Na paměť Vojtěcha Filipa bych nespoléhal

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa rozhodl o invazi vojsk Sovětského svazu do Československa Ukrajinec Brežněv a většina vojáků SSSR byla ukrajinské národnosti. Takže to nebyli „Rusáci“?

Miloš Zeman také dlouho spoléhal na svou fenomenální paměť až narazil na dnes již legendární článek Hitler je gentleman, který přisoudil novináři Ferdinandu Peroutkovi. Pokud je mi známo, Jiří Ovčáček ho ani po třech letech nenašel a to hledal velmi usilovně.

Na podobnou strunu zabrnkal předseda KSČM Vojtěch Filip, když poskytl rozhovor, v němž za srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy (SSSR, Polsko, NDR, Maďarsko a Bulharsko) do Československa v roce 1968 obvinil Ukrajince. Leonid Brežněv byl podle Filipa Ukrajinec a stejnou národnost měla většina sovětských vojáků. Není tudíž správné vinit z okupace Rusy a Rusko.

Nedalo mi to a podíval jsem se na národnost všech sovětských vůdců počínaje Leninem a konče Gorbačovem a zde předkládám výsledek:

Vladimir Iljič Uljanov alias Lenin byl bezesporu národnosti ruské. On má na svědomí říjnovou revoluci, která proběhla v listopadu, a krutě se vypořádal s nepřáteli revoluce. Naši legionáři na Sibiři to poznali na vlastní kůži.

Josif Vissarionovič Džugašvili alias Stalin byl bezesporu Gruzínec. Během jeho krutovlády zahynuly miliony lidí hladem i jako nepřátelé bolševismu v koncentračních táborech.

Nikita Sergejevič Chruščov byl Rus. Narodil se ale kousek od hranic s Ukrajinou a Stalin ho poslal v roce 1939 právě mimo jiné i na Ukrajinu, aby zde řídil stranickou práci. Právě od jeho stranického působení na Ukrajině po II. světové válce se odvíjí i převod poloostrova Krym pod správu Ukrajinské sovětské socialistické republiky v roce 1954.

Leonid Iljič Brežněv byl Rus, který se narodil na Ukrajině. Brežněv se narodil ve městě Kamjanske, tehdy úředně Kamenskoje (?????????), u Dněpropetrovsku na území dnešní Ukrajiny. Jeho dědeček Jakov, otec Ilja i matka Natalja Děnisovna Mazalovová se přestěhovali ze zemědělské vesnice Brežněvo, která leží v Kurské oblasti v Rusku, kvůli práci v ocelárně do Kamenskoje v Dněpropetrovské oblasti, což byla tehdy Jekatěrinoslavská gubernie Ruského impéria. Ačkoli byl tedy po rodičích etnický Rus, narodil se a vyrostl na Ukrajině a většina dokumentů uvádí jeho národnost jako ukrajinskou, jako např. jeho cestovní pas z roku 1947, některé jiné, jako např. průvodní list k Řádu vlastenecké války, zase jako ruskou.

Po krátkých epizodách Jurije Andropova a Konstantina Černěnka, kteří zastávali pozici generálního tajemníka komunistické strany po smrti Brežněva vždy jen asi rok, nastoupil do funkce generálního tajemníka KSSS Michail Sergejevič Gorbačov. Narodil se ruskému otci a ukrajinské matce (Maria Gorbačova, roz. Gopkalo) ve vesnici Privolnoje poblíž Stavropolu. Jeho rodinu postihl Stalinem vyvolaný hladomor v letech 1932-33, o čemž Gorbačov později napsal: „V tom strašlivém roce [1933] zemřela hlady skoro polovina obyvatel mé rodné vesnice Privolnoje.“ Během hladomoru zemřeli tři sourozenci Gorbačova otce – dvě sestry a bratr. Jeho prarodiče z otcovy i matčiny strany zasáhl Stalinův Velký teror na konci 30. let. Gorbačovův otec Sergej Andrejevič Gorbačov byl jako voják Rudé armády zraněn v bojích u Košic.

Není tedy pravdou, že Brežněv byl „Ukrajinec“, byl to Rus, který se na Ukrajině narodil. Především to ale byl komunista a politik, který se rozhodl spolu se svými soudruhy ve vedení tehdejšího Sovětského svazu, vojensky obsadit neposlušné Československo. Někdy se invaze do Československa z roku 1968 hodnotí jako počátek definitivního krachu sovětského systému, který ale nastal až v éře Gorbačova, který naopak pocházel ze smíšené rusko-ukrajinské rodiny.

Vojtěch Filip by proto neměl spoléhat na svou paměť z dob stranických školení, ale občas by měl nahlédnout i do veřejných zdrojů, jakým je wikipedie. Možná, že by ho samotného informace o tom, že je Brežněv ruské národnosti, překvapila. Nicméně, ať „Rus“ či „Ukrajinec“, to podstatné v podání Brežněva byla doktrína tak zvané „omezené suverenity“, tj. že suverenita států Varšavské smlouvy byla podřízena zájmům a vůli Sovětského svazu. Tuto tezi naopak zcela opustil Michail Gorbačov a i díky němu se sovětský blok rozpadl relativně v klidu a míru.

Že mezi vojáky sovětské armády mohli převažovat Ukrajinci, je možné a také velmi pravděpodobné. Z logistických důvodů Sovětský svaz povolal do invaze vojáky dislokované nejblíže československým hranicím, a to byli právě vojáci dislokovaní na Ukrajině. Ukrajina jako postsovětský stát ale za to, co se stalo v roce 1968 v Československu ,opravdu nemůže.

Autor: Jan Bartoň | středa 15.8.2018 8:00 | karma článku: 22,89 | přečteno: 527x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,09

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16