Daně? To se stává těm druhým!

Jako student pracující na poloviční úvazek dostávám cca poloviční plat, než moji kolegové. Jelikož to není tolik, největší část toho co odvedu je na zdravotní a sociální"pojištění". Což je tedy také daň, ale zapomeňme teď na chvíli na to, že bychom věci nazývali správnými jmény, koneckonců už jsem ve špitále párkrát byl a proto třeba zdravotní "pojištění" zaplatím rád.

Ona položka: daň z příjmu je tak malá, že ji každý duben víceméně dostanu zpátky. Aby taky ne, vzhledem k těm pár šupům, které se říká hrubá mzda. Navíc pravidelně daruji krev (ne kvůli daňové optimalizaci, aby bylo jasno). Takže celkem vzato byla daň z příjmu věc, která se stávala těm druhým. Rozhodl jsem se, že budu pracovat přes léto na plný úvazek, což změnilo můj náhled na politické dění v naší Hezké Republice.

Najednou mi přestalo být jedno, že se na veřejných zakázkách ztratí sem tam nějaká koruna. Nebo, že je veřejným tajemstvím cca 20% tribut politikovi rozhodujícímu o veřejné zakázce. Pořád se mluví o tom, že je potřeba nastolit fiskální stabilizaci, stabilizovat rozpočet, který máme od poloviny devadesátých let ve strukturálním deficitu. Nejsem proti škrtům, pokud se škrtá na správném místě. Omezovat platy učitelům, vědcům protože nejsou peníze je z mého pohledu tendenční.

Co ale teda škrtnout?

Uvědomme si, že ze státního rozpočtu odchází hlavně: důchody, transfery (sociální dávky a jiné peníze obyvatelstvu, tj. cokoli co stát zaplatí ze své dobré vůli lidu), a vládní výdaje (vládní spotřeba a vládní investice).

A co tedy z toho bychom měli poškrtat? Důchody se neškrtají, ale mrazí a zpomaluje se jejich růst. To je dle mého rozumné, ačkoli s tím mnoho lidí nemusí souhlasit. Je to věc názoru a respektuji to, že to někdo může vidět jinak. Co transfery? Tady nám vytane na mysl cikánská rodina s deseti dětmi, co vyžije z dávek. Jde o dost hloupý stereotyp. Podle mého záleží na konkrétní dávce o které bychom se bavili, ale většina z nich má svůj smysl. Třeba příspěvek na živobytí - příjemce spotřebuje na nákup něčeho, co nutně potřebuje. Jídla, oblečení apod. Pokud nemá takový příjem aby si takové věci zajistil sám, má takový příspěvek smysl.

Příspěvek na bydlení bychom měli přejmenovat na dotaci vlastníkům nemovitostí, ale zajistí nízkopříjmovým rozumný standard bydlení. Jak vysoký by takový příspěvek měl být záleží na dohodě mezi lidmi ve společnosti, záleží na tom, co společnost vnímá jako rozumný standard bydlení pro nízkopříjmové. Jsou tu pak i další dávky, které rozebírat nebudu, bylo by to na jiný článek. Řadí se sem i státní subvence, ale to necháme být.

To bychom měli transfery. Poslední důležitá část jsou vládní výdaje. Tady se schová vše co zaplatí stát, resp. vláda. Rozdělme ji na vládní spotřebu a investice. Vládní spotřeba je pro naši představu všechno, co se nakoupí aby se to použilo. Benzín do policejních aut, platy lékařů (ano i politiků), náboje vojákům, jednoduše vše co se spotřebuje. Vedle toho jsou zde vládní investice, které se používají na dlouhodobé projekty, které přinesou něco v budoucnu a mají dlouhodobý charakter. Jde o výstavbu silnic, stavbu nemocnic, nákup zařízení do špitálů, nákup policejních aut (třeba Passatů) atp.

A kde je tady zakopaný pes? Problém je ve vládních výdajích. Co tedy vládní spotřeba? Ačkoli nikdo nepředražuje benzín do policejních aut, IT služby jsou krásnou dírou na peníze. Nikdo tomu nerozumí a proto se tam dá cokoli proplatit. Dejme tomu, že toto je okrajové. Krade se zde taky, ale není to tak vidět. Mnohem horší situace je u vládních investic. Takové projekty jsou obrovské, tj. drahé, tj. výhodné pro zadávajícího politika a všeobecně se ví, že zde se krade nejvíc (nebo abych byl přesný tak se všeobecně ví, že máme nejdražší dálnice v Evropě, nejdražší letadla CASA, nejdražší Pandury, nejdražší [dosaďte]).

Už víte, kde by se tedy mělo šetřit?

Dnešní stát je 4x horší než středověká církev

Vraťme se zpátky k daním. Když jsem se podíval na výplatní pásku, skoro mi zamrazilo. V zemích koruny Hezké ve středověku brala církev sedlákům desátky, tj. cca 10% jejich "příjmu". Dnešní stát se dostane při složené daňové kvótě k procentům čtyřiceti. (Pak část vrací, ano já vím). Je proto dnešní moderní stát 4x horší než středověká církev?

Určitě je tento pohled hodně zjednodušující a Hradní Pán a pan Kardinál by nesouhlasili s tímhle výpočtem (jsou docela dobří přátelé, že?) ale mě se líbí jeho jednoduchost. Je dost jednoduchý na to, aby ukázal lidem, za kolik se dalo vyžít. Za kolik vyžila taková organizace jako katolická církev, která ovládala společnost. Proč to dnešní stát nedokáže?

Dnešní stát si osvojil řadu funkcí. Stará se o vzdělání a zdravotnictví (to církev do jisté míry taky), stará se o veřejné blaho (a církev tehdy ne?), dopravu (to církev tehdy ne), bezpečnost (a křížové výpravy byly jako co?), soudnictví (čarodějnické procesy...), kulturu (kostely, chrámy, náboženské obrazy)...

Tak mi prosím řekněte, kde je ten problém? Proč musíme platit takové peníze, abychom se mohli bavit nad  vtipy o soukromých poslaneckých "vinotékách" ukrytých v podlaze? Proč musíme platit takové peníze, abychom mohli sledovat skoroživý přímý přenos odposlechů Mazánka a Kolibříka (Janoušek+Bém)? Proč musíme platit takové peníze, abychom mohli slyšet projevy politiků odsouzených za korupci?

A jaký je lék?

Těším se, až léto skončí, protože s tím přijde i můj lék na můj problém s tímhle procitnutím. Budu mít zase poloviční úvazek. A daně? To bude zase věc, která se stane těm druhým!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivan Jelínek | pátek 20.7.2012 11:19 | karma článku: 15,46 | přečteno: 1026x
  • Další články autora

Ivan Jelínek

Jak se dnes zve dívka na kafe

4.7.2016 v 8:33 | Karma: 16,49

Ivan Jelínek

Prostě Tokio

22.5.2015 v 8:00 | Karma: 15,43

Ivan Jelínek

Vesnická etiketa

12.1.2014 v 13:01 | Karma: 15,31

Ivan Jelínek

Povzdech volební komise

24.10.2013 v 19:31 | Karma: 6,64