Dva se přetlačují, třetí zapláče
Chce tím bránit dalšímu poklesu kursu domácí měny. Jde o typickou ukázku řešení problému na jeho konci, nikoli na jeho začátku.
Proč koruna klesá? Zaprvé kvůli poklesu důvěry trhů v budoucí kondici české ekonomiky. A zadruhé kvůli tomu, že je u nás inflace ještě vyšší než v jiných zemích. Obě příčiny jsou věcí vlády, současné i té minulé. Minulá, „maláčovská“ vláda nadělala obří rozpočtové schodky, ta současná, „jurečkovská“ v této politice pokračuje. Kvůli stamiliardovým schodkům se na trhu ocitá více peněz, než kolik by odpovídalo výkonu ekonomiky. To se ale nemůže projevit jinak než nárůstem inflace – na menší objem vytvořených hodnot připadá více peněz, za stejné peníze si tedy toho koupíme méně. Současná vláda ale k tomu přidává další zásadní rozhodnutí, například v energetické politice, které trhy čtou jako velmi riskantní a budoucí rozvoj českého hospodářství ohrožující.
Rozpočtový schodek i momentální hospodářská politika, to vše je v rukou současné vlády. To ona může korunu zachraňovat odstraňováním příčin problému, ne až řešením důsledků. Ale nedělá to, a tím přispívá k chudnutí státu a jeho obyvatel.
A co na to ČNB? Řeší důsledky. Bude zkoušet uměle posilovat vládami oslabenou korunu tím, že se zbaví nashromážděných rezerv, které se ještě mohly hodit. Tímto krokem stát vlastně také chudne.
Vzniká tím paradox. Problém vzniklý chudnutím se řeší dalším chudnutím. A to nemluvím o exportérech, pro které oslabená koruna byla alespoň nějakým malým zvýhodněním. Teď se obávají, že jejich produkty v zahraničí uměle zdraží a půjdou hůře na odbyt.
Namísto rozumné rozpočtové a měnové politiky se tak dvě ústavní instituce budou vlastně přetlačovat o kurs koruny a ten třetí, naše země a její obyvatelé, bude dál chudnout.
Ladislav Jakl
Dvě fotky
Cheb je městem s tisíciletou pohnutou historii. Nejméně 150 posledních let z ní je zdokumentováno dobovými fotografiemi. A dvě z nich jsou mimořádně zajímavé svým vzájemným srovnáním.
Ladislav Jakl
Vezměte jim talíř, začnou být opravdu zlí
Žádnej princ už není, musíš tam jít sám. To zpíval Jiří Schelinger v úspěšné cover verzi slavného hitu Deep Purple Soldier Of Fortune.
Ladislav Jakl
Kdo vlastně má jít na porážku aneb mediální zabijačka
Kompro na Filipa Turka začíná připomínat mediální zabijačku vůči někdejšímu náměstkovi ministra školství Ladislavu Bátorovi.
Ladislav Jakl
Politika není všechno
Tyto věty píšu den před volbami, uprostřed všeho politického předvolebního třeštění. Přesto si dovoluji předpovědět jednu věc.
Ladislav Jakl
Více svobody, méně státu
Česká společnost horečně žije volbami. Ale tak nějak ve vzduchu převládá pocit, že vše se rozhodne ve volbách, a pak už bude vše dané. Vidím to skoro obráceně. Po volbách vše naopak teprve začne.
| Další články autora |
Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže
Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...
Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška
Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...
Prahu ovládla vánoční flotila. Galerie na kolech svítí víc než strom na Staromáku
Pražské ulice se krátce před první adventem proměnily v netradiční galerii. Jen místo obrazů po...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Praha rozsvítí vánoční tramvaje a autobusy. Známe novinky pro sezonu 2025
Tramvaje či autobusy viditelné po setmění na dálku, to už je v Praze „taková tradice“. V sobotu...
Fastfoodové speciality: Každý řetězec má něco, co konkurence nenabízí. Kdo je váš favorit?
Burgery a sendviče, ale také místní speciality a jedinečné nabídky. Repertoár pětice fastfoodů v...
U J. Hradce usmrtil dnes vlak člověka, patrně se jednalo o sebevraždu
U Jindřichova Hradce usmrtil dnes večer vlak člověka. Patrně se jednalo o sebevraždu. ČTK to řekl...
Škoda po požáru pneuservisu ve Strašnicích je 200 milionů. Hořely i veterány
Noční požár pneuservisu z pátku na sobotu v pražských Strašnicích způsobil škodu 200 milionů korun,...
Reprezentant ČR: Popularita parkouru roste už 20 let, stačí základní zdatnost
Popularita parkouru, tedy překonávání překážek pomocí vlastního těla, mezi dětmi a mládeží roste v...

Sledujte Adventní kalendář 2025 a vyhrajte každý den nový dárek
Oslavte letošní svátky s eMiminem. Přichystali jsme pro vás na každý den nové výhry, kterými můžete rozmazlit sebe nebo je nachystat pod stromeček...
- Počet článků 516
- Celková karma 28,09
- Průměrná čtenost 3623x



















