Foto

A co Utopia Thomase Mora?

Krom doučení dějepisu doporučuji i doplnit znalosti literatury.

Sci-fi (science fiction) není totéž, co fantasy. Ovšem v IVK je to jedno, tam do těchto žánrů patří vše, co tam vznikne. I když - patří to spíš do kategorie dada či nonsens.

Foto

'Protože hledají v budoucnosti Platonovu Utopii.'

Tu by mohl hledat jen ten, kdo ji nečetl a má o ní tudíž zcestné představy. Platón tam popisuje totalitu mnohem horší než náš reálsocialismus.

'Svět sci-fi je v naprosté většině světem absolutního komunismu.'

Bejvávalo, v příbězích vzniklých někdy kolem šedesátých let. V pozdějších příbězích už např. chudí obyvatelé vesmírné stanice musí prodávat své tělesné orgány, aby si mohli koupit kyslík.

Ostatně ono je to také do značné míry otázka, co se míní tím komunismem. V reálu komunisté svůj režim otevřeně definovali jako diktaturu "dělnické třídy vedené" komunistickou stranou, na čemž je špatná ta diktatura, bez ohledu na to čí.

Pak tady máme také známou definici, že komunismus je podle hesla "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb". Na tom je problematické to, že není řečeno, na co se vynaloží to co zbyde po uspokojení potřeb. Podobný systém je užitečný za specifických podmínek, například za války, kdy kromě základních potřeb uspokojovaných přídělovým systémem jde zbytek na zbrojní výrobu, nebo v počátečních fázích osidlování nových planet, kdy by to šlo na co nejrychlejší rozvoj. (Ostatně jak to vlastně bylo s izraelskými kibucy? Skončily pro neúspěch, nebo pro to, že už úspěšně splnily svou úlohu?)

  • Počet článků 460
  • Celková karma 32,76
  • Průměrná čtenost 3978x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik