Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Mick změnil svět, protože ho měnit nechtěl

Někdy v polovině sedmdesátých let jsem v cyklu svých poslechových fonoték prezentoval jeden jeho díl věnovaný tvorbě kapel jako Beatles, Rolling Stones, ale také Byrds, Tremeloes, Kinks či Small Faces.

A tenhle díl jsem tehdy nazval nepříliš lichotivě „Naivní rock“. Prostě pro mne tahle hudba nebyla dost „umělecká“, jako třeba King Crimson, Yes, Led Zeppelin, Emmerson, Lake and Palmer, Who, Jethro Tull, Zappa, Genesis či Iron Butterfy. V mých uších byli Stones, Beatles a ti další jen hlasití písničkáři, co hrají jednoduché odrhovačky. I já jsem po letech aspoň trochu dostal rozum a došlo mi, že ony „jednoduché odrhovačky“ jsou vlastně průlomové, zásadní, zakladatelské. Pilíře svého žánru. I tak mi „rebelství“ Micka Jaggera či Keitha Richardse přišlo pózérské. Ono tedy vykalkulované trochu bylo, ale podstata životního postoje byla reálná, upřímná a věrohodně stvrzená životním stylem.

Na samostatnou debatu je, nakolik rocková revolta 60. let stála na počátku eroze starého dobrého světa a zrodu pokrokářského kolektivismu. Další debata může být o tom, kolik z téhle generace muzikantů, jejich příznivců a pochopitelně i „groupies“ bralo rockerství jen jako trochu delší mejdan, který má svůj začátek a konec, po něm přijde ranní sprcha, převlek do slušného oblečení a hybaj do práce živit rodinu.

Další debata může být o tom, pro kolik teenagerů byly vnější znaky příslušnosti k rockerství prostě věkem podmíněné artefakty a jako se ve třinácti odkládají plyšáky, autíčka a panenky, tak se v pětadvaceti odkládaly pruhované kalhoty, vlasy a hrubiánsky ležérní způsoby, takže po pár letech ze všeho zbyla jen úsměvná vzpomínka na léta, kterýma se prošlo, ale které prostě pominuly a jsou pryč. Zatímco pro jiné i s přibývajícími léty něco zásadního z tehdejší doby uvnitř v srdci zbylo. Ne v módě, spíše v chápání estetiky, individuality, prožitku opravdovosti, otevřenosti emocí a hájení si své jedinečné svobody.

Celých třicet či čtyřicet let čekám, až tohle někdo opravdu vážně a seriózně rozebere, ale zatím jsem četl jen dílčí pokusy, založené na individuálních příbězích, ne na společenských kontextech a dopadech bigbítového kvasu. Tak si holt ještě počkám, protože já to psát nebudu. Já se dnes chci zastavit u jiného momentu.

Mick Jagger slaví 80 let. Je to pořád on, stejně jako mnozí z jeho generace jsou pořád oni. Zestárli a chápou svět trochu jinak. Kdo z nich přežil, chce žít ještě chvíli a zůstane u předposlední skleničky. Někdo z nich se dokonce naučil počítat peníze a vést domácnost, starat se o děti a mimo pódia žít život usedlých celebrit. Ale ani o tom dnes nechci psát. Chci psát o revoltě a „revoltě“. O vzpouře mladých tehdy a o „ vzpouře mladých“ dnes. Už ročník mého narození a hlavně skutečnost, že jsem nejmladší ze čtyř bratrů a poprvé jsem stál v bigbítové zkušebně už ve svých pěti letech, ale i ty uvozovky v předchozí větě asi dávají tušit, že si o dnešním opovržlivém přístupu mladé generace ke světu, který stvořili jejich předchůdci, myslím své.

Ale asi to chce vysvětlení. Mick zpíval o tom, že on „can get no satisfaciton“. Tehdejší postoj byl řevem ve smyslu: nechte nás být, my si chceme žít svobodně podle svého, nenuťte nám svůj životní styl (v českém provedení styl tesilek, přehazovaček, dechovky, konformity). Ano, lezl nám na nervy svět dospělých, který jsme v mnohém nechápali a nedoceňovali, ale hlavně jsme to všechno cítili jinak. To je s dnešními mladými podobné.

Je tu ale jeden ohromný rozdíl. A jen kvůli němu dnes o Mickových osmdesátinách píšu. Rockeři 60. a 70. let chtěli žít jinak než jejich rodiče. Ale NENUTILI SVÉ RODIČE A JEJICH GENERACI žít bigbítově. No, snad občas jsem své nebohé rodiče zatáhl do pokojíku a přiměl je poslechnout si nějakou dvacetiminutovou artrockovou kompozici (promiň, tati), ale to kvůli tomu, aby třeba jen malinko uznali, že to není jen bezduché třískání do všeho, co je poruce.

Dnešní mladí revolucionáři to mají jinak. Nestačí jim žít podle svého. Chtějí donutit nás všechny ostatní, abychom žili pojejich. Pokrok je v jejich pojetí jednoznačně plusový, a když jste k některým civilizačním výstřelkům zdrženliví nebo dokonce odmítaví, pak jste uvízli v devatenáctém století a potřebujete převychovat. A hlavně oddělit od vnoučat, abyste je třeba nenakazili zpátečnictvím.

Johnny Rotten, politicky řečeno krajně levicový zpěvák krajně levicové punkové kapely 70. let Sex Pistols, paradoxně jednou řekl snad nejkonzervativnější a nejpravicovější větu, jakou jsem kdy slyšel. Ptali se ho tehdy, jestli si naivně myslí, že svou hudbou změní svět. A on odpověděl: „Ne, já nechci měnit svět. Já se jen snažím o to, aby svět nezměnil mne“.

Ano, a tak to měl a má i Mick Jagger. A za to si zaslouží poděkování. Nakonec svět nejvíce vždy posunou nikoli ti, kdo ho chtějí sociálně inženýrsky měnit podle svých modelů, ale ti, kdo svět měnit vůbec nepotřebují, jen se drží svých zásad.

Happy birthday, Mick.     

Autor: Ladislav Jakl | pondělí 7.8.2023 11:01 | karma článku: 32,65 | přečteno: 650x
  • Další články autora

Ladislav Jakl

Nová nová levice a déšť Bruselu

Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

13.6.2024 v 16:29 | Karma: 32,28 | Přečteno: 811x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Láska byla zavražděna. Pachatel? Politika.

Láska je láska. No to jistě. A krumpáč je krumpáč. To jsme ale v poznání světa moc nepokročili. Pokročíme, když si uvědomíme, že pojem „láska“ má vlastně dva obsahy.

11.6.2024 v 12:30 | Karma: 22,14 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Jádro jako náš anděl strážný

Hard Core. Tvrdé jádro. Žádná měkká dužnina. Ale v jádru je to hodný chlapec. Neumí se vždy vyjádřit, ale když už promluví, hovoří velice jadrně. Prostě jádro kam se podíváš.

6.6.2024 v 19:36 | Karma: 24,55 | Přečteno: 404x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Volby jsou každý den

Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v mnohém i řízeny institucemi. Institucemi, které mají moc si vynutit naši poslušnost silou.

30.5.2024 v 18:25 | Karma: 27,47 | Přečteno: 463x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Vařečku, nebo opasek?

Ve stylu Měsíce československo-sovětského přátelství se nesly (a ještě doznívají) velkolepé oslavy 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. A ten příslušný výroční den by se klidně mohl jmenovat Den mezinárodní rodiny.

21.5.2024 v 21:31 | Karma: 33,60 | Přečteno: 905x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Putinova vzdálená neteř se stala náměstkyní na obraně, její manžel ministrem

17. června 2024  19:46

Ruský diktátor Vladimir Putin vyměnil několik náměstků ministra obrany a na jednu z těchto pozic...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 455
  • Celková karma 34,36
  • Průměrná čtenost 4012x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik