Umělá inteligence: Lovci zločinců po čínsku

Ten, kdo občas sleduje americkou ságu „Lovci zločinců“, ví moc dobře, že umělá inteligence schopná rozpoznat záměry zločinců a chránící možné nevinné oběti, je tu. V Čínské lidové republice jsou ale mnohem dál.

O tom, že s umělou inteligencí nejsou žádné žerty, víme.  Pokud je doplněná fešnými agenty a agentkami, je sledovanost jistá. V Číně se však rozhodli nečekat na „stroj“ či „ samaritána“ a vydali se cestou tak zvaných sociálních kreditů. Podle čínských úřadů systém, testovaný v některých městech a regionech, znemožnil jen v roce 2018 zakoupení 17,5 milionu letenek a 5,5 milionu vlakových jízdenek. „Jakmile porušujete pravidla, jste omezeni všude,“ uvádí podle serveru The Guardian úřady ve své zprávě. K podobným omezením pohybu docházelo u Číňanů, kteří byli na úřední „černé listině“, už dříve. Nový systém, jenž funguje díky moderním sledovacím nástrojům, celý proces výrazně zefektivnil. Podle čínského vrchního soudu si v roce 2017 si ze stejného důvodu nemohlo koupit letenku přes 6 milionů občanů.

Sociální kredit byl představen už v roce 2014, od té doby se postupně testuje a vylepšuje. Podle úředního dokumentu klade systém důraz na čtyři oblasti: poctivost ve vládních záležitostech, obchodní upřímnost, společenskou upřímnost a důvěryhodnost osobních soudů. K snížení sociálního kreditu může dojít téměř za cokoliv. Pokud občan přechází na červenou, nemá psa na vodítku, kouří na autobusové zastávce, má problém.

Výše uvedené ukazuje, že problém nekontrolované státní moci – o což v Čínské lidové republice s vládnoucí komunistickou státostranou fakticky jde – je nejlepším garantem špiclování občanů.  Nedělám si sice žádné iluze, že „stroj“ či „samaritán“ funguje velmi dobře i u nás na Západě, zatím jsme však nedospěli do stádia, že si kvůli svému „nízkému kreditu“ nekoupíte lístek na vlak nebo do letadla.  U nás v Česku se už léta hovoří o propojení všech databází státu. Technicky je tedy zřejmě vše v běhu. V západních státech sice jistá forma sociálního kreditu ala Čína existuje také, zatím se ale skutečně zaměřuje spíše na potenciální zločince a extremisty.

Čínský systém je samozřejmě mnohem dokonalejší a důslednější a je zaměřen na každého občana Číny. Internet existuje, ale nežádoucí stránky z pohledu vládnoucí státostrany jsou pro normálního smrtelníka nedostupné. I v našich podmínkách se však vážně vedou diskuse o tom, že by se jisté stránky s ideologickou diverzí měly sledovat důsledněji. Čínské moderní komunikační technologie by měly být z bezpečnostních důvodů vyřazovány a nahrazovány „spolehlivými“ technologiemi zavedených západních firem. V daném případě to však mnohem více než na bezpečnost vypadá na nesmiřitelný konkurenční boj o ovládnutí světového obchodu s moderními komunikačními technologiemi.

V každém případě – informace jsou stále cennějším zbožím a před umělou inteligencí dokonce v posledních letech svého života varoval i nejslavnější  fyzik Stephen Hawking. Asi bychom se o naše soukromí měli opravdu začít obávat.

 

Autor: Jan Bartoň | úterý 5.3.2019 13:14 | karma článku: 20,08 | přečteno: 381x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,09

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16