Francie: Není to terorismus, jenom obyčejná kriminalita?

Jakýsi Afghánec pobodal několik osob, z toho i vážně. Podle policie nešlo o terorismus, pouze o kriminální čin. Máme se radovat nebo plakat?

Francouzská policie zatkla muže, který v neděli pozdě večer na severovýchodě Paříže poranil nožem sedm lidí. Stav čtyř z nich je vážný, napsal v pondělí deník Le Parisien. Agentura Reuters uvedla s odvoláním na zdroj z justice, že čin patrně nemá teroristické pozadí. Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi zraněnými jsou dva britští turisté.

Agresor nejprve pobodal trojici mužů u kina MK2 na nábřeží Quai de la Loire. Posléze se jej pokusili zastavit hráči pétanque. Jeden z nich sice útočníka zasáhl koulí, ale nezastavil jej. Afghánec pak napadl dvojici britských turistů, z nichž jednoho vážně poranil v oblasti hrudníku. Dalšího člověka vážně zranil na hlavě. Celkem poranil sedm lidí; čtyři vážně ranění nejsou v ohrožení života.

Jak média připomínají, byl to již několikátý útok nožem ve Francii. K předchozím útokům se sice přihlásil třeba Islámský stát, podle policie se však jednalo o čin psychicky nemocného člověka. V souvislosti s novým útokem v Paříži zatím policie teroristický motiv vylučuje.

Nicméně, mám o názoru francouzské policie jisté pochybnosti. Pokud by se jednalo o kriminální čin, očekával bych nějaký jasný motiv, tj. něco v tom smyslu, že útočník chtěl získat peníze nebo nějaké věci patřící napadeným. O tom se však zprávy nezmiňují. Hovoří se jen o několika vážných zraněních a o tom, že i sám útočník upadl do bezvědomí.

Nedávná vražda v Chemnitz měla podle řady zdrojů motiv ozbrojené loupeže.  Problém si německá policie vytvořila vlastně tím, že včas neinformovala o tom, že útočníky byli imigranti z Blízkého východu.  Další smrt německého občana v Köthenu nastala podle policie po hádce s dvěma Afghánci. Příčinou smrti mladého Němce byl podle policie infarkt.  I tato smrt vyvolala veřejné protesty, na kterých se podle policie hajlovalo.

Pochod se v Halle uskutečnil v reakci na smrt 22letého Němce, který zemřel v nedalekém městě Köthen poté, co se dostal do střetu se dvěma Afghánci ve věku 18 a 20 let. Podle pitvy zemřel mladík na akutní selhání srdce, které nebylo „v přímé příčinné souvislosti s utrpěnými zraněními“. Podle agentury DPA je mrtvým bratr známého příznivce krajní pravice z Köthenu.

Výše uvedené je další stránkou chaotické migrace. Do Německa a dalších států EU přišli mladí muži, kteří se velmi rychle dostali do křížku se zákonem. Rozhodně není žádnou útěchou, že napadení lidí není podle policie „teroristickým činem“. V případě Afghánce ve Francii tomuto sdělení policie příliš nevěřím, v případě vraždy v Chemnitz a další smrti v Köthenu se zřejmě opravdu jednalo o kriminální delikty, popřípadě o spory mezi imigranty a původními obyvateli.

S kriminalitou imigrantů se ostatně potýká i Švédsko, které zažilo bezprecedentní zapalování desítek aut v ulicích. I tyto kriminální delikty nejsou sice označeny jako „terorismus“, svým způsobem však nahrávají pocitům ohrožení místních obyvatel. Zřejmě i díky tomu získala protimigrační strana Švédští demokraté tolik hlasů.

Ukazuje se tak, že integrace imigrantů do společnosti je téma, které bude státy s vysokým přílivem imigrantů trápit ještě dlouhou dobu. A protiimigrační strany budou z „obyčejné kriminality“ imigrantů těžit stejně.

Autor: Jan Bartoň | úterý 11.9.2018 13:29 | karma článku: 38,80 | přečteno: 1879x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03