Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvakrát u pravoslavného Gorazda v Olomouci (z části fotoblog)

V uplynulých pár týdnech jsem dvakrát navštívil pravoslavný kostel sv. Gorazda v Olomouci - poprvé v rámci Noci kostelů a podruhé přímo na nedělní liturgii. Přináším malou reportáž jako - doufám - "předkrm" něčeho většího.

A co že má být tím větším? Již zde jsem avizoval předběžný úmysl sepsat blog o pravoslaví, o které se od začátku roku docela zajímám. Místo blogu zde na iDnesu však nakonec půjde spíše o vlog na mém youTube kanále, takže pokud by to někoho předběžně zajímalo a má na youTube účet, může si na můj kanál dát odběr a "zvoneček". Bude to ale ještě nějakou dobu trvat, než (a pokud vůbec) dám vlog do kupy, protože vedle studia pravoslaví z knih a webů chci i "učinit zkušenost" s pravoslavím právě, ale nejen, skrz návštěvu nějakých chrámů a kaplí a ideálně i rozhovorů s nějakými pravoslavnými osobami. A začal jsem právě dvěma návštěvami pravoslavného chrámu sv. Gorazda v Olomouci - na uplynulou Noc kostelů 28.5.2021 a uplynulou neděli podruhé přímo na liturgii.

Když jsem u té Noci kostelů, tak jsem se dověděl, že se jí účastní pouze tři pravoslavné kostely či kaple u nás v Česku (jednou z nich je kaple u nás v Ostravě-Pustkovci). Proč? Od zdroje, který podle všeho ví o čem mluví jsem se dověděl, že pravoslavní věřící v Česku, což jsou především cizinci z tradičně pravoslavných oblastí jako Rusko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko atp, mají bohužel poměrně "ghettoizační mentalitu"; pravoslavný kostel/kaple je pro ně často místem, v němž nalézají ten jejich dobrý svět, zatímco tam venku je ten zlý, zkažený západ. Údajně, když se chrám sv. Gorazda účastnil Noci kostelů poprvé, tak jej na druhý den byli tamější pravoslavní věřící "promodlovat" - zřejmě aby tak vyhnali to zlo či znesvěcení, které tam ti návštěvníci zanesli. Informace tohoto typu mne trochu zklamaly, ale více k tomu doufám řeknu v avizovaném vlogu.

Pokud jde o samotný chrám sv. Gorazda (Gorazd, civilním jménem Matěj Pavlík, původně katolický kněz, který po vzniku Československé republiky přešel ke vzniklé církvi Československé, z níž pak definitivně zakotvil v pravoslaví a byl popraven nacisty v souvislosti s ukrýváním parašutistů - atentátníků na Heidrycha), z vnějšku by už na některých místech potřeboval trochu opravit omítky, ale zevnitř je to velká krása. Nemálo malované výzdoby je věnováno českým pravoslavným světcům, mezi které vedle sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Václava a sv. Ludmily, ctěných i katolickou církví, patří i moravský kníže Rostislav. Mimochodem, vzhledem k osudu Metodějových žáků bych si tipnul, že Cyrila a Metoděje jakožto až v 19 století svatořečené latiníky (tj. katolíky) berou pravoslavní jako (katolickou církví) "ukradené svaté", ale k tomu opět více v avizovaném vlogu. Interiér chrámu se mi každopádně velice líbí.

Pokud jde o účastníky liturgie, bylo jich maximálně 50 a byli to už od pohledu ve velké většině cizinci. Vidět byly i dvě starší ženy, nejspíš rusky, oblečené lehce a la kroje z pohádky Mrazík. Co mne mj. zaujalo bylo to, že lidé na liturgii často přicházeli hodně pozdě, takže finální počet lidí, dá-li se o nějakém mluvit, se ustálil až někdy během kázání či dokonce po něm. V tomto ohledu se mi katolíci zdají být lehce ukázněnější, i když to také není žádná sláva. Pokud pak šlo o (ne)vhodnost oblečení na liturgii zvláště u žen, pak soudě dle této a jen této návštěvy liturgie bych řekl, že katoličky jsou schopné obléci se na mši v průměru "vyzývavějí" (a tedy nevhodněji), i když ani u pár přítomných pravoslavných účastnic liturgie to nebyla nějaká velká sláva; téměř všechny ženy v kostele však měly na hlavě šátky. Po skončení liturgie jsem se pokoušel nenápadně poslouchat rozhovory lidí před kostelem, ale bohužel se mi nepodařilo ani rozpoznat jazyky hovořících, natož snad nějaký rozhovor dokonce s někým započít.

Příští návštěva pravoslavné liturgie bude právě u nás v Ostravě-Pustkovci a pak se uvidí. Mezitím se můžete podívat na pár "mobilních" fotek z Gorazda. Vlastně ještě nemůžete. Nejvyšší správní soud totiž opět označil opatření ministerstva zdravotnictví ohledně respirátorů jako nezákonné (odkaz přímo na rozsudek najdete naspod na odkazované stránce). Takže zahoďte respirátory úplně všude a odvolávejte se na daný rozsudek. Ostatně - i v chrámu sv. Gorazda bylo pár jedinců, kteří neměli respirátory vůbec, a dalších X je mělo pouze pod nosem. 

Tak a už se můžete dívat :-)

Foto z Noci kostelů
Foto z Noci kostelů
Foto z liturgie během podávání eucharistie
Foto z liturgie
Foto z liturgie

 

Autor: Jakub Moravčík | úterý 15.6.2021 11:33 | karma článku: 9,41 | přečteno: 250x
  • Další články autora

Jakub Moravčík

Úvaha o demokratické legitimitě a o jejím vztahu k naší ústavě

Tento text budu psát nikoliv jako vystudovaný politolog, nýbrž jako obyčejný laický občan se zájmem o veřejné dění a politiku. Komu moje „laickost“ nevadí, nechť čte dál.

3.6.2024 v 12:00 | Karma: 6,87 | Přečteno: 241x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Volební právo ctěné a vážené - jak tomu pomoci?

Již před lety jsem dostal nápad, jak v prospěch tak zásadní věci, jako jsou volby, upravit náležitosti týkající se především volebního práva, a stále se mi zdá dobrý. Tak jsem si jej sepsal a tímto jej zveřejňuji.

4.4.2024 v 11:59 | Karma: 6,54 | Přečteno: 256x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma: 11,63 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma: 24,91 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Historicko-apologetické kapely. Měly by smysl?

Moderní populární hudba je dlouhodobě produkována nejen pro zábavu, ale také pro určité "ideové" účely. Početná množina hudebních fanoušků takové zaměření moderní populární hudby odmítá, ale já mezi ně rozhodně nepatřím.

6.8.2023 v 19:00 | Karma: 4,56 | Přečteno: 196x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 6,70
  • Průměrná čtenost 945x
Ostravák a etnický čechoslovák. 

Nejčastější témata, o nichž zde (většinou z konzervativního pohledu) píšu, jsou asi tato: politika, společenské dění, filosofie a křesťanství. A občas samozřejmě zabrousím i jinam.

Email: maftik@seznam.cz.

YouTube kanál: 

https://www.youtube.com/channel/UCe0J9k3Nb2v_t24rqORQMdw


 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky