Návrat socialismu do Řecka

Řecká levicová vláda dosáhla v jistém směru svých předvolebních cílů. Socialismus, jako systém „rozdělování chudoby“, jehož dominantním rysem jsou dnes v Řecku „fronty na peníze“, je krutou realitou současnosti.

Fronty u bankomatů a i u některých bank, které mohly otevřít jenom proto, aby si v nich mohli peníze vybrat důchodci, jsou hitem zpráv z Řecka.  Znalci poměrů však současně dodávají, že stále ještě převážná část řeckého obyvatelstva podporuje politiku Syrizy a věří svému vůdci Tsiprasovi. Po letech nedostatečných, quasi reformních kroků, se stále ještě o něco větší část voličstva chystá v nedělním referendu zamítnout návrhy Eurozóny na pokračování pomoci.

Současné nelehké období pro „obyčejného člověka“ jen posiluje v radikálně levicově orientovaných vrstvách odpor k „diktátu EU“. Bez financování z EU, Eurozóny zvláště, se však nedostatkové hospodaření, tak typické pro někdejší socialistické státy východní Evropy, usídlí v Řecku na delší dobu. Dnešních 60 euro denně na hlavu se tak postupně může snižovat. Bez přísunu finančních prostředků z Evropské centrální banky by samozřejmě finanční toky v Řecku zcela zamrzly.

Ať už řecká krize vyústí v nějakou „novou“ dohodu s Eurozónou nebo ne, Řecko je ilustrací, kam může levicová ideologie státní finance dovést. Obdobná krize je dnes například i ve Venezuele, která už znárodňuje a kde leží ladem neobdělávaná, znárodněná půda. To jsou jen dva křiklavé případy současnosti ze států, které zdaleka nepatří k těm chudým částem světa, ale které se díky radikální levicové, v případě Řecka neskrývané marxistické politice, ocitly jakoby mávnutím proutku v socialismu.

Chceme-li tedy navštívit zemi, kde „dneska“ znamená naše „včera“, máme jedinečnou šanci. A ještě se u toho můžeme vykoupat v teplém moři.

Autor: Jan Bartoň | středa 1.7.2015 15:46 | karma článku: 22,08 | přečteno: 676x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,21

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16