Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zelený úděl? Úděl? Hloupost to je!

Země, které přistoupily po roce 2004 do EU, jsou na tom hůře a to nejen v zemědělství a výrobě potravin…..a teď je připravena řada strategií, které budou posledním hřebíkem do rakve……..zelený úděl….nesmysly…..

Země jako Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko mají velmi dobré přírodní podmínky k produkci základních potravin, ale z důvodu nastavení likvidačních podmínek v rámci „Společné“ zemědělské politiky a takzvaného jednotného trhu poklesla jejich produkce na polovinu i méně. 

Koloniální politikou EU je kvalitní orná půda zatravňována místo toho, aby se na ní hospodařilo, a tím zvyšovala svou úrodnost. Tato zatravňovaná půda je v některých částech naší země i 25 let bez obnovy a tomu se prý zase říká ekologie. Půda „umírá“, není v ní život, není schopná zadržovat vodu, ztrácí ornici…..

A co dělají ekologové? Řada takzvaných ekologů často a ráda mluví o uhlíkové stopě a uhlíkové neutralitě, ale nikomu nevadí statisíce kamionů, které ročně přepravují potraviny do míst, kde si je mohou vyrobit sami a podstatně levněji. Proč to nevidí? Neznají základní zásady a nevědí, co skutečně ekologie je. Nevědí, že když se nehospodaří, dochází k degradaci kvalitní zemědělské půdy…nevědí, že v takových podmínkách ztrácí půda zooedafón (žížaly, brouky….), nevědí, že se ztrácí v přírodě rozmanitost……

A kdo jsou ti, kteří jdou „na ruku“ těmto „ekologům“, kdo jsou ti, kteří určují v Evropě trendy směrování společnosti a jejich teorie jde v praxi proti vlastním lidem a budoucím generacím? Odpovím. Jsou to ti, kteří připravují strategie, rozhodují o podmínkách u nás i když žijí v Bruselu, žijí v „bublině“, neznají praxi, nemají zájem o budování společné Unie. A výsledek? Stovky tisíc lidí z agrárního sektoru nových zemí se přesunuly do montoven postavených na nejúrodnější půdách, do starých zemí na pole, do stájí a jako námezdní sezónní pracovníci při sklizni ovoce a zeleniny za směšné mzdy ve vztahu ke mzdám konkrétní země, a o podmínkách ubytování této námezdní síly raději nemluvme. 

Tak takto jsem si nepředstavoval silnou Evropu, která může konkurovat světovým velmocem, jako jsou Čína, USA a další, v potravinářském průmyslu. Moje představa byla v rovnoprávném postavení všech států EU a využití jejich vhodných přírodních podmínek k pěstování ovoce, zeleniny a chovu hospodářských zvířat s tím, že vše bude na nejvyšší hygienické, technické, technologické a dietetické úrovni na světě. 

A co nás čeká  v dalším sedmiletém období „Společné“ zemědělské politiky, které má vycházet z Green Dealu? Co tenhle Zelený úděl požaduje?

V rámci Zeleného údělu se požaduje například snížit průmyslová hnojiva o 30 procent, což by asi bylo příjemné, ale ČR spotřebovává 124 kilo čistých živin na hektar, Belgie téměř 300 kilo čistých živin na hektar, a Irsko dokonce více  než 500 kilo čistých živin na hektar. Pokud snížíme všichni o 30 procent, tak u nás bude možné aplikovat cca 80 kilo čistých živin na hektar, v Belgii 210 kilo čistých živin na hektar a v Irsku 350 čistých živin na hektar, jak asi budeme konkurovat? Budeme dotlačeni k další extenzitě a uvolňování našeho trhu zemím, kde pokles produkce bude minimální. 

Často slýchám o nadužívání  pesticidů u nás. A jaká je realita? Opět se podívejme na tu nespravedlnost. V rámci omezení užívání pesticidů se bavíme o minus 50 procentech, což by v případě ČR, která dnes spotřebovává 1,86 kila účinné látky na hektar, znamenalo snížení na 0,93 kila účinné látky na hektar. V případě Belgie, kde dnes je užíváno  8,1 kila účinné látky na hektar, se spotřeba sníží jenom na čtyři kila a v Itálii na 3,9 kila účinné látky na hektar. Je toto spravedlivé? Je toto ochrana životního prostředí? 

Prý je nutné zvýšit podíl neprodukčních ploch (existence dalšího úhoru), tedy ploch, na kterých nebude intenzivní zemědělská produkce…i když víme, že budeme potřebovat více potravin. Vyčlenění neprodukčních ploch o deset procent je pro životní prostředí cíl, který bude mít negativní vliv na kvalitu orné půdy. Česká republika vyčlenila  cca milion hektarů zemědělské půdy, z toho asi 600 tisíc hektarů bylo zatravněno. Pro vysvětlení. Došlo k převodu z orné půdy do luk či trav na orné půdě a přibližně 400 tisíc hektarů nejúrodnějších půd bylo zastavěno, vybudovaly se cyklostezky, popravdě si řekněme, že ne vždy využívané, a další velmi diskutabilní zábory půd. Snížení výměry orné půdy z tohoto titulu již bylo 28,6 procenta … v roce 1990 bylo zhruba 3,5 milionu hektarů orné půdy,  v roce 2019 necelých 2,5 milionu hektarů orné půdy.

My, nově přistoupivší země do Evropské unie jsme byly znevýhodněny už při vstupu nastavením podmínek, které se určily podle nejhorších výsledků a nyní se připravuje systém, kterým by se opět mělo směřovat k další extenzitě. Hospodářská politika EU od roku 2004 dovedla tyto země už nyní k značné extenzitě, vidíme to na příkladě naší vlasti. 

A co bude dál? Opět v tomto období připravují zemědělskou politiku „bruselští úředníci“, kteří nemají základní vědomosti o zemědělské výrobě. To není rozumný přístup, tímto způsobem Evropa nebude schopna konkurovat světovým velmocem. 

A jak by se Evropa, potažmo Česká republika, měla zachovat? 

Politiku extenzity je zásadně nutné odmítnout. Jde o další likvidaci nových zemí a ovládnutí jejich trhů. Vidíme, že opět se vychází z dat, která jsou pro přistoupivší země nevýhodná, a to není férový přístup. Takto nevybudujeme Evropskou unii, ale dosáhneme opaku. V každé zemi EU musíme vycházet ze stavu, ve kterém se v současné době nachází, jinak nelze při navržených podmínkách v EU setrvat. A věřte mi, vím, co říkám.

Autor: Zdenek Jandejsek | pátek 15.1.2021 17:30 | karma článku: 38,36 | přečteno: 1414x
  • Další články autora

Zdenek Jandejsek

Rovný a rovnější….

Jeden europoslanec v televizi u Jílkové tvrdil, že Česká republika má stejné podmínky v EU, jako staré země EU 14. Prý máme stejné dotace, stejné podmínky pro rozvoj, stejné příležitosti...tak to snad nemyslí vážně?????

7.3.2021 v 20:39 | Karma: 35,82 | Přečteno: 1897x | Diskuse | Ekonomika

Zdenek Jandejsek

Půda mizí, my zmizíme taky……

Víte, kolik stovek tisíc hektarů úrodné půdy zmizelo? A kam? A proč? A jak souvisí půda s potravinami?

18.2.2021 v 20:20 | Karma: 25,93 | Přečteno: 576x | Diskuse | Ekonomika

Zdenek Jandejsek

Pod svícnem bývá největší tma

Rok 2020 přinesl řadu změn a obrátil mnohým lidem život vzhůru nohama. Mnoho se změnilo....... je otázka, zda se život někdy vrátí do původních kolejí..... Budeme mít co jíst nebo bude hlad?

10.1.2021 v 23:05 | Karma: 24,57 | Přečteno: 610x | Diskuse | Ekonomika

Zdenek Jandejsek

I negramot v oboru zemědělství navrhuje změnu agrární politiky EU

Přežije to české a evropské zemědělství? Velice mě v negativním slova smyslu pobavil článek v Lidových novinách z 20.10.2020 od současného europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera, vystudovaného kybernetika matematika..........

27.10.2020 v 10:27 | Karma: 34,36 | Přečteno: 928x | Diskuse | Politika

Zdenek Jandejsek

Výsledky zemědělství prezentované statistickým úřadem jsou mimo mísu

Odhady sklizní obilovin prezentované statistickým úřadem, který zařadil zemědělce pod průmysl, jsou úplně mimo realitu......nevěříte?

28.7.2020 v 11:01 | Karma: 24,30 | Přečteno: 787x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Obejmu ji a píchnu. Devítiletý chlapec plánoval vraždu vychovatelky v domově

16. července 2024  17:53

Devítiletý hoch chtěl v jednom z dětských sociálních zařízení na Chomutovsku zavraždit...

Na jihu Peru havaroval autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

16. července 2024  17:20,  aktualizováno  17:41

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města...

Metsolaová dál povede europarlament, o post místopředsedkyně usiluje Dostálová

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  17:40

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Dítě z bílé chátry viceprezidentem. Výběr Trumpovy dvojky děsí demokraty

16. července 2024  17:32

Premium Se svým původem měl nyní být podle statistik už latentním alkoholikem na sociálních dávkách, ale...

  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 914x
Zdeněk Jandejsek pracuje v zemědělství a potravinářské výrobě celý svůj profesní život. Pochází se staré rolnické rodiny, která bez přerušení hospodaří od roku 1630. Žije na vesnici. Na základě celoživotních praktických zkušeností a odborných znalostí obhajuje zájmy zemědělců doma i v zahraniční. Skutečný zemědělec hospodaří s péčí řádného hospodáře a je prvním ekologem. Zná přírodu, protože v ní žije.

Seznam rubrik