Obama: Islámský stát (ne)porazíme

V souvislosti s ofenzívou irácké armády v Mosulu proti vojákům IS vyplula na povrch praxe z éry Baracka Obamy. Většina požadavků na bombardování z velitelství irácké armády byla zamítnuta.

Po nástupu nové administrativy Donalda Trumpa si iráčtí vojenští představitelé pochvalují, že jim nová administrativa dělá mnohem menší potíže při požadavcích na bombardování cílů IS. Nyní tedy americké letouny zaútočily na tři budovy v centru Mosulu, kde se podle iráckých zpravodajců měly koncentrovat síly IS. Důsledkem útoku bylo asi dvě stě obětí mezi civilisty a ti samí Iráčané se obávají, že oběti mezi civilisty znesnadní návrat irácké svrchovanosti nad Mosulem. Existuje tak de facto z pohledu ochrany civilního obyvatelstva patová situace, která nahrává teroristické organizaci IS. IS se hrdě hlásí k většině útoků na civilisty v Evropě z poslední doby a západní koalice nemůže proti IS vést účinné bojové operace s ohledem na možné ztráty mezi civilisty?

Při dobývání Allepa v Sýrii z rukou protivládních vzbouřenců bylo rozhodujícím momentem k porážce protivládních sil obrovské nasazení ruského letectva. Toto letectvo prakticky celou část vzbouřeneckého Allepa srovnalo se zemí. Záběry z města ukazují jen trosky budov. Podle zpráv se útokům letectva nevyhnuly ani nemocnice, některé byly snad dokonce vybombardovány i záměrně.  Asi tříměsíční bombardování Allepa skončilo porážkou rebelů a jejich odchodem z města. Byly sice jisté zprávy i o ohromném počtu civilních obětí ruského zásahu, ale mainstreamová americká média, která se dnes věnují „ruské roli při volbě Trumpa“ to většinově přecházela. Očekávám, že smrti civilistů americkým bombardováním v Mosulu si naopak tato média všimnou a budou to vydávat za důkaz Trumpovy věrolomnosti.

Stížnosti irácké armády na to, že v éře Obamy byla naprostá většina vytipovaných cílů vyjmuta z bombardování z důvodů rizika civilních obětí, jen ukazuje, proč IS již tři roky vzdoruje „západní koalici“. Stačilo, aby IS rozmístil své zbraně v obývaných částech města a měl jistotu, že se zbraním ani bojovníkům nic nestane. Obama jednou za půl roku vystoupil s tím, že „IS bude poražen“ a takto se s IS válčilo.  Není divu, že Allepo vzbouřenců je dnes mrtvé město, zatímco vojska IS drží Mosul již šest měsíců od „rozhodující“ ofenzívy započaté ještě před prezidentskými volbami v USA. Ohled na civilisty je na jednu stranu velmi chvályhodný počin. Pokud si však uvědomíme, že jednotlivci či skupinky páchají zvěrstva ve jménu IS mezi zcela nevinnými civilisty v Evropě, je otázkou, čí životy jsou pro Západ prioritou. Pokud chce západní koalice vyhnat IS z Mosulu a zabránit ztrátám civilního obyvatelstva, řeší pověstnou kvadraturu kruhu.  Bude to trvat dlouho a velkým ztrátám civilistů se beztak nevyhne. Přitom každý měsíc, co se IS nedaří z Mosulu vytlačit a přežívá, je pro Západ známkou neúspěchu. Je však podle některých zpráv z místa bojů zřejmé, že mezi civilisty je i nemálo těch, co s  protizápadní politikou IS sympatizují. Západní koalice tak buď chce IS porazit a musí použít veškeré prostředky, které má k dispozici, nebo se vzdát pokusů o pomoc irácké vládě získat zpět kontrolu nad celým územím Iráku. Obamova vláda se rozhodla pro „boj“ s tím, že použití účinných prostředků proti IS nedovolila použít. To bylo nesmírně farizejské počínání, jehož důsledky dnes přebírá Trumpova administrativa. Tu však mohou začít ochránci lidských práv obviňovat „ z masakru civilistů“. Ztráty civilistů v éře Obamy byly ochránci práv „tolerovány“ a i díky tomu, že se Obama za ztráty čas od času „omluvil“. Pokud by v takové hře pokračoval i Trump, žádná porážka IS by se nekonala. To jen ukazuje, do jakého marasmu Obama USA dovedl.

Autor: Jan Bartoň | úterý 28.3.2017 8:07 | karma článku: 27,08 | přečteno: 838x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,07

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16