Rusko si přálo Trumpa

Je zcela nepochybné, že si ruský prezident Vladimir Putin přál vítězství Donalda Trumpa. Jde teď zejména o to, zda se celý ruský vládnoucí klan nepřepočítal.

Americké zpravodajské služby již předaly podklady o metodách ovlivňování voleb amerického prezidenta Baracku Obamovi a den poté i nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle současné administrativy je naprosto jasně prokázáno, že ruské tajné služby pracovaly na poškození Hillary Clintonové. Například tím, že pomocí ruských občanů žijících v USA (které už Obama vyhostil) zařídily předání mailové korespondence Clintonové serveru WikiLeaks. Toho si nyní všímá i publicistika, například zde . Pod výmluvným nadpisem Wikileaks je špatný, anonymní výzvědní státní úředníci horší  se v článku komentují poslední zprávy o tom, že Rusko ovlivňovalo americké prezidentské volby. Uvádím bez překladu -Wikileaks, once the darling of liberals everywhere and now the subject of wacko conspiracy theories about blackmail and flipped Kremlin assets, has once again ruffled feathers on Twitter by calling out some questionably-sourced reporting by NBC. On Friday, NBC reported that an anonymous intelligence official told its reporters that US intelligence has identified the Russian source of the hacked DNC emails that were distributed by Wikileaks and arguably sunk Hillary Clinton’s presidential bid. Importantly, NBC also reported that the anonymous official confirmed that “senior Russian officials [celebrated] Donald Trump's win,” although the chatter was “subject to interpretation."

 

Zejména zpráva o tom, že ruští činitelé „oslavovali Trumpovo vítězství“ byla předána prostřednictvím Martina Řezníčka i nám divákům Událostí v ČT.  To je skutečně argument „silného kalibru“ na podporu toho, že Rusko ovlivnilo (přidalo hlasy Trumpovi nějakým kyberneticky rafinovaným způsobem?) výsledek voleb. Ze štábu Donalda Trumpa, který se podílí na přípravách jeho inaugurace, naopak zaznělo, že takový způsob „ovlivnění“ voleb je nesmysl.

Připomeňme si proto, jak celá aféra kolem mailové korespondence Hillary Clintonové vznikla. Již před delší dobou byly zveřejněny maily Clintonové, které ukázaly, že používala ke komunikaci i soukromou mailovou adresu. Dlouho se vyšetřovalo a závěr byl, že v dané korespondenci nebyly věci, které by ohrozily americkou bezpečnost. Nedlouho před termínem voleb byly zveřejněny další maily Clintonové, republikáni „píchli“ do FBI a ta jednala. Oznámila, že se novými maily bude zabývat, čímž popudila demokraty k prohlášení, že FBI ovlivňuje průběh voleb. Krátce před volbami pak FBI oznámila, že maily Clintonové neobsahují žádné „citlivé“ informace. To už se ale začala rozehrávat „ruská karta“. Krátce po volbách to byla CIA, která vystoupila s tím, že se Rusko snažilo ovlivnit volby. Obama nařídil vypracování zprávy tak, aby jí dostal na stůl ještě před koncem mandátu. Poté nařídil vyhoštění 35 ruských diplomatů.

Z celé této trapné aféry, která ukazuje především to, že Clintonová používala soukromý e-mail  a tím se vystavila obrovskému riziku zneužití její korespondence, čiší ukázat prstem přímo na Vladimira Putina - Putin chtěl, aby vyhrál Trump. Dovětkem je ale toto: A my jsme tomu nedokázali zabránit.

Umím si velmi dobře představit, že se v ruském vedení otázka toho, kdo bude příštím americkým prezidentem, probírala. Umím si velmi dobře představit, že současní vládci v Moskvě si přáli především porážku Clintonové tak, aby ponížili odcházejícího prezidenta. Umím si velmi dobře představit, že v rámci informační „války“ mohlo ruské vedení využít i server WikiLeaks. Naprosto ale odmítám uvěřit tomu, že Rusko dokázalo přihrát Trumpovi tolik hlasů, aby se stal prezidentem. Důvody porážky Hillary Clintonové jsou jinde než v přímé lince závislé na rozhodnutí Putina v Kremlu.

Ačkoliv se Putin před americkými volbami párkrát o Trumpovi zmínil i jako o „zajímavém chlapíkovi“ a ruská veřejnost byla podle průzkumů v řadě států světa před americkými volbami jedinou, která si přála vítězství Trumpa, snaha Obamovy administrativy svalit na špionážní aktivity Ruska celý výsledek amerických voleb, je tristním poznáním o kvalitách této administrativy. Jsem přesvědčen, že Donald Trump nebude zdaleka tak prorusky „rozumný“, aby Rusku zobal z ruky. Ostatně, ruský ministr zahraničí těsně po oznámení výsledku voleb mírnil „radost“ Rusů tím, že Trump bude především hájit americké zájmy.  Nástupem Trumpa do prezidentského úřadu skončí zřejmě éra, v níž si Rusko zvyklo na to, že americké zájmy hájí velmi slabý prezident. A podle toho se i chovalo. V jistém slova smyslu byl Obama pro Rusko téměř „ideálním“ prezidentem. Hodně toho namluvil, rád „bořil“ hranice a byl plně v zajetí doktríny „globálního oteplování“ alias „globálních změn klimatu“ způsobených lidskou činností. To mu svým způsobem svazovalo ruce,

Pokud se Trump bude řídit alespoň částečně radami zkušených republikánských politiků jeho generace a bude jednat s Ruskem z pozice síly, budou muset v Kremlu čelit jinému prezidentovi, než byl Obama. A pak si budou možná i říkat- škoda, že jsme tomu Trumpovi fandili.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | sobota 7.1.2017 8:14 | karma článku: 24,90 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03