Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Solidarita, korektnost…podvod, chceme spravedlnost

Žijeme ve zvláštním světě. Korektnost nahradila suverenita, solidaritu sobectví, jen navenek se všichni přetvařujeme ve snaze nenechat na sobě znát, kým opravdu jsme.

Společnost je rozdělená, každý si postavil zeď z vlastních nedostatků a za tou si libuje. Co bylo dříve normální, že si lidé pomáhali, mysleli jeden na druhého, se vytratilo. Dnes každý myslí jen sám na sebe, obklopuje se sobě podobnými a utvrzuje sebe i své okolí jen ve svých malicherných pravdách.

Atomizujeme banality, abychom popřeli celek, tradice i kultury. Vše, co bývalo po léta normální bagatelizujeme, odsuzujeme a popíráme. Proč? Máme strach mít vlastní názor, vlastní postoj, vlastní odpovědnost. Je přeci tak neuvěřitelně snadné jen rozporovat a popírat, na to není třeba mít znalosti, dovednosti, rozhled ani odvahu. Jedni jsou pro druhé dezoláty, troly a dezinformátory a ti  druzí pro ty první zase dobrosery, lepšolidmi, pravdoláskaři. Hlavně žádný názor, hlavně žádná odpovědnost, hlavně žádné důsledky…

Stále více se nemohu zbavit pocitu, že to co pohánělo lidskou společnost po staletí, tedy určitá forma solidarity, touha po vědění, zdokonalování se, sebereflexe a osobního rozvoje i rozvoje společnosti nahradilo něco zcela jiného, sobectví.

Svět se dynamicky mění a ne každá sociální skupina se s těmi změnami stejně dynamicky dokáže popasovat. Místo aby se ti silnější pokusili slabším a pomalejším pomoci, stále častěji slýchám otřepanou frázi, že si za to mohou sami, že každý měl stejné šance ať si tedy pomohou sami. Smutné, je , že ti, co toto tvrdí, to myslí vážně.

Nebylo by tedy na čase dlouhodobě solidární systém, ve kterém se od jedněch přerozděluje směrem k druhým nahradit systémem zcela suverénním a spravedlivým?

Celkem snadno by to šlo téměř ve všech oblastech lidského působení. Pojďme si to rozebrat například na tolik oblíbeném tématu záchrany klimatu. Evropské orgány se intenzivně snaží najít cestu, jak do řešení tohoto problému zatáhnout plošně všechny. Nejsme-li ale schopni plošné solidarity, proč tedy plošně a solidárně?

Největšími znečišťovateli je pár zemí v čele s Čínou, USA , Ruskem a Indií, ať je tedy vytvořen tlak pouze na tyto země, ať s tím něco dělají. Obdobně v Evropě na Německo. Zároveň můžeme stejný metr uplatnit uvnitř každého státu. Největšími znečišťovateli jsou města, ať tedy obyvatelé velkých měst platí. Každý, kdo žije na venkově, má zahrádku, o kterou se stará , dělá pro klima mnohem víc péčí o svůj biotop, byť má na domě komín, než obyvatel garsoniéry v centru města, který se s dalšími dvaceti lidmi dělí o jeden komín.

Obdobně můžeme přistoupit i k elektromobilitě. Proč povinná pro všechny, když výfukové plyny vzhledem ke koncentraci obyvatel a tedy i aut působí problém zejména ve městech? Ať je tedy elektromobilita povinná, ale pouze pro měšťany.

Stejně tak můžeme bez ohledu na solidaritu řešit i kapacitní témata. Kdo si dnes chce postavit byť malý rodinný domek za městem, musí splnit spoustu podmínek, které ve městech nikdo plnit nemusí. Ve valné většině měst je to například požadavek na zpracování dešťové vody přímo na pozemku. Takové řešení, má-li být funkční stojí statisíce k nákladům na stavbu rodinného domku, ať tedy obyvatelé měst, kterých se tento problém téměř netýká platí ve stejné výši daně z deště.

A parkování? To je totéž. Stavíš dům za městem, kup si tak velký pozemek, abys na něm vyřešil i stání auta. 15m2 na běžném parkoviště pro jedno přijde v ceně pozemku za Prahou na 60.000 až 120.000 Kč a to se na něm ještě nedá parkovat, zatímco pouhý nájemce například na Praze 6 za stejný zábor veřejného prostoru platí 1200 Kč ročně a zbytek do tržní ceny je dotován z různých daní nás všech. Ať tedy měšťané za svá auta platí mnohonásobně víc, vždyť šli do města za lepším, tak by na to přeci měli mít.

Podobně by bylo spravedlivé postupovat u všeho. Solidarita je totiž bezva, ale jen když o ní obě strany stojí. Pokud to však má být tak, že lidé ve městech se budou nad ty z venkova různými způsoby povyšovat, urážet je a nebudou si ochotni a schopni uvědomit, že valnou většinu nadstandardů, které mají, mají i díky solidaritě těch z venkova, ať si tedy vše platí sami v reálných cenách.

 

Uvidíme, kdo to vydrží déle.

Autor: Janda Jakub | čtvrtek 27.4.2023 13:43 | karma článku: 20,93 | přečteno: 750x
  • Další články autora

Janda Jakub

Nová reality show - EU volby

Před delší dobou jsem se rozhodl přestat psát blogy. Důvod? Nemají šanci nic změnit. Nicméně dnes udělám výjimku. Zítra začínají volby a jsou důležité.

6.6.2024 v 12:39 | Karma: 16,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

Inflace brzdí a hrdinové mají pré. Pan premiér to zařídil, jak on tvrdí a teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty a samozřejmě první dovolená v Jugoslávii a barevný televizor, že ano Petře?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,41 | Přečteno: 1633x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Komu tím prospějete pane premiére, komu?

Vláda včera představila soubor opatření, který má přispět k ozdravení státního rozpočtu, tzv. konsolidační balíček. Dobré je, že naše vláda konečně něco dělá.

13.5.2023 v 0:23 | Karma: 46,49 | Přečteno: 7116x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma: 27,54 | Přečteno: 716x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Naše vláda konečně sjednotila celý národ

Dlouho se o to snažila a stále se jí to nedařilo, až do teď. Stačila na to jedna zbloudilá raketa a konečně naši ministři hovoří tak, že jim rozumíme konečně už úplně všichni.

17.11.2022 v 21:09 | Karma: 39,17 | Přečteno: 1502x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Motorkář v Troji na přechodu srazil školačku, skončila v umělém spánku

17. června 2024  16:29

Vážná zranění pánve a kyčle utrpěla v pondělí ráno nezletilá dívka, když ji na přechodu před ZŠ...

Ve francouzských Metách řeší útok bodnou zbraní, pět lidí je zraněných

17. června 2024  16:07,  aktualizováno  16:25

Pět lidí v pondělí utrpělo zranění při násilném činu spáchaném sečnou nebo bodnou zbraní ve...

Od přátel a příbuzných vylákal skoro 52 milionů, za podvod dostal pět let

17. června 2024  16:23

Krajský soud poslal dnes na pět let do vězení za podvod čtyřiašedesátiletého Zdeňka Starého, který...

Američané vyhlížejí klíčovou bitvu slov. Trump je v ráži, Biden tvrdě trénuje

17. června 2024  15:25

Premium Spojené státy čeká příští týden první debata prezidentských kandidátů. Oba ke klíčovému bodu...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 16,82
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem cestovatel, pozorovatel života, který nepřestal přemýšlet o běžných každodenních věcech a má chuť o nich psát.

Seznam rubrik