V Izraeli jsou „momenty připomínající nacistické Německo“

Martin Hampejs na lidovky.cz zvolil „zajímavý titulek“ pro svůj rozhovor s izraelským generálem Jair Golanem. Bohužel, je to jen další pokus o to stát Izrael mediálně poškodit.

Titulky novinových článků mají za cíl přitáhnout čtenářovo oko. Občas však existuje snaha autora vypíchnout cosi „zajímavého“ na naprosto okrajové záležitosti. A to se nyní podařilo Martinu Hampejsovi ve svém článku V Izraeli se objevují momenty, které připomínají nacistické Německo, varuje izraelský generál.

Rozhovor se týká postavení Izraele v regionu Blízkého východu. Pak se autor článku táže na toto:

Lidovky.cz: V roce 2016 jste v jednom svém projevu zmínil, že v Izraeli se objevuje proces, který vedl v Německu k holokaustu. Mohl byste to vysvětlit?
Ve spoustě zemí světa jsme mohli v posledních letech vidět, že fašisté začínají opět zvedat ruce. Důvody jsou různé. Domnívám se však, že na pocitu nejistoty, který lidé cítí, má značný podíl globalizace. Vzniká tak tlak na střední třídu, na komunity, na instituce jako rodina. Vytváří se situace, ve kterých se nechováme tak, jak bychom měli. Vzniká tím kultura založená mnohem více na násilí.

A generál ještě upřesňuje: V Izraeli se staly určité incidenty a někteří politici se nechovali, řekněme, podle morálních standardů, které by podle mě měly být všem vlastní. Neřekl jsem, že v Izraeli žijeme jako v nacistickém Německu, ale že se objevují momenty, které se tomu značně podobají.

Lidovky.cz: Lze s tím něco udělat?
Věřím, že nejdůležitější pro samotnou existenci Izraele je morální a inteligenční převaha, myslím, že bychom měli tyto imperativy vnímat jako svaté.

Diskuse o tom, že jsou v Izraeli „momenty připomínající nacistické Německo“ je však dle mého soudu naprosto zavádějící. Právě ve srovnání se současným Německem. Příliv imigrantů z muslimských zemí do Německa v letech 2015/16 výrazně zvýšil protižidovské projevy mezi imigranty.

Přední židovská organizace v Německu navrhuje zřízení speciálních výukových lekcí, které by měly odnaučit muslimské migranty antisemitismu a zabránit jeho dalšímu šíření v zemi. Z šíření antisemitismu židé viní i krajně pravicovou Alternativu pro Německo. Návrh reaguje na stovky loňských incidentů, které mají antisemitské pozadí.

A tak zvané „momenty, připomínající nacistické Německo“ bychom při trochu dobré vůli nalezli ve všech evropských státech. Přitom je to pouze a právě Izrael, který dnes a denně svádí boj o právo na existenci. Zatímco EU kritizuje USA a prezidenta Donalda Trumpa za obnovení sankcí proti Íránu, izraelský premiér za tento krok Trumpa vysoce ocenil právě proto, že íránské jednotky už dnes operují přímo na území Sýrie. Zatím je od útoku na Izrael odrazuje ruská přítomnost v Sýrii a relativně dobré rusko-izraelské vztahy.

Právě „momenty připomínající nacistické Německo“ se ohánějí palestinští představitelé ve své neustálé neochotě dojednat s Izraelem mírovou dohodu. Nejde to, protože právě teroristé z Hamásu, ovládající pásmo Gazy, neuznávají právo Izraele na existenci. Vykládejte pak obyvatelům Izraele na území, které ostřelují teroristé raketami, něco o morální a inteligenční převaze Izraele. V takovém případě je zapotřebí zejména převahy vojenské. Tu však generál Golan nějak zapomněl zmínit.

Autor: Jan Bartoň | středa 7.11.2018 11:04 | karma článku: 23,81 | přečteno: 559x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03