Co může Kim a co Donald Trump?

Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Valném shromáždění OSN se věnoval samozřejmě i severokorejskému programu jaderného vyzbrojování a testování raketových nosičů. Je typické pro The Washington Post, že kritizuje Trumpa.

Při názorovém střetu mezi severokorejským diktátorem z klanu Kimů a americkými prezidenty jsou američtí prezidenti vždy v nevýhodě. Pokud se ohlížejí na domácí veřejné mínění a volí umírněný tón, jsou kritizováni za „malou rozhodnost“. Pokud naopak zvolí metodu „na hrubý pytel hrubá záplata“, ozývají se ihned zastánci lidských práv a postoje amerických prezidentů jsou „nezodpovědné“, popřípadě „šílené“. Právě taková je i reakce amerického The Washington Post na projev Trumpa v OSN.

Komentář amerického listu The Washington Post je uveden tím, že Trumpova hrozba „totálního zničení“ Severní Koreje je „mimořádná“ - a to i pro něho. List připomíná historku z doby Richarda Nixona, když Henry Kissinger tehdy údajně Sovětům tvrdil, že je „Nixon pod velkým tlakem, že se občas v noci napije a rozhodně by ho tedy Sověti neměli dráždit, pokud nechtějí světový konflikt“.  List tuto strategii nazývá „ Madman Theory“ - tj. teorie šílence, který je naprosto nepředvídatelný a nikdo neví, co udělá.  List se pozastavuje nad tím, že Trump vyhrožuje Severní Koreji „vymazáním“ z mapy a současně dodává, že většina Američanů si nemyslí, že Trumpova politika vůči Kimovi má naději na úspěch.

 Slova amerického prezidenta k Severní Koreji byla oceněna velkým potleskem, když byl v záběru izraelský premiér Benjamin Netanjahu. A v této souvislosti je zapotřebí zmínit právě Izrael a hrozby, které vůči němu praktikují nejen „radikální Palestinci“, ale i představitelé členských zemí OSN, jakou je například Írán. Právě odtud se čas od času ozve výhrůžka, že židovský stát musí být „vymazán z mapy“. Je naprosto signifikantní postoj amerického liberálního (levicového) tisku, že o tomto nepadne v komentáři ani slůvko. Takže se logicky musíme ptát - když může severokorejský diktátor a pravý šílenec s podporou Čínské lidové republiky vyhrožovat, že území USA „promění v popel“, proč americkým liberálům vadí právě to, když americký prezident na adresu Kima řekne přesně to samé.  Zdá se, že podle liberální Ameriky by to prezident USA říkat neměl. Jaké jsou ale výsledky politiky, která po desetiletí kritizuje v rámci „korektní politiky“ režim v Severní Koreji a schopnosti KImova režimu napadnout státy ve svém blízkém i dalekém okolí rostou.  Když Donald Trump kritizoval právě Čínu za to, že nad Kimem drží ochrannou ruku a pohrozil ekonomickými sankcemi proti Číně, hned se čínský prezident ozval s tím, že je to „nepřijatelné“. Jak ale donutit komunistický režim v ČLR, aby respektoval rozhodnutí Rady bezpečnosti a dodržoval sankce proti severokorejskému režimu?

Proč americké liberální novináře neznepokojuje prohlášení Kima o tom, že vyzbrojí severní část Koreje tak, aby jeho režim byl rovnocenným soupeřem USA v jaderných zbraních. Doopravdy si tito novináři myslí, že je to nesmysl nehodný zmínky, zatímco realita je taková, že Kim už dnes de facto ovládá daleko větší jaderný potenciál, a to Číny. Právě Čína prohlásila, že v případě napadení Kimova režimu bude jeho režim bránit všemi prostředky.  Na čí straně je tedy vina za současných stav vyzbrojení Severní Koreje?  Nebyly právě uplynulé dekády politiky sankcí, které Čína nedodržuje, jasným dokladem její viny na tomto stavu. Není právě Čína a její komunistický režim tím, kdo je za současnou situaci odpovědný?  Nepěstuje si Čína v osobách Kimova klanu „zlé muže“, kteří mají její sousedy činit povolnějšími?

Ano, od vůdců uznávaných světových velmocí očekáváme, že se budou chovat odpovědně. Proč to samé nepožadujeme od dalších jaderných mocností a mezi jinými právě od Kimova režimu?  A mimochodem, nemohlo mi uniknout ani to, že i mezi českými takydiskutéry se sem tam objeví i takový, který skáče radostí nad politikou Severní Koreje a raduje se, jak to Kim té hnusné Americe dává „sežrat“.

Může-li tedy Kim vyhrožovat, že USA promění v popel, může dle mého názoru i americký prezident prohlásit, že v případě nutnosti vymaže Severní Koreu z mapy světa. Není to rozhodně politicky „korektní“ výraz. Korektní však rozhodně není zejména severokorejská politika provokací vůči celému světovému společenství a rozhodně není korektní ani politika čínských komunistů, kteří Kima podporují a pomáhají mu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 21.9.2017 8:02 | karma článku: 21,63 | přečteno: 755x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03