovém žebříku a ve finále zjistit, že se dobývám k sousedům, protože jsem přišel o patnáct minut dříve než den předtím a dům se ještě neotočil "ke mně čelem a k lesu zády".

Každopádně tento díl už bych doporučoval po přečtení doprovodit komentářem – přinejmenším takovým, že tuhle utopii už lidstvo zkoušelo (několikrát) a nefunguje to…

 

Poslední díl byl napsán rok poté, co Gagarin obletěl naši planetu a odehrává se na měsíci. Zřejmě autor předpokládal i prvenství v tomto závodě..

Hrdinové, kteří nedávno překvapeně koukali na výrobu balónu, najednou postaví raketu a vypraví se do vesmíru... Tam zjistí, že měsíc, který vídáme na obloze, je jenom slupka - uvnitř je další země.. (Jak tam mají zařízeno střídání dne a noci, ví bůh). Na této zemi bují kapitalismus v té nejtvrdší podobě, jaký si dovedete představit. Podnikatelé jsou bohatí, nadutí a arogantní, bez přítomnosti sluhů se o sebe nedovedou postarat, pouze užívají bohatství nahromaděné vykořisťováním chudých. Policisté jsou zkorumpovaní a ochraňují ty největší lumpy. Ostatní nebožáci bez peněz jsou odíráni o posledních pár šesťáků. Přesně tak, jak nám to líčili představitelé minulého režimu - nikde nebyl jediný podnikatel, který by zbohatl díky pracovitosti a vlastním nápadům a měl sociální cítění se svými zaměstnanci.

Pro ty natvrdlejší čtenáře, kteří by netušili, kterou část světa autor paroduje, se bohatí podnikatelé, či jejich přisluhovači jmenují anglickými jmény (vždy s vysvětlením výslovnosti): Skrbling, Scouperfield, Wesh, Schwabs (majitel noclehárny :-) ), Jucks, či Lumpino. Podobné je to se jmény policistů: Mstiggel, Psiggel, či Riggel. Města, coby sídla bohatých, mají jména jako Mamonville, nebo Hrabillon (jedna kapitola má dokonce název "Panika na Hrabilonské burze")... Na druhé straně chudáci se jmenují Klásek, Siváček, či Kozlík a bydlí například ve vesničce jménem Jetelinka :-)

Nejprve se na tuto planetu dostane Neználek a po něm druhý ze základní šestnáctky: Buchtík. Oba se zprvu v tomto zřízení dokáží prosadit. Není se co divit, přicházejí odjinud a mají nápady, na které si místní vykořisťovaní nebožáci nedovolí ani pomyslet. Ovšem po pár úspěších je místní vykukové připraví o všechno, takže naši hrdinové si po brzkém procitnutí užijí takových věcí, jako je noc v zablešené noclehárně, podřadné práce, kdy dělají v zábavním parku fackovací panáky, nocování pod mostem, či zatčení při policejní razii.

Do toho všeho potom přiletí Všeználek s kamarády a udělají sametovou Velkou říjnovou.... Boháčům odeberou továrny a veškerou moc, jen díky své velké inteligenci, bez jediného výstřelu a všichni jsou šťastní.

Dokonce se najde i bývalý vykořisťovatel, který vlastně vykořisťoval nerad a tak ho nechají pracovat v jeho bývalé továrně. Považte, on si takový život užívá, protože vidí krásy světa a už nemusí myslet jenom na to, jak nepřijít o své bohatství :-)

Tahle kniha je rozhodně lepší, než předchozí demostrace šťastného života v komunismu. Má spád a děj, je tu zamotaný konflikt a jeho šťastné rozuzlení. Je vidět, že autor psát umí.

Přesto bych její četbu doprovodil nejlépe nějakým dokumentem - ideálně o Miladě Horákové. Pokud tedy doma nechcete vychovat nějakého toho revolucionáře.. :-)

Co myslíte? Je Neználek závadná literatura?

 

Autor: Karel Janďourek | pátek 16.9.2011 16:21 | karma článku: 33,83 | přečteno: 12044x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,17 | Přečteno: 2381x | Diskuse| Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1335x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12145x | Diskuse| Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12565x | Diskuse| Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 491x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:38

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

15. června 2024  19:30

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 128
  • Celková karma 23,17
  • Průměrná čtenost 1508x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik