Za koronavirus může Kalousek- polemika s Davidem Vlkem

Článek Davida Vlka o tom, že se „Andy“ snaží vinu za koronavirus svést na Kalouska, je produktem myšlení, které se v časech bolševika označovalo jako „třídní vidění světa“.

Pokud si přečtu jakýkoliv článek o politice nejen v současné virové krizi, zajímá mne mimo jiné i jazyk autora. Za v tomto smyslu „podezřelé“ považuji zejména ty komentáře, které nazývají kritizované politiky familiárně jako „doník“, „voloďa“, „andy“, „bureš“ atd. Těch možností jak vyjádřit citový odpor ke kritizovanému má autor komentáře habaděj.

Dále se zajímám o to, jak moc reflektuje komentátor faktickou situaci a jak moc jí hodnotí ze svého „třídního“ pohledu. To je tak- Miloš Zeman mně jako člověka nas...al už tolika vyjádřeními, že jsem jeho politiku odmítl už v desítkách konkrétních případů. Nevím, proč bych mu měl ale vyčítat jeho kontakty v Číně, které mohly pomoci získat pro Česko pár milionů roušek či respirátorů. Vykřikovat, že přišly respirátory „nižší“ třídy než údajně měly je v situaci, kdy nejsou vůbec žádné, skutečně „vážný“ argument proti Zemanovi.

Co se komunistické Číny týče, připomínám, že v Číně je diktatura komunistické strany trvale přítomná od roku 1949. Po roce 1990 byla do Číny ze Západu přesunuta řada výrob, protože byla využita levná pracovní síla. Ze strategických důvodů to bylo samozřejmě hrozně špatně, a konec konců i pro ochranu životního prostředí. Západ se zbavil „špinavých“ technologií a planeta Země je na tom možná ještě hůř než dříve, protože Čína teprve až v posledních několika letech klade větší důraz na ochranu životního prostředí.

Situace, kdy je výroba spotřebního materiálu zajištována právě v Číně pro celý svět, má samozřejmě obrovské nevýhody. Ukázalo se, když Čína přerušila výrobu v důsledku epidemie koronaviru, že naše továrny náhle neměly dostatek dílů pro montáže. Nakonec to ale dopadlo tak, že se čínská chřipka rozšířila do celého světa a nyní naopak Čína, kde je situace podle vládních zdrojů údajně pod kontrolou, dodává a svět, minimálně Evropa, stojí.

Samozřejmě, političtí šíbři dnes nejen u nás přemýšlejí, jaký dopad bude mít současné zastavení výroby a propad HDP na voličské preference. Zda vládám pomůže, když dokáží zabránit šíření viru v populaci a zamezí smrti případně nakažených seniorů.  Na počátku této situace se mi zdálo nemožné zavádět drakonická omezení, která u nás platí po vyhlášení nouzového režimu. Jakmile se do světa začaly šířit čísla zemřelých seniorů z Itálie, kde jsou místa, kde dokonce nestačí ani zemřelé pohřbívat a nasazují armádu, jsem akceptoval všechna rozhodnutí české vlády jako adekvátní současnému poznání. Ostatně, jak předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula oznámil, jakmile bude potvrzeno, že na pandemii existuje lék a bude dokonce k dispozici i vakcína, současná opatření budou moci být zrušena.

Navíc, jsem v zásadě přesvědčen o tom, že každý člověk má především vlastní odpovědnost za své zdraví. Jako senior kategorie 65+ bych proto respektoval doporučení na omezení kontaktu s lidmi i bez zákazů a postihů ze své vlastní vůle a naprosto dobrovolně. Jaký vliv bude mít krize na voličské preference, je mi v této chvíli, přiznám se bez mučení, úplně jedno. Nicméně, současně pochybuji, že se těm stranám, které dnes do „andyho“ šijí, podaří vytřískat ze situace politický kapitál. Básničku o tom ale nenapíšu - nemám na to buňky.

A ještě ke Kalouskovi – ten prohlásil, že s opatřením vlády souhlasí, a že podle něho měla přijít dříve. Tak si člověče, vyber!

 

 

 

Autor: Jan Bartoň | neděle 22.3.2020 12:48 | karma článku: 46,25 | přečteno: 12456x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,02