Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se vlastně ani netěším, až si zase budu moci dát pivo v hospodě

Máme tu prozatimní papírový konec nouzového stavu a již pár dní před ním se na facebooku začaly objevovat příspěvky ve stylu, jestli se už těšíme, až si zase dáme pivko někde venku na zahrádce.

Nový ministr zdravotnictví nám do toho sice opět hází vidle svým „dva dva“, ale to je teď vedlejší. Důležitá je jiná věc. Je pro mne vidina toho, že si zase „někdy, snad brzo“ budu moci dát pivo v hospodě něco, co by mi dávalo důvod, abych se na to těšil? Bohužel vůbec. Důvodem jsou – a opravdu to nepíšu rád – hlavně moji čeští  spoluobčané. Samozřejmě ne všichni! a díky moc za ty, kteří tím důvodem nejsou; ale většina ano. Proč?

Zjednodušeně řečeno proto že vidím, jak si moji spoluobčané navykají na nová pravidla fungování společnosti, o což tady jde víc než o nějaký boj s plándemií. Spoluobčané za možnost jít do hospody, na fotbal, do divadla a nevím kam všude ještě, podle všeho ochotně prodají svá práva, svobody a důstojnost, a to dokonce rádi a s domněním, že to je všechno správné a morální, protože přece hypergenocidní virus a jeho nekonečné mutace. Takže si odkýveme covidové pasy, pravidelné špejlování zdravých žáků nefunkčními testy (pardon, zapomněl jsem, že vlastně platí presumpce viny nakažení a roznašečství), necháme mocné šlapat po zákonech (ale když svého času údajně šlapal prezident po ústavě, to jsme hned po desítkách, někdy i stovkách tisících, vyrazili na náměstí a na Letnou), zkrachovalé a některé i zasebevražděné podnikatele a živnostníky odbydeme tvrzením ve stylu „jejich problém“ nebo „měli jste podnikat v něčem jiném“, ale hlavně, abychom si už zašli na pivečko či koncert -  samozřejmě v roušce či respirátoru, a to i po vakcinaci, protože ani vakcína nás zcela imunními neučinní. A kdyby náhodou třeba Sputnik ano, tak to je přece ta hrůzná geopolitická zbraň nejzlejšího Putlera, viďte, hoši z demobloku?

Takže se prostě obávám toho, že až si na to pivo opravdu budeme moci zajít, tak si na něj zajde nezměněný český občan. Občan, kterému bude nadále lhostejné společenské dění a politika, občan, který bez mrknutí oka ohne hřbet a pro svá práva a svobody nebude ochoten hnout prstem, protože už není třeba; už zase můžeme jít na pivečko, fotbal a koncert a to je hlavní; všechna omezení pro to rádi sneseme a připravíme se na další, co nás čekají v budoucnu. A že nás nějaký politik, co prosazoval a prodlužoval lockdowny a vymýšlel nejrůznější nesmyslná omezení, přece jen trochu štval? No hlavně že už je pryč nebo že už dal pokoj, zodpovědnost nést nemusí: já už přece mám své pivečko v zahrádce.
„Lidé jsou tím, čím je jejich vlády chtějí mít“, měl údajně kdysi napsat francouzský monarchista, šlechtic a odpůrce francouzské revoluce, Joseph de Maistre. I stav v Česku, trefně pojmenovaný (nebudu raději psát kým) „na nákupní frontě klid“ nasvědčuje tomu, že se docela trefil. A tak se trochu obávám toho, že velká část mých spoluobčanů se na ten všudypřítomný systém sociálního kreditu, nepodmíněný základní příjem, plně digitální a hlavně bezhotovostní ekonomiku, postupnou likvidaci soukromého vlastnictví a jiné vymoženosti budoucího báječného nového světa, vlastně už docela těší. Takže se musím opravit: na to pivo si opravdu zajde změněný český občan. Jen změněný úplně jinak, než jak by to bylo záhodno.

Už loni na podzim jsem měl pro kamarády vymyšlenou akci, že až „se to všechno zase otevře“, uděláme takovou tour po historicky nejstarších ostravských hospodách a restauracích. A stále bych to - samozřejmě jen bez covidpasových a jiných podmínek - docela rád podnikl. Ale upřímně, oželení takové akce by bylo malou cenou výměnou za to, vidět velkou část české společnosti (a být její částí, samozřejmě) – tak velkou, že by ji již nebylo možné ignorovat - jak zvedla zadky a za svá práva a svobody se nějak prakticky postavila.

Už mám docela blbý pocit z toho, že v posledních týdnech píšu hlavně na témata související s covidem. Budu se snažit, aby to přestalo, pokud to ovšem situace dovolí. A protože jsem dnes vyzněl docela pesimisticky, tak bych to nakonec trochu neutralizoval vesele laděnou písní; stejně jsem už do mého blogu dlouho žádnou nedával.

 

Autor: Jakub Moravčík | pondělí 12.4.2021 9:59 | karma článku: 44,44 | přečteno: 17710x
  • Další články autora

Jakub Moravčík

Úvaha o demokratické legitimitě a o jejím vztahu k naší ústavě

Tento text budu psát nikoliv jako vystudovaný politolog, nýbrž jako obyčejný laický občan se zájmem o veřejné dění a politiku. Komu moje „laickost“ nevadí, nechť čte dál.

3.6.2024 v 12:00 | Karma: 6,87 | Přečteno: 241x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Volební právo ctěné a vážené - jak tomu pomoci?

Již před lety jsem dostal nápad, jak v prospěch tak zásadní věci, jako jsou volby, upravit náležitosti týkající se především volebního práva, a stále se mi zdá dobrý. Tak jsem si jej sepsal a tímto jej zveřejňuji.

4.4.2024 v 11:59 | Karma: 6,54 | Přečteno: 256x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma: 11,63 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma: 24,91 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Historicko-apologetické kapely. Měly by smysl?

Moderní populární hudba je dlouhodobě produkována nejen pro zábavu, ale také pro určité "ideové" účely. Početná množina hudebních fanoušků takové zaměření moderní populární hudby odmítá, ale já mezi ně rozhodně nepatřím.

6.8.2023 v 19:00 | Karma: 4,56 | Přečteno: 196x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 6,70
  • Průměrná čtenost 945x
Ostravák a etnický čechoslovák. 

Nejčastější témata, o nichž zde (většinou z konzervativního pohledu) píšu, jsou asi tato: politika, společenské dění, filosofie a křesťanství. A občas samozřejmě zabrousím i jinam.

Email: maftik@seznam.cz.

YouTube kanál: 

https://www.youtube.com/channel/UCe0J9k3Nb2v_t24rqORQMdw


 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky