Kdo podporuje ruskou anexi?

V OSN neprošla v Radě bezpečnosti rezoluce odsuzující anexi ukrajinského území kvůli vetu Ruska. Rezoluce byla schválena na plénu OSN, ale nemá žádné právní účinky.

Na jednání pléna OSN byla projednána rezoluce o teritoriální integritě Ukrajiny, bránící Chartu OSN.  Pro tuto rezoluci hlasovalo 143 států, 35 se hlasování zdrželo, 5 států bylo proti a některé státy vůbec nehlasovaly (Ázerbájdžán, Burkina Faso, Djibuti, Salvador, Rovníková Guinea, Irán, Turkmenistán a Venezuela).  Mezi státy, které se zdržely, je z bývalého sovětského prostoru Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Mongolsko, Uzbekistán, Tádžikistán a Vietnam. Ze států ekonomického společenství BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) hlasovala pro rezoluci pouze Brazílie, Indie, Čína a Jižní Afrika se hlasování zdržely.

Stále tedy platí, že se proti ruské politice na Ukrajině postavily jednotně státy Západu (USA a EU), v tak zvaném rozvojovém světě se Indie a Čína, které mají dohromady více jak 3 miliardy lidí, otevřeně proti ruské politice nepostavily. Často se nyní v našich médiích objevují zprávy o tom, že Čína a Indie „ztrácejí s Ruskem trpělivost“, jak je patrné z hlasování na půdě OSN, otevřeně se oba státy proti Rusku nepostavily.

Co se poškození plynovodů z Ruska do Německa týče, podle Západu směřují indicie do Ruska. Rusko si tak podle Západu mělo samo poškodit plynovody, na jejichž výstavbě se podílelo. Nyní došlo k velkému úniku ropy z ropovodu na území Polska. Pod bombastickým titulkem Poláci hlásí únik ropy z Družby: Indicie směřují do Kremlu, tvrdí premiér. Ropovod vede i do Česka píše Blesk o tomto úniku. Opět by tedy měl za únikem být Kreml. Je ovšem zajímavé, že v článku se píše něco úplně jiného: V tomto případě můžeme hovořit o náhodném poškození,“ řekl agentuře Reuters Mateusz Berger, který odpovídá za kritickou infrastrukturu a který je z kanceláře polského premiéra. Polská energetická společnost PKN Orlen uvedla, že dodávky ropy do její rafinerie v Plocku nebyly přerušeny. Společnost PERN oznámila, že polské rafinerie z Ruska dostávají ropu v souladu s objednaným množstvím a že navzdory technickým potížím na zařízení pokračují i dodávky ropy zákazníkům v Německu. Ministerstvo hospodářství v Berlíně potvrdilo, že rafinerie Schwedt a Leuna ropu Družbou stále dostávají. Provozovatel rafinerie ve Schwedtu ale později oznámil, že zařízení dostává ropu ve sníženém objemu, a proto zvažuje, zda neomezí výrobu ropných produktů. Zbývá jen otázka, komu stojí v Blesku zato vydávat únik ropy v Polsku za „akci Ruska“.

A ještě jeden zajímavý názor, tentokrát od ministra zahraničí Jana Lipavského: Putin se podle Lipavského projevil jako slabý vůdce, který bude stále slábnout, neboť se vydal na cestu, kterou neumí ukončit. „Je to slabý vůdce. A v Rusku být slabým vůdcem často vede k osobnímu konci,“ řekl Lipavský. K útokům na civilní cíle český ministr řekl, že Rusko tak chce oslabit morálku Ukrajinců. Poznamenal ale, že Kreml nebude schopen v takovéto intenzitě teroru pokračovat, neboť ruské síly mají jen omezené množství sofistikovaných raket. Putin také podle něj ztrácí Čínu a Indii.

Z výše uvedeného je zřejmé, že Lipavský opakuje západní propagandu o „slabém“ Putinovi a hraje stále hru o tom, že Čína a Indie se od ruské politiky distancují. Hlasování v OSN však bohužel toto přání Lipavského nepotvrzuje.

Logicky tak bude pokračovat eskalace války na Ukrajině a je s podivem, že ti, kteří označují Putina za „slabého“ a psychopata jedním dechem tvrdí, že si Putin nedovolí zmáčknout jaderné tlačítko. U psychopatů přeci nelze vůbec nic vyloučit. A co se „omezeného množství sofistikovaných raket v Rusku týče“, opět bych připomněl slova Aleše Opata o tom, že Rusko má ohromné zásoby munice a připomíná, že je velkou chybou sílu ruské armády podceňovat.  K otázce v titulku tak lze dodat, že na světovém velmocenském kolbišti není Rusko zdaleka tak oslabeno, jak by si Západ přál.  A musím rovněž plně souhlasit s prohlášením ukrajinského prezidenta o tom, že Rusko se snaží Ukrajinu zničit. Obávám se, že toto stanovisko je nejblíže realitě a pokud s Ruskem Západ stále bude jednat jako se státem, který se do několika týdnů rozpadne a Putina zastřelí velení ruské armády, nic dobrého to Ukrajině nepřinese a bohužel ani Evropě a světovému míru obecně.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 13.10.2022 9:15 | karma článku: 32,84 | přečteno: 1053x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03