Černý týden v Bavorsku

Nejprve útok sekerou, pak střelba do lidí v nákupním centru a nakonec bomba v baru. Německo zažilo týden teroru a hrůzy.

Německo, kam přišlo v loňském roce bezmála milion imigrantů „ze Sýrie“, se vzpamatovává z týdne hrůz. Spolková země Bavorsko, která je největší spolkovou zemí a přijala na své území nejvíce imigrantů, prožila teror, o kterém zatím Němci slyšeli zejména z Francie.

Týden začal útokem „Afghánce“ – jak se později ukázalo, byl to Pákistánec – který zaútočil sekerou a nožem na cestující ve vlaku a čtyři cestující vážně zranil. Německá policie ho při zásahu zastřelila. Po prohlídce jeho domu se zjistilo, že byl příznivcem IS.

Útok na obchodní centrum v Mnichově poblíž olympijského komplexu měl na svědomí mladý Němec „íránského původu“. Jeho rodina přišla do Německa asi před dvaceti lety, on sám se již narodil v Německu.  Prohlídka jeho počítače ukázala, že se myšlenkou střelby zabýval asi rok, sehnal si na internetu zbraň (ze Slovenska nebo dokonce z Česka). Trpěl depresemi, léčil se a při střelbě údajně volal „Jsem Němec!“.  Podle policie zastřelil většinou „cizince“, mezi obětmi byli zejména Albánci a další „cizinci“. Mimochodem, tyto informace německé policie vesměs svědčí o tom, že se rodilí Němci stávají v jistých částech německých měst evidentní menšinou.

Poslední čin spáchal Syřan, který neúspěšně žádal o azyl.  Odpálil na sobě bombu v baru a zranil další osoby. Policie zkoumá, zda to byla "sebevražda“ nebo zda bylo úmyslem Syřana zabít i další osoby.

Exploze násilí může být jistě „shodou okolností“.  Anebo první čin „Afghánce“ způsobil, že se dva další atentátníci „osmělili“ k tomu, aby to, co plánovali, skutečně provedli.  Německo a Bavorsko zvláště tak čelí obrovskému problému. Těch problémových imigrantů má na svém území nespočítaně.  Jedno je však zřejmé, německá otevřenost a snaha pomoci lidem z válkou zasažených oblastí na Středním východě má svůj rub. Spolu s utečenci před válkou prošli do Německa i lidé (neví se kolik!), jejichž záměrem bylo zabíjet. Nikdo to ale na čele napsáno neměl, o to svízelnější je role policie. Nemůže totiž být u každého „podezřelého“ a na každém místě, kde se shromažďují lidé. Výsledkem pak proto může být jenom rostoucí pocit strachu a ohrožení u „normální“ populace. To je ostatně i cíl teroru. Velmi pravděpodobně se tyto pocity promítnou do výsledků zemských i celoněmeckých voleb. Na úspěch vládnoucí CDU/CSU ,ale i SPD bych ale nesázel.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 25.7.2016 8:32 | karma článku: 26,22 | přečteno: 611x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03