Prymulova ministerská tiskovka

Ministr zdravotnictví Roman Prymula doporučil vyhlásit ředitelské volno na  školách na tento pátek. Mělo by to zpomalit šíření viru. Ředitelé ale vyhlásí ředitelské volno spíše v menším množství.

Na tiskové konferenci nastínil ministr zdravotnictví Roman Prymula opatření, která se proti šíření covidu chystají ihned a co by se mělo očekávat v nejbližších týdnech. Musím primárně konstatovat, že Prymulovo vystoupení na tiskové konferenci bylo přiměřené, snažil se spíše veřejnost uklidňovat a opatření, která jeho ministerstvo chystá ,nemají v žádném případě za cíl zásadním způsobem omezit ekonomiku.  Jsou však jisté detaily, které mohou způsobit podobnou kalamitu, jakou by bylo plošné uzavírání škol v rozsahu jarní uzavírky.

Prymula velmi racionálně tvrdil, že nechystá plošné uzavření škol, což by opět mělo zásadní dopad nejen na výrobní firmy, ale i na zdravotnictví. Matky by většinou zůstaly zejména s menšími dětmi doma a chyběly by sestřičky a doktorky v nemocnicích. Rozumím.

Média si všímají ale i toho, že se na ministerstvu připravují i pravidla pro pokašlávající žáky. Připravují se kritéria, jež budou definovat, za jakých podmínek mohou děti v případě velmi lehkých respiračních onemocnění chodit do školy. Frekvenci 1 to ve středu řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pokud bude mít dítě kašel a teplotu, musí zůstat doma, při dalších příznacích nemoci covid-19, například ztrátě čichu či chuti, samozřejmě také.

Jádro pudla těchto pravidel je ale nasnadě. Dítě nemá teplotu, pouze kašle, a učitelka a někde i učitel pošlou dítě domů. Jejich rozhodnutí bude zaštítěno ochranou zdraví ostatních dětí. V takto vyhrocené atmosféře, jaká dnes ve společnosti panuje, to dle mého soudu nebude ojedinělý případ. S nástupem respiračních onemocnění těch případů budou stovky, možná tisíce. To, co by v jiných letech prošlo s mávnutím ruky, se pořádně rozmázne.

Příklady z praxe? Moje osobní zkušenost je taková, že i rektoři vysokých škol jsou pod silným tlakem a doslova a do písmene se bojí povolit jakoukoliv akci na vysokých školách, kde se sejde větší počet osob a nejde o výuku. Jsou to například semináře, workshopy pro odborníky, o konferencích s účastí několik desítek či stovek osob ani nemluvě. Argumentuje se jako vždy různými „kdyby“ – kdyby se někdo nakazil, kdyby se trasovalo a hygiena by zjistila, že se někdo nakazil na půdě vysoké školy atd. Dokonce jsou obavy realizovat i povolené akce typu laboratoří, praxe pro studenty apod.  Co kdyby se někdo nakazil a jede to viz výše.

O tom, že existuje pravidlo 3R se v médiích také hovoří. Přišel jsem na čerpací stanici a chtěl jsem požádat o otevření toalet, které byly zavřené (to byl ostatně běžný standard na řadě čerpacích stanic během jarní fáze). Dostal jsem od obsluhující dámy vynadáno, že nedodržuji rozestupy (měl jsem čekat i s rouškou přes obličej 2 metry od zákazníka, kterého obsluhovala, ale když já jsem se jen chtěl zeptat na tu toaletu!). Ještě, že my muži to máme přeci jenom snazší a můžeme nakonec zastavit u silnice, že ano.

A opět se dostávám k podzimním plískanicím a respiračním onemocnění. Vždycky se najde někdo, kdo nařízení či jen pouhá doporučení bude vydávat za svatá, přes které „nejede vlak“. A už vůbec si neumím, vlastně umím, ale nechce se mi to domýšlet, představit, až nastoupí chřipka. Budou se média také pitvat podobně v číslech tak, jak to dělají nyní. Budeme tedy bombardováni počty infikovaných chřipkou, covidem, počty nemocných v nemocnicích a počty zemřelých na covid a na chřipku?

A ještě jeden postřeh. Rusko už začalo svou vakcínu proti covidu testovat na desítkách tisíc dobrovolníků. Tu vakcínu, kterou by si někteří naši doktoři vůbec nenechali píchnout, protože je to „nedodělek“. I prezident USA Donald Trump ale tvrdí, že i v USA bude vakcína k dispozici letošní podzim a rád by jí jistě představil ještě před volbami. Demokraté to ale v žádném případě nechtějí dovolit a argumentují bezpečnostními otázkami podobně jako v případě ruské vakcíny. U nás podle jedné ankety se chce nechat očkovat vakcínou proti chřipce necelá třetina populace, z toho ale asi polovina to zatím pouze „zvažuje“. Na chřipku vakcína je a využívá se málo. Navíc jí stejně nebude tolik, aby v případě zájmu všech lidí v Česku stačila. Covid tady s námi bude podle vyjádření lékařů asi stále a je nejvyšší čas vzít to na vědomí a smířit se s tím.

Byl bych skutečně velmi rád, kdyby Prymula byl schopen toto sdělení srozumitelně komunikovat s veřejností a nepodporoval iracionální strach veřejnosti. Velmi jsem ocenil, že Prymula naprosto racionálně zhodnotil kapacity českých nemocnic na covid jako v tuto chvíli dostatečné a že nechce zavádět podobná opatření v nemocnicích jako na jaře, což bylo spojeno s omezením běžných aktivit nemocnic.  Doporučení vyhlásit ředitelské volno si ale samozřejmě mohl odpustit nebo vyhlásit až po konzultaci s ministrem školství.  Doufejme, že současná opatření zaberou a infekce covidem zůstane ve zvládnutelném rozsahu.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 24.9.2020 8:00 | karma článku: 21,10 | přečteno: 743x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03