Čapí hnízdo: Přizná už konečně Chovanec pravdu?

Milan Chovanec v rozhovoru pro iHned.cz vystoupil s „novými podmínkami“, za kterých by byla ochotna ČSSD vstoupit do vlády. Bylo by to krásné, ale má to nejedno „ale“.

Stíhání Andreje Babiše se dostalo do takové fáze, že je již pro orgány činné v trestním řízení velmi obtížné, ne-li nemožné, změnit právní kvalifikaci „podvodu“. To, co od prvního okamžiku, kdy se kauza objevila na veřejnosti, vnímám jako ryze politickou kauzu, kdy se prostřednictvím trestního práva má vyřadit z politiky člověk, který se svým hnutím ANO s výrazným náskokem vyhrál parlamentní volby.

Milan Chovanec, někdejší ministr vnitra, který kauzu odstartoval, poskytl rozhovor iHned.cz, kde si klade řadu naprosto nesmyslných podmínek k případné účasti ČSSD ve vládě. Mimo jiné by chtěl mít s ANO ve vládě „paritní postavení“. Inu dobrá, řeklo by se. Ale jak máme rozumět odpovědi na následující otázku?

Existuje možnost, že byste své podmínky zmírnili?

V rámci trestního řízení existuje institut námitky, kterou může podat právní zástupce obviněných lidí. Pokud má Andrej Babiš pravdu, že se jedná o kauzu, která je vykonstruovaná, tak státní zastupitelství má možnost jeho obvinění stáhnout a nechat to policii došetřit. Nebo ho případně zrušit. Že bychom ale stáhli podmínku, aby trestně stíhaný politik nebyl ve vládě, tak to si nedovedu představit. Ale samozřejmě máme v únoru sjezd a uvidíme, na čem se usnese.

V této odpovědi se skrývá několik zajímavých „ale“. Česká policie řízená Chovancem vynaložila velké úsilí k tomu, aby dokázala Babišovu vinu. Státní zastupitelství již v této kauze vykonávalo „spolehlivý dozor“ a nikdy jsem ani náznakem nezaznamenal, že by českou policii podezíralo z toho, že řeší kauzu na politickou objednávku. Nevím, co se změnilo, že Chovanec nyní připouští, že by v rámci námitek mohlo státní zastupitelství kauzu buď úplně zrušit, nebo „vrátit k došetření“. Jediná nová informace spjatá s kauzou Čapí hnízdo je ta, že před komisí vystoupí bývalý vysoce postavený policista ÚOOZ Jiří Komárek.  Jestliže nyní Chovanec poprvé na veřejnosti připouští, že by státní zastupitelství mohlo rozhodnout v Babišův prospěch, ví zřejmě něco, co my ne.

Mimochodem, velmi zajímavé je stanovisko společnosti IMOBA, pod kterou nyní farma Čapí hnízdo patří. Mimo jiné se společnost brání tím, že v době dotace nebyla ještě uzákoněna trestní odpovědnost právnických osob.  To jen nahrává podezření, že policie i státní zastupitelství nejsou v souladu s tehdy platným právním řádem. A jak znovu upozorňuji – o morálce se v této chvíli vůbec nebavíme, bavíme se o trestním právu a pokusu o jeho zneužití proti politickému konkurentovi.

Představme si na okamžik, že by státní zastupitelství vyhovělo námitce Babišových advokátů a zrušilo obvinění. Okamžitě bychom slyšeli od všech konkurenčních stran prohlášení o tom, že došlo „ k  flagrantnímu porušení nezávislosti soudního systému“, že státní zastupitelství „kapitulovalo“ před ministerstvem spravedlnosti řízeném hnutím ANO. To, že by Chovancova ČSSD nekřičela v tom samém duchu, vůbec nepochybuji.

Považuji proto Chovancovo prohlášení spíše za přiznání skutečnosti, že od prvopočátku byla a je kauza vedena cílem poškodit politického soupeře prostřednictvím trestního práva. Chovanec musí nejlépe vědět, jak to se šetřením Čapího hnízda bylo a že na počátku kauzy stálo přání ČSSD zlikvidovat svého politického konkurenta. Pokud by toto stanovisko měl před mandátovým a imunitním výborem pronést právě Jiří Komárek, chápu „rozladění“ nad tím, že ho SPD a ANO na jednání výboru pozvaly.

Autor: Jan Bartoň | pátek 12.1.2018 7:56 | karma článku: 42,99 | přečteno: 5454x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03