Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Berte, je to zdarma! (Nebo ve slevě!)

Mně přijde pro české spoluobčany zcela typické, že co je zdarma, to musí mít. Ať se to hodí, nebo ne.

A obchodníci to moooc dobře ví.

2+1 zdarma, při koupi 2ks 25% sleva. Stejně je to málo, nejeden občan se nestydí loupat tajně oříšky třímající v dlani, strkat do košíku roli pytlíků, co bývají u pečiva nebo zeleniny, bouřit se k spoplatnění igelitek (o škodlivosti na životním prostředí se rozbíhat nebudu..).. Jako bychom čekali bídu a hlad, 3. světovou válku.. (a neměli 10,- navíc)

Čekat hodinu před marketem, abych ulovila ten senzační věc jenom proto, že normálně stojí 400,-, ale teď stojí jen 250,-, se mi vááážně nechce! To raději budu o hodinu déle v práci. Ale oni obchodníci předhodí 5ks, a my stejně nakoupíme i to ostatní, když už tam jsme.

Kdo skočí telekomunikačním firmám na supervýhodnou nabídku o SMS zdarma do konce života (ale platíte 6,-/min. za volání)? Mě už s tím lezou na nervy stejně, jako banky, které umí pěkně pootrávit den, nebo půjčky, které se vyptávají na finanční situaci.

Riskovat ostudu, že mě někdo vidí při ujídání oříšků, rozhodně vážně nechci. Já si je raději koupím, a v klidu u PC si je zbaštím. To já rád! Ani mě nalákají ochutnávky super sekané za báječnou cenu, kterou stejně kupuji 2x měsíčně, a dělat, že jsem ještě tuto nezkusila.

Co těch 30,- u doktora? Za stání na parkovišti na hodinu dám to samé, a dááávno si nestěžuji!

Mám pocit, že jako češi žijeme stále v hluboké totalitě. Chceme patřit k západňákům, ale chováme se jako východňáci, pokud to tak mohu říci. Pak se divíme, že paní pokladní prohlíží každou krabičku, včetně rozlamování rohlíků.

Takže: Kupuji si do "zásoby" ve slevách mléko - u nás dítě pije na litry, aviváž - u nás pije pračka na litry, cukr - pije se s kávou v práci na litry. Koukám po tom, co je nejlevnější, ale ne vždy si to koupím jenom proto, že JE to nejlevnější, ale musí to mít i kvalitu, chuť, barvu atd., jakou bych chtěla. A hlavně to musím potřebovat. Skutečně potřebovat. Ne třeba okamžitě, ale musím vědět, že časem určitě.

Některé češky mají specialitu: Koupím to, protože je to levné a pak to dám sousedce, mamince.. a ta to hodí do skříně a slušně poděkuje. A pak se mi ona levná věc rozbije, rozpadne apod. a to většinou o dost dříve, než očekávám a říkám si, že to byl krám a jdu si nakoupit znovu. Nebo koupí senzační dárek za pakatel. Obdarovaný to vezme do ruky a rozpadne se to.. jakou představu má asi obdarovaný o tom, co si o něm myslí obdarovatel? A největší vtip je, když obdarovatel se ještě pochlubí, jak výhodně dar koupil..

Šetřit je potřeba, přehánět by se nemělo. Přeci jenom ekonomický obrat je důležitý pro obchodní sítě. (A nejenom ty..) Chovejme se PROSÍM jako češi zápaďáci, ne výchoďáci!

Otázka, proč západní důchodci jsou skutečně rentiéři a proč český důchodce, aby na kořínky chodil, je už jiná. A tento článek se jich vážně, vážně netýká. Důchodců, ani dětí.. jen lidí v produktivním věku, tedy ty, co můžou ovlivnit (alespoň částečně) výši svého platu.

 

Autor: Divija | neděle 1.3.2009 2:14 | karma článku: 26,79 | přečteno: 1888x

Další články autora

Divija

Co přichází od "listopadu"?

Aneb kruh se uzavírá v pouhých 90 stručných řádkách. Ač na naše zdravotnictví nadáváme, jak je mizerné, důchodový věk bude brzy převládat a ekonomicky aktivní nebudou stačit zajišťovat obyvatele v důchodovém věku. K čemu bude, že se budeme dožívat 100let, když nebude za co žít.

14.1.2014 v 7:08 | Karma: 9,81 | Přečteno: 603x | Diskuse | Politika

Divija

Kruh se uzavírá po 25letech

Od roku 1989 uběhlo krásných 25 let. Osobně jiných 25 let neznám. Jsem generace vychovávaná v době, kdy poslouchat a chovat se podle pravidel bylo prioritou. Generace vychována v míru. Nikdo nečekal, že za 25let nebude koho poslouchat, nebude existovat všemocná autorita, která povede naše kroky.

13.1.2014 v 7:42 | Karma: 14,10 | Přečteno: 974x | Diskuse | Politika

Divija

Havel není letiště! Je to památka na něj..

a komu se to nelíbí, nechť si pr.el políbí :D.. Nebaví mě sledovat vtípky na zesnulého pana prezidenta Václava Havla na internetu.

6.10.2012 v 10:00 | Karma: 17,08 | Přečteno: 1497x | Diskuse | Společnost

Divija

Když dítě matce chybí

Na nohou stojím Ale svět se mi sype pod nohama O Tebe jsem přišla O Tebe se bojím

28.9.2012 v 18:30 | Karma: 7,66 | Přečteno: 648x | Diskuse | Poezie a próza

Divija

Zpět do hlubokého socialismu,

za oponu, do zákulisí, kde to všechno začalo a kde se karty připravovaly k obrácení. Do doby, kdy západní státy zářily velmi silně socialisticky. A kdy se zavíralo za to, že se nevelebil socialismus. Do doby, kdy se nesmělo mluvit nahlas. Do doby, kdy nemyslet veřejně vypadalo bezpečněji. To byla 60.léta 20.století.

24.9.2012 v 22:45 | Karma: 16,50 | Přečteno: 1113x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Část linky metra C dvě hodiny nejezdila, na Florenci spadl muž do kolejiště

U stanice pražského metra Florenc stáli hasiči, zatímco byla linka C v tomto...
12. června 2026  16:52,  aktualizováno  18:54

Pád muže do kolejiště ve stanici Florenc v pátek odpoledne zastavil provoz metra linky C mezi...

vydáno 12. června 2026  18:18

Vyhozený radiátor na trávníku v Jiráskově aleji na Praze 10. Takový druh odpadu se nevyhazuje na...

Chrudim jako taneční srdce republiky. V pohybu byly všechny generace

Akce Roztancuj Českou republiku 2026 v pátek dopoledna zaplnila Resselovo...
12. června 2026  17:32,  aktualizováno  17:32

Stovky dětí, ale i lidí všech generací zaplnily v pátek dopoledne Resselovo náměstí v Chrudimi, aby...

Těšínské divadlo chystá premiéru Andersenovy pohádky Sněhová královna

ilustrační snímek
12. června 2026  15:57,  aktualizováno  15:57

Těšínské divadlo v Českém Těšíně na Karvinsku uvede pohádku Hanse Christiana Andersena Sněhová...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2537x
Život mne naučil nebrat se příliš vážně, ale brát vážně okolí. Každá myšlenka, každá kritika mi pomáhá posunout se kupředu. Netřeba jimi šetřit. Vítám je. P.S.: Ještě nemám dost dukátků, takže jen do mě, nemohu reagovat :D.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.