Německo: Piloti nechtějí létat s neúspěšnými žadateli o azyl

Přiznám se, že tato zpráva mě vlastně vůbec nepřekvapila. Odmítání létat s neúspěšnými žadateli o azyl hlavně do Afghánistánu jde ruku v ruce se stávkami pilotů za vyšší mzdy.

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do Afghánistánu, který nepovažují za bezpečnou zemi. Kvůli protestům pilotů už bylo zrušeno 222 plánovaných letů.

Přestože německé úřady čím dál více přikračují k deportaci migrantů, Německo nadále zůstává jejich nejoblíbenějším cílem. V první polovině letošního roku dokonce zpracovalo více žádostí o azyl než všechny zbylé státy EU dohromady. Za prvních šest měsíců roku Němci vyřídilo Německo 388 201 žádostí o azyl, informoval německý deník Die Welt s odkazem na Eurostat.

Ve zprávě se neuvádí, kolik žadatelů o azyl uspělo a kolik ne, nicméně vzhledem k údaji, že téměř každé druhé rozhodnutí musí přezkoumávat soud, se zdá, že odmítnutých žadatelů je přibližně polovina. To svědčí o tom, že otevření německých hranic v létě 2015 pro migranty bylo podle očekávání zneužito a každý druhý „Syřan“ byl vlastně Afghánec.

Zajímavá je i okolnost jak by Německo chtělo postupovat v budoucnosti. Součástí nového vládního návrhu je od února 2018 neúspěšným žadatelům o azyl poskytnout 3000 EUR jako pobídku k souhlasu s deportací. Jinými slovy, pokud by se budoucí emigranti z Afriky domluvili, mohli by si „zaletět“ do Německa pro 3000 EUR a dobrovolně se nechat repatriovat.

Co se situace v samotné Sýrii týče, ruská vojenská intervence zachránila režim Bašára Asada před jistou porážkou. Ruský prezident Vladimir Putin při své nečekané návštěvě Sýrie oznámil, že se převážná část ruských jednotek (asi 10000 mužů) ze Sýrie stáhne. Rusko si ponechá leteckou a námořní základnu v Sýrii. Porážka Islámského státu v Sýrii díky ruským leteckým úderům je jasná. Teprve změna americké politiky po nástupu Donalda Trumpa a masivní bombardování iráckých měst obsazených islamisty vedla k porážce IS i v Iráku. Jasně se tak prokázalo, že boj proti IS v éře Baracka Obamy byl naprosto neefektivní. Politika minimalizace civilních obětí v Obamově éře zcela znemožňovala vojenské údery proti IS ve městech a proto se IS dokázal tak dlouho bránit. Ruská strategie kobercových náletů na pozice IS po sobě sice zanechala města v troskách, ale IS byl na hlavu poražen. Tuto strategii pak uplatnilo po nástupu Trumpa do úřadu i americké vojenské letectvo a irácká armáda pak okupovaná území dokázala obsadit.

Německo si svou ochotou pomoci syrským uprchlíkům v časech vrcholícího válečného konfliktu zaslouží jednak uznání, nicméně způsob realizace byl naprosto chybný. V chaosu při uprchlické vlně z léta 2015 nebylo prostě možné oddělit „Syřany“ od skutečných uprchlíků ze Sýrie. Německo na tuto politiku nyní doplácí velkými náklady jednak na vlastní azylová řízení a pak na soudní procesy. Ty už údajně stály německou kasu jen od počátku letošního roku půl miliardy korun. Protesty německých pilotů v případě žadatelů o azyl z Afghánistánu jsou založeny na tom, že piloti neuznávají Afghánistán jako bezpečnou zemi. Nicméně, co jsou bezpečné země má právo stanovit jedině spolková německá vláda. Je možné, že v budoucnu bude muset efektivní deportaci zajišťovat německá armáda, respektive její letectvo.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 11.12.2017 13:16 | karma článku: 40,28 | přečteno: 7364x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,07

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16