Rasové napětí v USA

Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick  při americké hymně poklekává na protest proti „rasovému napětí“ v USA.  Jiné černé basketbalové hvězdy toto jednání napodobovat nebudou.

Donald Trump vzkázal Colinu Kaepernickovi , aby si „našel novou zemi“ v reakci na to, že Kaepernick poklekává při americké hymně na protest proti „rasovému napětí“ v USA. Je to reakce na „neadekvátní postoj“ americké policie vůči černým obyvatelům USA.

Je proto nanejvýš zajímavé porovnat data o počtu zastřelených osob americkou policií za rok 2015. V této statistice je ukryto jednak to, že počet zastřelených americkou policií dosahuje v průměru 3 osoby (!!!) denně a podává úplný přehled o tom, z jaké skupiny amerických obyvatel zastřelení lidé jsou. Data jsou převzata ze serveru www.msn.com.

 

Na prvním obrázku je přehled zbraní, které byly u zastřelených osob nalezeny. Z celkového počtu 1146 zastřelených bylo neozbrojeno 230 osob, tj. rovných 20%. Většina zastřelených (60%) byla ozbrojena střelnou zbraní nebo nožem. U zbylých 20% byly nalezeny jiné druhy zbraní než střelná zbraň nebo nůž.

 

 

Z hlediska pohlaví bylo více než 95% zastřelených osob mužů.

Nejzajímavější je ale statistika zastřelených podle etnického původu.

 

 

Tady jsou k dispozici údaje za rok 2015 a údaje za neúplný rok 2016.  V roce 2015 bylo z 1146 zastřelených 581 bělochů (50%), 306 černochů (27%), 195 Hispánců (17%) a zbytek patří dalším rasám.  V roce 2016 zatím ve statistikách opět vedou běloši (49%) před černochy (24%) a Hispánci (16%).

Statistiky neuvádějí, jaké barvy pleti byli zasahující policisté, nicméně vzhledem k počtu černochů u americké policie lze důvodně předpokládat, že alespoň někteří z bělochů byli zastřeleni černošským policistou či policistkou.  Neslyšel jsem v této souvislosti nic o tom, že by bílí američtí sportovci protestovali v takovém případě o „policejní zvůli“ a klekali na protest při americké hymně.

Podobně jako u amerických Oskarů a protestu černošských herců proti tomu, že byly sošky rozdány „nespravedlivě“ jen bílým hercům, jde o výběrový efekt. V pozadí úspěchu bílých herců pak je prokázaný vliv na kasovní úspěch u filmů, které mají hlavní představitele bílé pleti. U zastřelených osob americkou policií je sice zřejmé, že procenticky počet zastřelených černochů převyšuje procentické zastoupení černošského etnika v populaci, nicméně jednak se mezi roky 2015/16 nijak nemění a může to být způsobeno tím, že černošská populace ještě zdaleka není tak majetkově stabilizována jako bílí Američané a je tudíž v kriminalitě procenticky i více zastoupena.

Etnické složení americké populace

                                                                                          2013       1990      1970          1940

Asiaté(X)
Běloši
Černoši

Je-li na současném „rasovém napětí“ v USA něco zvláštního pak to, že mediálně silně šířený motiv nespravedlnosti vůči černošskému etniku se projevuje na konci éry prvního černošského prezidenta v dějinách USA. „Experiment Obama“ tedy na konci Obamova úřadu svědčí o tom, že Obama byl slabým prezidentem nejen na mezinárodním ale i vnitrostátním poli. Právě dnes bylo oznámeno, že senát USA přehlasoval po Kongresu drtivým poměrem Obamovo veto a umožnil tak, aby občané USA mohli žalovat Saúdskou Arábii, pokud existují indicie, že se její občané podíleli na teroristickém útoku z 11. 9. 2001 na USA. 

Z tabulky etnického složení americké populace plyne, že převážně „Bílá Amerika“ z roku 1940 je již minulostí a dnes žije v USA méně než 80% bělochů, pokud se počítají pouze tak zvaní „nehispánští běloši“, je rozdíl oproti roku 1940 v neprospěch bělochů ještě dramatičtější a takoví běloši dnes představují pouze 2/3 americké populace.  Černoši a Hispánci jsou proto velmi důležitou voličskou skupinou a i proto se kandidáti na prezidenta o hlasy těchto voličů ucházejí.

Nicméně - pokud se mediálně jeví Amerika jako země, v níž se „černoši střílejí na každém rohu“ a zvláště bílými policisty, výše uvedené statistiky svědčí o tom, že je to jednoznačně tím, že případy zastřelení černocha bílými policisty jsou mediálně zajímavé (a často s nádechem manipulace s fakty) a do ulic vyrazí tisíce černochů. Při zastřelení bělocha černošským policistou se podobná mediální manipulace neděje a bílí do ulic nevyrazí.

Autor: Jan Bartoň | pátek 30.9.2016 8:06 | karma článku: 25,47 | přečteno: 748x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03