Globální „oteplování“ a globální bezpečnost

Veškeré současné civilizační problémy se, podle prakticky všech důležitých světových politiků, mají řešit globálně.  Pohříchu, čím více se „bojuje“ proti globálnímu oteplování, tím více trpí globální bezpečnost.

Markantní změnou ve vztahu ke globálnímu oteplování /nyní se více nosí termín „globální klimatické změny“/ prošly USA. Jestliže ještě za vlády G.W.Bushe  USA závazky tak zvaného Kjótského protokolu nebraly až tak vážně, Barack Obama se „odvážně“ pustil do boje proti vlivu lidské civilizace na klima a stojí dnes očividně na špičce světových politiků, kteří uznávají teorii o vlivu vypouštění „skleníkových“ plynů do atmosféry – v tom na prvním místě spalováním fosilních paliv.

Vůbec se v této poznámce nehodlám věnovat otázce jak moc je tato teorie odůvodněná a „správná“ a nakolik je to pouze produkt „šikovného“ politického marketingu této teorie. V každém případě, na stranu těch, kteří změnám klimatu díky působení člověka věří skálopevně, se postavil i papež svou encyklikou Laudato si.  Je to velmi unikátní jev, kdy hlava katolické církve se staví na podporu určité vědecké teorie. Přitom je nepochybně mnohem více vědeckých důkazů o vývoji druhu homo sapiens v moderního člověka než v případě globálního oteplování způsobeném lidskou činností.

Velmi alarmující je podle mého názoru zcela jiný aspekt teorie o globálním oteplování – tím, že se nadřazuje nad další politicko-ekonomické problémy současného světa, tím, že tvrdí, že řada politicko-ekonomických problémů ve světě je způsobena vlivem člověka na globální klima planety, vede k „vědeckému“ závěru – státy s největší produkcí „skleníkových plynů“ jsou opět více vinni za chudobu a bídu ve světě. Někdejší koloniální mocnosti jako Velká Británie, Francie ,které se provinily tím, že rozsáhlá území na světě kolonizovaly a měly staletí pod svou  správou a udržovaly ve svých koloniích chudobu, ani po padesáti letech od osamostatnění svých někdejší kolonií  nebudou bez viny. Dnes nesou vinu za „skleníkový efekt“ a „prokázaný růst teploty na Zemi“.

Pokud se podíváme na současnou světovou produkci „skleníkového“ kysličníku uhličitého (mimochodem plynu, ze kterého se v rostlinách s chlorofylem tvoří jeho reakci s vodou jednoduché cukry a touto reakcí se obnovuje obsah kyslíku v atmosféře), největším producentem tohoto plynu je dnes Čína. Vyplývá to z její role „dílny“ světa a politice zavírání energeticky náročných odvětví v USA a Evropě a jejich přesunu právě do Číny a dalších států rozvojového světa. Česko a celá Evropa tak  mohou zcela jistě tvrdit, že splnily své závazky vůči Kjótskému protokolu a produkujeme mnohem méně skleníkových plynů na hlavu než před dvaceti lety.  Existují však zřetelné důkazy, že celková produkce skleníkových plynů nejen že ve světě neklesla, naopak se ještě zvýšila. Především tato hra by již měla být jasně pranýřována, protože nás stojí velké výdaje a zamýšlené cíle nejsou dosahovány.

Další velmi problematickou roli v současném světě hraje snaha matematicky ocenit přírůstky skleníkových plynů na zvýšení průměrné teploty na Zemi.  Zcela vážně se řeší několik scénářů, které do roku 2100 předvídají zvýšení průměrné teploty na Zemi až na více než čtyři stupně. Zejména mně, jako technika, fascinuje předpověď, že se například i u nás v Česku očekává do roku 2030 zvýšení průměrné teploty o hodnoty s přesností na desetinu stupně Celsia.  Tento marketingový tah má populaci indoktrinovanou úrovní školní vzdělávací soustavy přesvědčit, že tato teorie je tak „přesná“, že pracuje s nuancemi desetin stupně.  Technici, pracující v řadě technologií, počínaje chemií a konče metalurgií či potravinářstvím, mohou potvrdit, že taková přesnost je zcela nesmyslná a nemá s vědou vlastně nic společného. Taková čísla se pouze dobře marketingově prodávají a znějí v ústech politiků jako „výzva“.

Ve vztahu ke globální bezpečnosti má schůzka nejvyšších představitelů všech států světa, která začala v Paříži, také ne zcela jasné kontury. Je to de facto další „plenární zasedání OSN“, které se tentokrát místo New Yorku koná v Evropě. O tom, že každoroční plenární schůze OSN jsou přehlídkou stereotypních projevů, už nikdo nepochybuje. Těžko na tom něco změní záměna New Yorku za Paříž.

Je sice bezpochyby hezké, že se hlavy států sejdou a „podumají“, a že zejména Barack Obama bude vehementně bránit svět před globální ekologickou katastrofou. Na druhou stranu, politická rizika současného světa jednáním v Paříži nezmizí. Stále to bude Blízký a Střední Východ a válka s IS, co by mělo světovým vůdcům dělat hlavní starost.  Z hlediska světové „globální bezpečnosti“ se tak po Paříži nestane vůbec nic. 

A přitom by možná stačilo docela málo. Nestrašit se růstem globálních teplot a řešit například konkrétní situace obrovského smogu nad rozsáhlými oblastmi Číny a Indie, nedostatek kvalitní pitné vody v Africe. Aby cílem ekologické politiky na celém světě byl zejména co nejčistší vzduch bez toxinů z výroby a voda, co se nechá pít. A hlavně, každý stát by měl začít doma. Co takhle , česká vládo, zlikvidovat smog na Ostravsku.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | pondělí 30.11.2015 15:39 | karma článku: 14,05 | přečteno: 275x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03