Global Research – desinformace po „kanadsku“

V článku Koho si vybere Barak Obama?… (ponechán pravopis autora) se Daniel Čapek ujal role překladatele, abychom se seznámili s fakty.  Nahlédl jsem do odkazu na původní zdroj a zjistil některé zajímavé drobnosti.

Global Research o sobě tvrdí, že je nezávislý na privátních i veřejných nadacích a žije pouze z darů jednotlivců. Jeho heslem je podpora nezávislých médií. Autor článku, na který se Čapek odkazuje, je „investigativní historik“ Eric Zuesse. Je pravidelným přispěvatelem, který informuje o rusko-ukrajinské válce dle proruské propagandy, nemilosrdně kritizuje Baracka Obamu. V konkrétním článku, na který Čapek odkazuje, je dokonce velmi zajímavé „přepsání se“. Věta zní: „The reality is: Obama, like Republicans generally, hates Russia.” (Realitou je: Obama, jako republikáni obecně, nenávidí Rusko).  Investigativní historik Zuesse, na kterého nás Čapek odkazuje jako na „alternativní zdroj pravdivých informací“, počítá Obamu mezi republikány! Tak kvalitního investigativního historika, který by z propagandistických důvodů vydával demokrata Obamu za republikána, tady skutečně nemáme.

Ale on i překlad dělá Čapkovi potíže. Zatímco „investigativní historik“ Zuesse píše o tom, že by Obama dal přednost oslabení (weakening) Ruska před oslabením Islámského státu, Čapek překládá weakening jako porážku (anglicky defeat, overthrow). S fakty se tak nakládá velmi volně a účelově.

Vypouštění nesmyslů, dezinformací, je dlouhodobou praktikou svobodného internetu. To, že má něco koncovku  .ca ještě neznamená, že je to solidní informační zdroj. Stále se totiž vyplatí věřit těm médiím, která jsou dlouhodobě ověřena, prověřují si informace z více zdrojů. A v propagandistické válce současnosti, která se v zásadě neliší od studené války mezi SSSR a USA v éře po druhé světové válce, se skutečně vyplatí na ověřené zdroje spoléhat.

Zcela nedávno jsem viděl díl ze seriálu „Hledání ztraceného času“. Byl věnován obsazení Sudet německým Wehrmachtem a tak zvané „druhé republice“, která se konstituovala po zabrání Sudet Německem. Záběry na německé obyvatelstvo freneticky vítající Adolfa Hitlera ve Františkových Lázních jsou dokladem toho, jak veleúspěšná byla německá propaganda. Za sedm let se Němci tlačili v odsunu s pár kilogramy věcí nebo beze všeho rádi, že si zachránili holý život.  To byla Evropa poloviny minulého století. Tu dobu bych nerad prožil znovu a vůbec jí nepřeju mladým lidem. Investigativní historici jako Zuesse a jeho papouškující Daniel Čapek vytvářením „alternativní historie“ doby hitlerovské a stalinské propagandy oživují. Aby Evropa neskončila opět v požáru války, je nutné nedat této staronové propagandě alternující dávnou i nedávnou historii šanci. I vražda vůdce ruské demokratické opozice je varovným mementem, protože má všechny další ruské kritiky přibít strachem k zemi. Kromě nezbytných sankčních opatřeních vůči Putinovu režimu je však naprosto nezbytné udržet a zlepšovat styky s ruskou opozicí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | úterý 3.3.2015 22:05 | karma článku: 18,50 | přečteno: 646x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03