Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU: léčba otevřených ran solí

Vylezu z té nory, až to tu přestane smrdět, pravil tchoř. Něco podobného před měsícem pronesla vrchní unijní komisařka von Leyenová. Hluboce se zamyslela, a pak přišla s ohromující myšlenkou.

Že napříště už nebude politika EU sledovat výhradně jen boj s podnebím, ale začne myslet i na prosperitu, rozvoj a sociální dimenzi života obyvatel EU. Člověk si při tom nemohl nevzpomenout na legendární 35 let stará slova Milouše Jakeše z Červeného Hrádku o tom, jak že jsme to prý v minulosti s tou socializací tak trochu přešvihli. Soudruzi viděli, že mašina řízené a plánované socialistické ekonomiky se zadrhává, a rozhodli se experimentovat s prvky samostatné obchodní politiky státních podniků a jejich jednotek.

Ostatně, to nebylo nic nového. Pokusy s různými chozrasčoty, kvazitržními „obchodně dodavatelskými vztahy“ a podobnými experimenty, tvářícími se jako ekonomická reforma, se periodicky opakovaly celá desetiletí komunistického hospodářského Kocourkova. Jeden prvek byl společný: zkusit vrátit firmám, manažerům a zaměstnancům jakous takous motivaci a zainteresovanost na efektivitě jejich podniku.

Ano, o tom, že bohatství vzniká ze svobody, věděly různé civilizace už po staletí, nebyl to žádný objev až Adama Smithe či Ludwiga von Misese. Možnost svobodně na trhu uplatňovat produkty svého úsilí plus ochrana soukromého vlastnictví, to vždy byly prvky, na kterých stálo bohatství civilizací.

Věděli to už za Starého Říma, když začali propouštět zemědělské otroky, dávat jim půdu do dlouhodobých nájmů a umožnili jim prodávat sklizeň na trhu. Říkalo se tomu kolonát a po určitou dobu to pozvedlo v té éře již upadající prosperitu říše. Věděli to i bolševičtí revolucionáři v Rusku, když potřebovali zemi zpustošenou občanskou válkou alespoň trochu ekonomicky konsolidovat, a tak přišli před sto lety s Novou ekonomickou politikou, která v omezené míře a po omezenou dobu opět umožnila soukromé podnikání.

Že by se nyní podobně rozsvítilo v hlavách bruselské vrchnosti? Ani náhodou. Důkazů jsou tisíce. Jako třeba ten poslední. Minulý týden projednávala Evropská radě prý převratnou Zprávu o stavu vnitřního trhu. Už sám název Zprávy ale varuje, že nějaký recept na ekonomické neduhy Evropské unie například v podobě deregulace v ní hledat nemůžeme. Jmenuje se totiž „Mnohem více než jen trh“. A co v ní tedy hledat můžeme? Další posílení unifikace a byrokratizace v nejrůznějších oborech, od kapitálových trhů a finančních služeb, telekomunikačního trhu až po trh s energiemi.

Evropská rada se nad Zprávou zaradovala a vzduchem létala slova o „nové dohodě o konkurenceschopnosti“ a o „vytváření podmínek“, které by firmám umožnily lépe využít příležitostí, které poskytuje „klimaticky neutrální, digitální a oběhové hospodářství“. Jestli v tom mezi řádky čtete nové masivní přerozdělování, nové dotace, nové pobídky, nová zvýhodnění, protekce a stimuly, pak čtete dobře.

Krize unijní ekonomiky se tedy bude řešit přesně tím, co tuto krizi způsobilo: regulací, centralizací, byrokratizací, dalším pokřivováním cen. Navzdory heslům o nových akcentech na růst, prosperitu a rozvoj, se kterými bruselské elity přicházejí jaksi náhodou zrovna před volbami do eulamentu, si můžeme být jisti, že rány unijní ekonomiky se budou léčit solí a místo uvolňování sešněrovaného trhu se dočkáme dalšího utahování šroubů.

Ono to ale nemůže být jinak. Celá myšlenka tzv. evropské integrace vyšla z chybného poučení na rozvalinách Druhé světové války. Poválečné elity došly k názoru, že riziko příštích válek bude eliminováno, když se zamezí obchodním sporům, vyhrocenému konkurenčnímu boji, konfrontaci hospodářských zájmů velkých odvětví a celých států. Že to všechno jsou atributy svobodného trhu a nutné předpoklady nového bohatství a nikoli skutečné zdroje válek, to tehdy tak silně vnímáno nebylo. Příštím válkám prostě zamezíme regulací, dohodnutými kvótami, limity a omezením konkurenčního boje. A tomu všemu budeme nahlas říkat bourání bariér a vzájemné otevírání se.

Ze všech pórů se na nás tyto dny valí propagandistické juchání a slavení dvacátého výročí našeho vstupu do EU. Základním mottem manifestací je „Zažijte Evropu“. No, je záhadou, k čemu potřebujeme EU, abychom „zažívali Evropu“. Spíš bychom Evropě přáli heslo „Přežít Evropskou unii“.

Když jsme před dvaceti lety do EU vstupovali, mnohým se dálo, že střet mezi liberalizací trhu a konceptem trhu naopak řízeného „správným směrem“ pořád ještě není rozhodnut, a že když se do něj aktivně zapojíme, ještě se budoucí vývoj evropské integrace může překlopit směrem ke svobodnému trhu a individuálním svobodám. Podle všeho to už tehdy bylo naivní.

Dnes ale už i ti největší optimisté vidí, že po této stránce je dávno dobojováno. EU se stala prostorem ekonomického úpadku, a naopak ohromného rozvoje sociálního inženýrství s ambicemi takových rozměrů, jaké naše civilizace ještě nezažila.

Je tedy jasné, že s touto částí světa, která je naším domovem, už nelze udělat něco zásadního jen nějakou cestou „mírného pokroku v mezích zákona“. Musí přijít velký dějinný otřes. Otřes, který bude bolet. A u kterého dlouho nebude jisté, jestli přinese zlepšení, nebo ještě větší úpadek.

psáno pro IVK

Autor: Ladislav Jakl | pátek 26.4.2024 16:41 | karma článku: 35,53 | přečteno: 908x
  • Další články autora

Ladislav Jakl

Nová nová levice a déšť Bruselu

Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

13.6.2024 v 16:29 | Karma: 32,61 | Přečteno: 833x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Láska byla zavražděna. Pachatel? Politika.

Láska je láska. No to jistě. A krumpáč je krumpáč. To jsme ale v poznání světa moc nepokročili. Pokročíme, když si uvědomíme, že pojem „láska“ má vlastně dva obsahy.

11.6.2024 v 12:30 | Karma: 22,15 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Jádro jako náš anděl strážný

Hard Core. Tvrdé jádro. Žádná měkká dužnina. Ale v jádru je to hodný chlapec. Neumí se vždy vyjádřit, ale když už promluví, hovoří velice jadrně. Prostě jádro kam se podíváš.

6.6.2024 v 19:36 | Karma: 24,55 | Přečteno: 406x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Volby jsou každý den

Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v mnohém i řízeny institucemi. Institucemi, které mají moc si vynutit naši poslušnost silou.

30.5.2024 v 18:25 | Karma: 27,47 | Přečteno: 463x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jakl

Vařečku, nebo opasek?

Ve stylu Měsíce československo-sovětského přátelství se nesly (a ještě doznívají) velkolepé oslavy 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. A ten příslušný výroční den by se klidně mohl jmenovat Den mezinárodní rodiny.

21.5.2024 v 21:31 | Karma: 33,60 | Přečteno: 905x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Dejvické divadlo se při rekonstrukci přestěhuje do bývalého multiplexu Galaxie

23. června 2024  8:15

Dejvické divadlo se po dobu rekonstrukce a přístavby své budovy v Praze 6 přestěhuje na sezonu 2025...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

  • Počet článků 455
  • Celková karma 34,22
  • Průměrná čtenost 4012x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik