Brexit: Zveřejnění návrhu dohody má způsobit pád Theresy Mayové

EU zveřejnila návrh dohody o vystoupení Velké Británie. Podle tohoto návrhu má zůstat hranice mezi Severním Irskem a Irskem ve stavu v jakém je v současnosti, tj. volně průchodná. Proti tomu se britská premiérka ostře ohradila.

Je mimochodem velmi pozoruhodné, že  angloamerický web msn.com reakci britské premiérky označil jako „drzou - defiant“. Na tomto médiu jsou ostatně systematicky uváděny katastrofické vize o důsledcích odchodu Británie z EU. Převažuje v nich skepse o dalším ekonomickém vývoji Británie, kterou podle těchto komentářů čeká ekonomický propad, růst nezaměstnanosti a všeobecný pokles životní úrovně.

Podle britské premiérky Mayové podlamuje návrh dohody mezi EU a Velkou Británií postavení Británie. Britská premiérka řekla: Návrh právního dokumentu, který Evropská komise zveřejnila, by v případě, že by vstoupil v platnost, podminoval společný trh Velké Británie a ohrozil by ústavní integritu Británie vytvořením hranic v Irském moři (mezi Severním Irskem a ostatními částmi Británie), a žádný britský premiér by s takovým řešením nikdy nemohl souhlasit.

Podporu stanovisku britské premiérky vyslovila i unionistická strana Severního Irska, která britskou konzervativní vládu podpořila při hlasování o důvěře. Podle jejího stanoviska by tento návrh vedl k „ekonomické katastrofě“ Severního Irska.  Plán Evropské komise je totiž takový, že by Severní Irsko zůstalo nedílnou částí evropského prostoru a zůstalo by pod jurisdikcí Evropského soudního dvora. Brusel tak chce podle Mayové „anektovat“ Severní Irsko od Velké Británie a ztížit tak postavení její vlády v britském parlamentu i vůči veřejnosti a podpořit růst negativních nálad proti výsledkům referenda z roku 2016.

Opoziční labouristé totiž požadují, aby byla i po vystoupení z EU Velká Británie členem celní unie s EU. To je však pro konzervativní vládu nepřijatelná podmínka a považují jednostranné zveřejnění návrhu smlouvy ze strany EU za provokaci, která má vést k tomu, aby Británie souhlasila právě s celní unií na celém svém území. Představa britských labouristů je takový „dvojdomek“, o kterém se také mluvilo během jednání o rozdělení Československa po volbách roku 1992. Velká Británie by tak „byla i nebyla“ v EU, musela by souhlasit s každou změnou pravidel celní unie a jako nečlen EU by na změny měla omezený vliv.

Podle vyjednavače za EU má zveřejnění návrhu dohody mezi EU a Británií „ urychlit“ jednání, která se podle něj vlečou a nevykazují dostatečný pokrok. Může ale způsobit pravý opak. Již tak omezená důvěra mezi představiteli EU a komise a britskou vládou byla podle mého názoru ještě více podlomena.  Je tedy podle všeho namířena proti vládě Theresy Mayové a má podpořit opoziční labouristy. EU si je vědoma slabého postavení britské premiérky, jejíž vláda je závislá na hlasech severoirských unionistů, a proto nabízí silné protibrexitové náladě v Severním Irsku munici v podobě „celní unie“, která by vlastně Severní Irsko ponechala pod správou EU. To by se určitě severoirským katolíkům, usilující o sjednocení s Irskou republikou, hodně líbilo. Proto se sází na tlak, kterému by podle představ vedení EU a komise mohla Mayová podlehnout, pokud by jí hrozil pád vlády. Je tak patrné, že EU hraje s Británií hru „na ostří nože“, která má za cíl odradit případné další zájemce o odchod z EU tak, aby si to „hezky rychle rozmysleli“.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 1.3.2018 8:00 | karma článku: 35,02 | přečteno: 2074x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03