Vojna a mír… a svátky

V pátek v půl páté ráno začíná astronomická zima. Noc ze čtvrtka je tedy nejdelší v roce a pátek je zase nejkratším dnem. Od soboty se na Severní polokouli začnou zase dnové nadějně prodlužovat.

A my musíme přemýšlet, jak s těmi delšími dny dobře naložit. Počasí se tato data přímo netýkají, statisticky bývá největší mráz ne uprostřed astronomické zimy (tedy kolem 5. února), ale už v půlce ledna. Proto meteorologové počítají zimu už od začátku prosince a zima jim skončí přestupným 29. únorem příštího roku. A na dny vánoční slibují pořádnou psírnu.

Ale počasí nepočasí, řeč byla o naplnění oněch brzy už se prodlužujících dní. Pro někoho stále se prodlužující den vůbec není dobrou zprávou. Takový osamělý důchodce má dlouhou chvíli i během dnů nejkratších. A pořád jen sedět na lavičce a kmit holuby taky časem omrzí.

To se pak mimořádně hodí jedna z nejlepších kratochvílí, co lidé znají: lamentování. Stačí jít po ulici. Co pitomců neumí chodit po chodníku vpravo - a zvláště při levotočivých zatáčkách riskují, že za rohem někoho sejme. Nejsrandovnější bývají seřazené bojové šiky chodců čekajících u přechodu na zelenou. Ta zasvítí - a šiky vyrazí. Uprostřed přechodu se srazí, složitě kolem sebe kličkují, motají se, strkají se. Přitom by stačilo chodit vpravo. A všichni se krásně vyhnou. Učila mě to maminka už coby batole (já byl to batole, ne ona) a pak i učitelky v mateřské škole.

Tam mě toho ostatně naučili víc. Třeba že máme elegantního prezidenta jménem Antonín Novotný. Jojo, to byl fešák. A i to jeho jméno mi znělo tak nějak prezidentsky. Když ho pak nahradil ten generál, už jsem bral celkem rozum. Ale asi ne dost, protože si říkám, jak může v Praze na Výtoni dodnes přežít po něm pojmenovaná ulice, když přitom přijel v roce 1945 s Rudou armádou vedenou maršálem Koněvem naši obsazenou zem obsadit a naši dobytou zem dobýt, jak se dnes dovídáme. Namísto Svobodova by se ulice klidně mohla jmenovat Grety Thunbergové.

Ale vrcholí advent a to je čas, kdy se nemají moc ohřívat sporná témata. Ohřejme si polévku a sporná témata dáme k ledu. Jenže ono pak přijde jarní oteplení a sporná témata se začnout objevovat jak rozmrazující se mamuti na Sibiři.

Dobrá, ale do té doby ohřívejme témata nesporná. Třeba: Slavia už není čínská. Bude Tykačova. Tedy česká. Není to krok zpátky? Dnešní vrcholový sport je přece multietnický, podívejte na trávník při prvoligovém zápase, to je jako sraz mládeže z celé OSN. Ale pořád zemím počítají národní koeficienty, podle kterých se pak nasazuje příslušný počat klubů do mezinárodních soutěží.

Tak koukám, že nesporná témata žádná vlastně nejsou. Někdo má rád holky, jinej zase vdolky. Ale nemuseli by se kvůli tomu spolu prát, že. Blíží se svátky míru a naděje. Prát se znovu začněme, až přijdou svátky války a beznaděje. A ty jsou vlastně kdy?

Bojím se, že odpověď známe všichni.

Autor: Ladislav Jakl | čtvrtek 21.12.2023 19:56 | karma článku: 28,43 | přečteno: 697x

Další články autora

Ladislav Jakl

Dvě fotky

Cheb je městem s tisíciletou pohnutou historii. Nejméně 150 posledních let z ní je zdokumentováno dobovými fotografiemi. A dvě z nich jsou mimořádně zajímavé svým vzájemným srovnáním.

27.11.2025 v 22:10 | Karma: 23,54 | Přečteno: 388x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Vezměte jim talíř, začnou být opravdu zlí

Žádnej princ už není, musíš tam jít sám. To zpíval Jiří Schelinger v úspěšné cover verzi slavného hitu Deep Purple Soldier Of Fortune.

10.11.2025 v 11:19 | Karma: 36,60 | Přečteno: 1297x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Kdo vlastně má jít na porážku aneb mediální zabijačka

Kompro na Filipa Turka začíná připomínat mediální zabijačku vůči někdejšímu náměstkovi ministra školství Ladislavu Bátorovi.

16.10.2025 v 16:29 | Karma: 32,94 | Přečteno: 692x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Politika není všechno

Tyto věty píšu den před volbami, uprostřed všeho politického předvolebního třeštění. Přesto si dovoluji předpovědět jednu věc.

3.10.2025 v 11:13 | Karma: 25,00 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Více svobody, méně státu

Česká společnost horečně žije volbami. Ale tak nějak ve vzduchu převládá pocit, že vše se rozhodne ve volbách, a pak už bude vše dané. Vidím to skoro obráceně. Po volbách vše naopak teprve začne.

2.10.2025 v 13:21 | Karma: 27,15 | Přečteno: 395x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Poznáte značku auta podle světel?

Poznáte značku auta podle světlometu?
vydáno 7. ledna 2026

Poznáte automobilovou značku jen podle tvaru předních světel? Není to vždy snadné, masky se často...

Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu

Pluh musí být provozován pouze se soupravou vozů T3R.P.
12. ledna 2026  8:20

Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...

Návštěvnost pražských památek klesla. Kouzelná vstupenka se ale vyplatí, hlavně na začátku roku

Petřínská rozhledna byla postavena v rámci Jubilejní výstavy v roce 1891 jako...
8. ledna 2026  15:40

Návštěvnost pražských památek ve správě Prague City Tourism loni klesla zhruba o pětinu. Nejvíce se...

Tramvaje nepojedou na jih Prahy, výluka omezí provoz už od Podolské vodárny

Na jaře se otevře Dvorecký most.
8. ledna 2026  15:50

Cestující v Praze musí od soboty počítat s dalším omezením tramvajové dopravy. Z důvodu napojení...

Vraždil mladé ženy a bylo mu 16. Metoda Markovič rozkrývá případ spartakiádního vraha

Trojnásobný vrah Jiří Straka (v popředí) při rekonstrukci vraždy. Po zadržení...
9. ledna 2026  10:49

Dlouho očekávaná šestidílná minisérie o dopadení spartakiádního vraha začíná už dnes. Seriál Metoda...

Univerzita v Opavě založila dobrovolnické centrum, pečovat bude o lidi i zvířata

Slezská univerzita Opava založila dobrovolnické centrum. Zapojit se může...
13. ledna 2026  16:52,  aktualizováno  16:52

Na Slezské univerzitě v Opavě vzniklo Dobrovolnické centrum. Studenti i vyučující se jeho...

Fakultní nemocnice Hradec Králové omezila návštěvy kvůli chřipce

ilustrační snímek
13. ledna 2026  15:05,  aktualizováno  15:05

Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) omezila návštěvy u pacientů. Důvodem je prudký nárůst...

Všude sněhová kaše, láteří řidiči. Uklidit dočerna nelze, brání se silničáři

V ulicích hradeckých Malšovic řidiči jezdí v rozbředlém sněhu. (13. ledna 2026)
13. ledna 2026  16:32

Řidiči v Hradci Králové si stěžují na nedostatečně ošetřené silnice po nočním sněžení. Podobné...

Cheb opraví dominikánský klášter, bude v něm základní umělecká škola

ilustrační snímek
13. ledna 2026  14:57,  aktualizováno  14:57

Město Cheb začne zřejmě na jaře s opravou bývalého dominikánského kláštera v centru města. Do...

  • Počet článků 516
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3623x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.