Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Apologeticko-ďábloadvokační blog 3: pohani, židovství a nastavená tvář

Už jsem si asi ani nemyslel, že tento seriál bude ještě pokračovat (a když už, tak určitě ne „pohanským“ tématem), ale nakonec pokračovat bude a ještě naposled se v něm tématu pohanství přece jen dotknu.

Všiml jsem si totiž dvou konkrétních věcí, které pohani opakovaně zmiňují a kvůli nimž odmítají křesťanství a tak bych je rád ještě trochu probral. Které to jsou?
První z nich je biblický evangelní verš Matouš 5, 39, kde je řečeno „kdo tě uhodí do tváře, nastav mu i druhou“. Velké obtížnosti a těžké pochopitelnosti tohoto verše jsou si vědomi i křesťané, jako třeba autor tohoto článku, který na začátku trefně popisuje to, jak tento verš vnímají nejen pohani. Autor článku sice následně ihned upozorňuje na nebezpečí vytrhávání verše z kontextu, ale dát ve finále uspokojivou interpretaci se mu podle mne nepovedlo, natož takovou, která by byla nějak „uspokojivá“ i pro pohany. Upozornění na kontext a chybnost principu „vzít první vnější dojem z nějakého biblického verše jako ten rozhodující“ na pohany v tomto ohledu příliš nefunguje a upřímně, ani se tomu až tolik nedivím. Pohani díky tomuto verši i v křesťanství samotném vidí náboženství ušlápnutých fackovacích panáků, kteří si musí nechat líbit cokoliv, náboženství podlamující vůli k jakémukoliv odporu a v posledku i chuť k životu vůbec. Apologetická výzva vůči křesťanství je zde jasná.
Vyvrácení křesťanství jako náboženství ušlápnutých, neodporujících tichošlápků a fackovacích panáků v tomto případě nebude příliš snadné a já jej zde nepodám. Jeden „historický“ argument bych si zde ale dovolil přednést. Totiž, pohani často „brečí“ a spílají křesťanství to, že to byli právě křesťané, kteří fyzicky vyhubili staré pohanské národy dle své vypjatě netolerantní náboženské ideologie. Tato výtka, resp. odpověď na ni, by vydala na samostatný text a vyžadovala by velké historické znalosti tématu, kterými nedisponuji. Nicméně, opravdu by náboženství tichošlápků a submisivních fackovacích panáků dokázalo vybít mnohé pohanské kmeny? Co vy na to, pohani? Chápu, že je to trochu kontroverzní argument, protože od jednoho „extrému“ jakoby přešel k tomu opačnému. Možná by v tomto ohledu byli lepším příkladem křižáci, což také nemohli být žádní submisivní fackovací panáci. Jak by to s tou druhou tváří bylo u nich, milí pohané?
Každopádně, hlavní apologetické úsilí by se mělo soustředit na skutečnost, že nějaké odvolávání se na kontext a na „hlubší smysl“ zmíněných veršů na pohany nějaký dojem podle mne neudělá – a z části i oprávněně. Jsem zvědavý, jestli se se nějaký funkční argument někomu podaří přinést třeba v diskuzi pod článkem.

Druhou, opakovaně zmiňovanou věcí – důvodem odmítání křesťanství je vazba křesťanství na židovství. Židovství bývá totiž pohany tvrdě odmítáno jednak z podobných důvodů jako křesťanství (monoteistická netolerance, starozákonní vyvražďování těch, kteří nevěří jako my), jednak s důvodů - které s pohany paradoxně sdílí i mnozí „radikálnější“ křesťané – časté negativní role židovského národa ve světových dějinách (lichva, kšefty s otroky, myšlenky s talmudu týkající se nežidů-gójů, sionismus, různé podvracivé aktivity atp, některé z vyjmenovaných bodů bývají většinovou společností hodnoceny jako hloupé antisemitské konspirační teorie). Světový vliv židů je v globálu prostě hodnocen jednoznačně negativně. No a protože křesťanství vychází z židovství, je právě proto odmítané. Pohany v tomto ohledu nezajímá, že ideově se křesťanství od židovství velmi radikálně oddělilo: křesťanství přece stále uznává Starý zákon jako slovo Boží a své historické vazby na židovství potvrzuje, navíc sám Ježíš byl Žid. Interně-náboženské spory a rozdíly by pohani zřejmě ohodnotili (byť fakticky neoprávněně) jako nepodstatné války o nesmrtelnost chrousta.
Upřímně, moc netuším, jak tyto pohany přimět k tomu, aby pro ně přes židovství „jel vlak“. Fakticky je princip „co je židovské, to je špatné“ samozřejmě sám špatný, ale mnoho pohanů to odmítá uznat. Jak je k tomu přimět, to je úkol, který stojí před křesťanskými apologety. Dodám ještě, že ono pohanské odmítání židovství a potažmo křesťanství je v mých očích z části postaveno na jednom základním pohanském argumentu, který považuji za evidentně nepravdivý: totiž, na principu „pravdivé je to, co je 'naše', mylné je to, co je 'cizí'”. Národně-kmenovo-sociální příslušnost opravdu nerozhoduje o pravdivosti. Že 1+1=2 platí pro všechny, i ty nejvíc znepřátelené kmeny světa.

 

Pohanů je globálně málo a minimálně v českých končinách nemají na nic podstatného nějaký reálný a citelný, celospolečenský vliv. Proto asi není třeba věnovat jim pozornosti více, než jejich reálnému vlivu odpovídá. V příštím díle seriálu se už budu věnovat jiným tématům. Kdy to bude je ale ve hvězdách.

Autor: Jakub Moravčík | pondělí 24.1.2022 12:01 | karma článku: 7,87 | přečteno: 309x
  • Další články autora

Jakub Moravčík

Úvaha o demokratické legitimitě a o jejím vztahu k naší ústavě

Tento text budu psát nikoliv jako vystudovaný politolog, nýbrž jako obyčejný laický občan se zájmem o veřejné dění a politiku. Komu moje „laickost“ nevadí, nechť čte dál.

3.6.2024 v 12:00 | Karma: 6,87 | Přečteno: 241x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Volební právo ctěné a vážené - jak tomu pomoci?

Již před lety jsem dostal nápad, jak v prospěch tak zásadní věci, jako jsou volby, upravit náležitosti týkající se především volebního práva, a stále se mi zdá dobrý. Tak jsem si jej sepsal a tímto jej zveřejňuji.

4.4.2024 v 11:59 | Karma: 6,54 | Přečteno: 256x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma: 11,63 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma: 24,91 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Historicko-apologetické kapely. Měly by smysl?

Moderní populární hudba je dlouhodobě produkována nejen pro zábavu, ale také pro určité "ideové" účely. Početná množina hudebních fanoušků takové zaměření moderní populární hudby odmítá, ale já mezi ně rozhodně nepatřím.

6.8.2023 v 19:00 | Karma: 4,56 | Přečteno: 196x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 6,70
  • Průměrná čtenost 945x
Ostravák a etnický čechoslovák. 

Nejčastější témata, o nichž zde (většinou z konzervativního pohledu) píšu, jsou asi tato: politika, společenské dění, filosofie a křesťanství. A občas samozřejmě zabrousím i jinam.

Email: maftik@seznam.cz.

YouTube kanál: 

https://www.youtube.com/channel/UCe0J9k3Nb2v_t24rqORQMdw


 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky