Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nesouhlasíš? Nekandiduj!

Před volbami do eulamentu se začala šířit teze, která nás svou logikou úplně fascinuje. Není to sice žádná novinka, ale masově se v politické propagandě používá až teď.

Věrní strážci těch pravých, teda levých, no prostě těch bruselských idejí napříč mediálními kanály hlavního proudu vyrazili do útoku proti všem, kdo současné směřování tzv. evropského integračního procesu kritizují a mají k němu výhrady.

Jejich ohromující logika vypadá takto: tak vy tu naši Evropskou unii haníte, málo ji vychvalujete, hledáte na ni hnidy, ale po teplých místečkách se jen hrnete! Evropská integrace ale přece může mít tisíce podob. Míra unifikace a centralizace může mít tisíce úrovní. Mechanismy rozhodování, míra subsidiarity či fenoménu „demokratického deficitu“ může mít tisíce modelů. Pokud ale chcete kandidovat do Evropského parlamentu, musíte prý bezvýhradně podporovat právě jen tu jedinou z mnoha možných cest, kudy se právě ubírá evropská integrace. Pokud máte o směru evropské integrace představu jinou nebo pokud máte výhrady k některým meritorním rozhodnutím bruselských orgánů, nemáte tam co kandidovat, jinak jste prý pokrytci.

Člověk se nad takovou moudrostí musí zamyslet a hned mu je to jasné. Kandidovat by měli jen ti, kdo se současnou politikou jakékoli instituce nadšeně souhlasí. Nelíbí se ti složení naší Poslanecké sněmovny? Tak tam nemáš co kandidovat! Kandidovat tam smějí jen ti, kdo jsou s prací sněmovny a hlavně s koaliční většinou spokojeni! To dá rozum. Kritici ať si brblají třeba po hospodách. Je přece nehorázné kandidovat někam, k čemu nevzhlížíte s posvátnou úctou! Že třeba do Senátu kandidují ti, kdo by ho chtěli změnit na skutečnou protiváhu vládnoucí většině, to by se mělo zarazit! Kandidovat tam mají jen takoví, kdo aktuální politiku podporují!

Komu se stávající poměry jakékoli volené instituce líbí, tomu jde přece o správnou věc. Komu se ale ony poměry nelíbí, a přesto kandiduje, tak je to pokrytec a jen prahne po lukrativním místě. A nejen to. K volbám by i jako voliči měli chodit jen ti spokojení, kdo nemají výhrad k současné politice. Komu se politika vládnoucích sil nelíbí, ten by ml dát najevo svůj principiální odpor právě tím, že vůbec nepůjde k volbám. Co by tam taky dělal. Vždyť už jen účastí v oněch volbách se zapojí do systému, který neomaleně kritizuje!

A když už jsme u toho systému, všimli jste si, jak se nám definice (explicitní i implicitní) toho, co je systémové, a co už antisystémové, neustále posouvá? Člověk si ještě nedávno myslet, že protisystémoví jsou takové lidé, co si přejí návrat absolutistické monarchie, rozpuštění parlamentu či třeba nahrazení justičního systému lynčem. Ale kdepak. Současní „majitelé“ systému z něj vylučují už i zcela standardní politiky hlavního proudu. Trochu to vypadá jako v KLDR, kde mimo systém patří i ten, kdo na schůzích sice tleská, ale jen málo.

Na vlastní kůži to pocítili nový slovenský prezident Peter Pellegrini nebo i nás třeba opakovaný letitý předseda oportunistických a vždy s každým vládnoucích lidovců Cyril Svoboda. Oba jsou to krystaličtí unijní probruselští politici progresivní orientace, oba příslušníci hlavního proudu. Ale protože si vlivné síly na Slovensku vybraly jiného koně, najednou i tenhle krotký a zcela standardní stoupenec „mírného pokroku v mezích zákona“, jakým vždy Pellegrini byl, je najednou vystrkován na okraj, nebo spíš za okraj toho „jejich“ demokratického systému.

A Cyril Svoboda? Ten, který před lety posílal do zpátky do školy tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause za výrok, že členstvím v EU přicházíme o část suverenity, ten který byl vždy zadobře s jakkoli složenými vládnoucími elitami a většinou byl i jejich součástí, ten je najednou pranýřován a skoro vylučován ze systému jen proto, že se se současnou vládní politikou ve svých názorech nekryje ze sta procent, ale jen z devadesáti osmi.

To vám, milý „systémáci“ v tom vašem systému za chvíli nikdo nezůstane. Vyloučíte ze svého systému skoro celý národ a budete jak jakešovské kůly v plotě. Ale třeba vám to stojí za to. Vystrčením vašich včerejších přátel z toho vašeho systému získáte nástroj na jejich šikanu, ostrakizaci a popřípadě převýchovu. No, možná se to u některých podaří. My ostatní se na to s potěšením budeme koukat.

psáno pro Denik.to

Autor: Ladislav Jakl | čtvrtek 25.4.2024 17:23 | karma článku: 38,35 | přečteno: 1253x
  • Další články autora

Ladislav Jakl

Nová nová levice a déšť Bruselu

Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

13.6.2024 v 16:29 | Karma: 32,54 | Přečteno: 829x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Láska byla zavražděna. Pachatel? Politika.

Láska je láska. No to jistě. A krumpáč je krumpáč. To jsme ale v poznání světa moc nepokročili. Pokročíme, když si uvědomíme, že pojem „láska“ má vlastně dva obsahy.

11.6.2024 v 12:30 | Karma: 22,14 | Přečteno: 569x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Jádro jako náš anděl strážný

Hard Core. Tvrdé jádro. Žádná měkká dužnina. Ale v jádru je to hodný chlapec. Neumí se vždy vyjádřit, ale když už promluví, hovoří velice jadrně. Prostě jádro kam se podíváš.

6.6.2024 v 19:36 | Karma: 24,55 | Přečteno: 404x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Volby jsou každý den

Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v mnohém i řízeny institucemi. Institucemi, které mají moc si vynutit naši poslušnost silou.

30.5.2024 v 18:25 | Karma: 27,47 | Přečteno: 463x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Vařečku, nebo opasek?

Ve stylu Měsíce československo-sovětského přátelství se nesly (a ještě doznívají) velkolepé oslavy 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. A ten příslušný výroční den by se klidně mohl jmenovat Den mezinárodní rodiny.

21.5.2024 v 21:31 | Karma: 33,60 | Přečteno: 905x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Selhali jste, slyším jen lži. Rezignujte, vyzvala matka zavražděné Elišky

20. června 2024  16:43,  aktualizováno  16:54

V Poslanecké sněmovně dostali po zasedání bezpečnostního výboru k událostem na Filozofické fakultě...

Další problém pro Beka. Do Senátu skoro nechodí, přesto čerpá náhrady

20. června 2024  16:52

Poté, co MF DNES upozornila na jízdu ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za použití majáků při...

Rutte už má post šéfa NATO jistý. Rumunský prezident Iohannis boj vzdal

20. června 2024  16:40

Rumunský prezident Klaus Iohannis ve čtvrtek oznámil, že už neusiluje o post generálního tajemníka...

„Představte si, že by za Němce hráli pouze běloši.“ Poslankyně rozpoutala bouři

20. června 2024  16:21

Poslankyně za německé Zelené Katrin Göringová-Eckardtová schytala kritiku po vítězném zápase...

  • Počet článků 455
  • Celková karma 34,21
  • Průměrná čtenost 4012x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik