Proč zrovna Venezuela?
No a? Zemí je na světě asi dvěstě. Pravda, Venezuela patří mezi čtyřicet největších, má ale každá ze všech ostatních čtyřiceti takhle úpornou publicitu? Vládne tam režim prezidenta Madura, blízký marxismu. Což o to, k tomu mají blízko (nebo v poslední době častokrát měly) skoro všechny země tohoto subkontinentu. Lidový marxismus je tam všude velice rozšířen, stejně jako antiamerikanismus. Dokonce velice levicová je i většina jihoamerických katolických kněží a biskupů, a to už po dlouhá desetiletí. V několika zemích běžela či latentně dodnes běží občanská válka, proběhla řada vojenských převratů, jinde války zločineckých gangů.
Po této stránce je na tom Venezuela ještě celkem dobře. Ale někdo na ni má chuť. Proto se z ní dělá celosvětové politické i mediální téma prvního řádu, zcela neúměrné významu této země i významu tamního dění. USA otevřeně mluví o vojenské intervenci (o mandátu OSN dávno nikdo nemluví, ten v posledních 20 letech vyšel z módy). Pokrokové státy (v tom našem slova smyslu) se předhánějí, kdo z nich dříve uzná za prezidenta člověka, který se jím sám prohlásil a o kterém netušíme, jaká část lidu ho bude chtít přijmout.
A jako obvykle se vytváří falešná představa, že žábou na prameni všeobecného blahobytu je jedna vládnoucí klika (či dokonce jeden lidový vůdce), s jehož odstraněním vypukne v této zemi ráj. A opět se zapomíná, že ho volily miliony lidí, kteří se případným převratem nevypaří a půjdou za něj i do boje. To chce vážně někdo riskovat? A proč?
Kolik je asi třeba jen v Africe zemí, kde jsou horší režimy, méně demokracie, horší životní podmínky? Jsou tyhle země denně v hlavních zprávách? Nejsou. Není na tom zrovna nějaký zvláštní zájem. Co takhle Kongo? Co kdyby teď dva týdny všichni psali a vysílali denně celé hodiny o Kongu? Mají tam také jednu velikou řeku, diamanty, mají skoro třikrát víc obyvatel a jsou skoro třikrát větší než Venezuela, životní podmínky nesrovnatelně horší, vládnoucí prezident podle pozorovatelů a církve vyhrál podvodem. Ženy jsou tam mrzačeny, pygmejové vybíjeni a v některých provinciích prý bují kanibalismus. A co další země v Africe a po světě? Kolik jich je na tom aktuálně hůř než Venezuela? Kde všude budeme intervenovat? Ze které další země uděláme hlavní světové téma?
Ne, mediálním tématem číslo jedna se nestane země, kde nejvíc lidí nejvíc trpí. Mediálním tématem se stane země, kde má někdo mocný aktuální významné zájmy. A všichni kolem mu to baští a s naprostou samozřejmostí přijímají, že nějaká Venezuela je teď jaksi samozřejmě pupkem světa.
Až zas večer uvidíme a uslyšíme další díl téhle mediální dělostřelecké přípravy, pomysleme na to, že někdo tady musel rozdat noty.
Psáno pro IVK
Ladislav Jakl
Ping-pongem proti Baxovi?

Mohou volby v demokracii dopadnout špatně? Nebo dokonce nedemokraticky, takže jejich výsledek může demokracii zničit? Na tyhle naivní dotazy zná odpověď každý začínající propagandista.
Ladislav Jakl
Nebloudíme, máme Kompas!

Naše Evropská komise vyhlásila Kompas pro konkurenceschopnost. Konečně prý přestaneme zaostávat za USA a Čínou a namíříme si to... podle střelky na sever?
Ladislav Jakl
Myslete dialekticky!

Svět přestal být jednoduchým. On tedy jednoduchý je, protože pořád jde přece o boj našeho dobra a jejich zla, ale sám ten boj už tak jednoznačný není. Předpověděl to ostatně už Orwell.
Ladislav Jakl
Strašidelný blog

Děsuplná noc. Temný hluboký hvozd. Vítr skučí mezi suchými stromy, cáry mračen zpola zakrývají bledý úplněk. Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.
Ladislav Jakl
Doba bezalternativní

Je nová doba. Demokracie se přežila. Dobro bylo vždy vyšší hodnotou než demokracie, protože demokracie byla pouze cestou, jak nastolit dobro.
Další články autora |
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka
Premium „Já chci umřít. Fakt chci umřít. Rozumíte? Bože, prosím, ať už chcípnu, tohle není život, tohle je...
Masakr ve švédské škole si vyžádal deset mrtvých. Zahynul i pachatel, říká policie
Zhruba 10 mrtvých si vyžádala úterní střelba v areálu vzdělávacího centra v Örebro ve středním...
Šikaně čelila roky, říká matka napadené dívky. Škola pochybení odmítá
Několik desítek dětí v sobotu v Hodoníně přihlíželo nevybíravým útokům na dvanáctiletou dívku. Ta...
Hasič vyjel k nehodě, jejíž obětí byla jeho manželka. Pomáhají kolegové a sbírka
Býval dobrovolným hasičem, nyní už je zkušeným profesionálem. Jenže jeden nedávný zásah skončil pro...
Proti nadváze u dětí chce Válek bojovat náramky. Devítiletí váži i 90 kilo, říká lékař
Ministerstvo zdravotnictví chce bojovat s nadváhou u dětí. Pomoci mají mimo jiné i fitness náramky....
Proti spolupráci s AfD se sešly statisíce. V německých městech opět bouřily davy
Přes 200 tisíc lidí dnes přišlo v Mnichově na demonstraci proti spolupráci demokratických politiků...
Green Deal musí být zničen. Úplně, trvale a bez kompromisů, řekl Babiš Patriotům
V Madridu se v sobotu sešli lídři frakce Evropského parlamentu Patrioti pro Evropu, mimo jiné...
Kotě se na stromě zamotalo do vodítka. Záchranářům přihlížející srdečně tleskali
Pražští hasiči mají za sebou přímo ikonický zásah: záchranu kotěte ze stromu. Jeho majitelka se s...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 486
- Celková karma 33,01
- Průměrná čtenost 3808x