Jak v Podhradí, tak na Hradě

Politická korektnost dostala na frak. Jestliže si Bohuslav Sobotka chce vyřídit problém s Andrejem Babišem prostřednictvím prezidenta republiky a Ústavy, Miloš Zeman ukázal, že to tak nebude. Co na to sněmovna?

Demise Bohuslava Sobotky je příběh, který má již zcela jistě detektivní zápletku. Za prvé nevíme, zda jí vůbec podá. Sice celému národu sdělil, že ji pošle písemně „v polovině května“, ale tyto plány mohou narazit na „tvrdou realitu“.

Slyšel jsem spoustu komentářů na ČT24, které komentují „ostré střetnutí“ Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky. Zeman pojal návštěvu Sobotky v kulisách demise, a ačkoliv se Sobotka snažil předejít maléru a nechal na Hradě vědět, že přijde „jen na politickou konzultaci“, kulisy se nezměnily.

Je zde mnoho důvodů, proč bychom se tomu vůbec neměli podivovat.

 

1.       Je normální, když premiér vlády požaduje odchod ministra své vlády, předsedu koaliční strany, a rozhodne se ho neodvolat a místo toho podá demisí sám?

2.       Je normální, když premiér potopí vládu, aby ihned vytvářel iluzi o tom, že je „ochoten vytvořit novou vládu na stávajícím koaličním půdorysu“?

3.       Je normální, když premiér a předseda vládní strany chce jednat o nové koalici s předsedou strany, jehož se chce ve vládě zbavit?

4.       Je normální, aby premiér svolal tiskovou konferenci, aby na ní oznámil svou demisi a pak s faktickým podáním demise „licituje“ na dobu, až bude „vhodný čas“?

 

 

To, co jsme měli možnost shlédnout v přímém přenosu ČT24 z Hradu, ukázalo, že i předstíraná slušnost hraničící s asertivitou, má své limity. Jestliže prezident Miloš Zeman ví, že mu premiér nepřinese písemnou demisi a přesto ho přivítá a promluví k němu, jakoby demisi podal, je nejen neobvyklé, ale řekl bych „proti lidskosti“.  Reakce Bohuslava Sobotky ve stylu „ co jsem chtěl říci panu prezidentovi“, kdybych s ním mohl mluvit, je jistým projevem statečnosti, nicméně „pět minut po dvanácté“.  Už mnohokrát zmiňovaný Petr Nečas, kterého „dohnal“ ÚOOZ, vyhodnotil situaci tak, že nemá cenu vzdorovat a podal demisi.  Sobotka chce stále mít „jistotu“, že jeho demise bude znamenat i odchod Andreje Babiše a lavíruje. To mu ale nikdo z normálně uvažujících lidí (voličů) nespolkne.

To, co se odehrálo na Hradě (Babiš poznamenal, že si Zeman Sobotku „vychutnal“) je stavem české politiky. Pohoršovat se nad tím sice Sobotka může, je však součástí problému a ne jeho řešením. Z hlediska řešení mi v současné době nejvíce prospěšné připadá uspořádání předčasných voleb v červnu, jak navrhuje TOP 09 a KSČM. Při troše dobré vůle (ovšem i ze strany prezidenta, se kterou se ovšem počítat nedá!) by se to dalo stihnout. Stav české politiky je však zřejmě takový, že prezident republiky má v případě, že Sobotkova demise skutečně dorazí (zatím je to pouze stále virtuální realita!), dvě velmi dobré možnosti se stejným výsledkem. Když demisi přijme, ponechá stávající kabinet v demisi a prohlásí, že ho nechá dovládnout. Potom může demisi nepřijmout a ponechá rovněž vládu dovládnout. Zeman tak není pod žádným tlakem a vidí, že může s klidem demisi přijmout i odmítnout, aniž by to na faktickém stavu cokoli změnilo.

Pokud demisi nepřijme , úplně tím Sobotkovu ČSSD odrovná a srazí její volební výsledek.  Pokud demisi přijme, (podle rozhovoru na TV Barrandov je ochoten ji přijmout) může Sobotka odejít a dělat volební kampaň, pokud mu to ale jeho spolustraníci na čele s mistrem podrazů Milanem Chovancem umožní.

Parafrázuji prezidenta - Bůh nás ochraňuj

Poznámka pod čarou

___________________________________________________________________

Čeští politici převážně Zemanův odchod hodnotí jako "elementární neslušnost". Nicméně, není tou hlavní vinou českých politiků, že se vzdali práva volit prezidenta s převážně  protokolárními povinnostmi a svěřili toto právo občanům v přímé volbě prezidenta? Nyní tito politici "pláčí", ale naprosto na špatném hrobě. Hned první přímo zvolený prezident ukazuje, co přímá volba prezidenta obnáší. Zeman chce být zvolen podruhé a aktivně do politiky zasahuje i tím, že se k premiérovi otočí zády , ignoruje jeho stanovisko a odejde. To mu jeho voliči nejen odpustí, ještě mu zatleskají. K tomu ještě dodám, že prezident Sobotku vyzval, ať ho následuje, ale Sobotka ucítil příležitost být "ochráncem ústavních pořádků" a řečnil. Zcela jistě se vztah médií k Zemanovi dostal do "amerického gardu", kdy cokoli Donald Trump udělá je špatně. Co dělaly politické strany celé čtyři roky, že nebyly schopny vygenerovat kandidáta, který by měl šanci Zemana porazit a místo toho se do Zemana strefovaly a nenabídly žádného skutečně důstojného protikandidáta????

??Jiří Drahoš nebo Michal Horáček nejsou produktem práce politických  stran a strany se k nim tak maximálně "přikloní". I tím dláždí politické strany cestu pro druhé vítězství Miloše Zemana v prezidentské přímé volbě.

 

Autor: Jan Bartoň | pátek 5.5.2017 8:04 | karma článku: 32,70 | přečteno: 1897x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,02