Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zákony: Veřejné zakázky - nová vyhláška

Vyhláška č. 9/2011 Sb. , kterou se stanoví podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se certifikátu shody s účinností od 20. ledna 2011

Dne 20. 1. 2011 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 9/2011 Sb. vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se certifikátu shody. Vyhláška byla Ministerstvem pro místní rozvoj vydána k provedení § 149 odst. 8 a 9 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve zněních pozdějších předpisů, když upravuje podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se podmínek pro vydání certifikátu shody, údajů v certifikátu shody a platnosti certifikátu shody.

Zrušení vyhlášky č. 329/2006 Sb.

Současně se zrušuje vyhláška č. 329/2006 Sb., kterou se stanoví bližší požadavky na elektronické prostředky, elektronické nástroje a elektronické úkony při zadávání veřejných zakázek. Vyhláška nabývá účinnosti dnem 20. 1. 2011.

Základní pojmy

Veřejným klíčem zadavatele se rozumí, podle vyhlášky, jedinečná elektronická data, která jednoznačně odpovídají soukromému klíči zadavatele a slouží dodavateli k zašifrování obsahu nabídky podle této vyhlášky. K odšifrování slouží soukromý klíč zadavatele. Jedná se o jedinečná elektronická data, která jednoznačně odpovídají veřejnému klíči zadavatele a slouží zadavateli k odšifrování obsahu nabídky podle této vyhlášky. K ověřování identity zadavatele slouží certifikát veřejného klíče datové zprávy, která důvěryhodným způsobem spojuje veřejný klíč zadavatele se zadavatelem, slouží k přenášení veřejného klíče a může sloužit k ověřování identity zadavatele a adresy jeho internetových stránek. Prostřednictvím elektronického nástroje provádí jednající osoba v zadávacím řízení elektronický úkon jednající osoby Soubor požadavků vztahujících se k funkčním vlastnostem elektronického nástroje ve kterém je elektronický nástroj používán, se rozumí provozní parametry.

Souhrn funkčních vlastností, které elektronický nástroj má, je funkcionalitou.

Povinné osoby

Provozovatelem elektronického nástroje fyzická nebo právnická osoba, která konkretizuje provozní parametry a zajišťuje provoz elektronického nástroje, jehož prostřednictvím jsou nebo mají být prováděny elektronické úkony za účelem zadávání veřejných zakázek nebo za účelem získání návrhu v soutěži o návrh a který splňuje požadavky stanovené zákonem a touto vyhláškou. Žadatelem je provozovatel, který požádá o posouzení shody a udělení certifikátu shody.

Datové zprávy

Nešifrovanou datovou zprávou se rozumí datová zpráva, ve které nejsou přenášené údaje skryty například šifrováním a jsou přímo čitelné a šifrovanou datovou zprávou je datová zpráva, ve které jsou přenášené údaje skryty pomocí šifrování a nejsou tak přímo čitelné. Časovou informací zaznamenání jsou data a čas elektronického úkonu s uvedením hodiny, minuty a sekundy.

Ověřování shody elektronického nástroje

Proces ověřování shody elektronického nástroje prováděný subjektem posuzování shody akreditovaným vnitrostátním akreditačním orgánem na základě jiného právního předpisu se nazývá certifikační audit. Aktivem je jakákoli součást elektronického nástroje a provozního prostředí včetně zdrojů, která je nezbytná k provozování elektronického nástroje v zamýšleném rozsahu.

Vyhlášení oznámení

Vyhlášení oznámení o zahájení zadávacího řízení, předběžné oznámení, pravidelné předběžné oznámení, oznámení soutěže o návrh, oznámení o výsledku zadávacího řízení, oznámení o zrušení zadávacího řízení nebo soutěže o návrh nebo i jiné údaje, jež se uveřejňují v informačním systému o veřejných zakázkách, případně v Úředním věstníku Evropské unie.

Obecné požadavky na provádění elektronických úkonů při zadávání veřejných zakázek

V zadávacím řízení zadavatel určí oprávněné osoby, které jsou za zadavatele oprávněné činit v tomto řízení elektronické úkon. Jedná se o výzvy k účasti nebo k podání nabídek, poskytovat zadávací dokumentaci a dodatečné informace, potvrzovat doručení nabídek, provádět otevírání nabídek a zasílat pozvání k jednání o nabídkách.

Poskytování zadávací dokumentace a dodatečných informací

Zadávací dokumentaci, kterou zadavatel poskytuje prostřednictvím elektronických nástrojů, poskytuje zadavatel formou neomezeného dálkového přístupu na svém profilu nebo i na jiné adrese internetových stránek bez předchozí žádosti, nebo ji poskytuje na základě písemné žádosti opatřené elektronickým podpisem.

Poskytování zadávací dokumentace neomezeným dálkovým přístupem

Pokud poskytuje zadavatel zadávací dokumentaci neomezeným dálkovým přístupem na svém profilu nebo i na jiných internetových stránkách bez předchozí žádosti, zajistí, aby každý se mohl ujistit o identitě zadavatele i o identitě provozovatele internetových stránek formou certifikátu veřejného klíče vydaného k profilu zadavatele nebo k adrese internetových stránek, prostřednictvím kterých zadavatel poskytuje zadávací dokumentaci. Dále zadavatel zajišťuje, aby zadávací dokumentace byla chráněna proti neoprávněné změně a byla ve stanovené lhůtě přístupná na profilu zadavatele nebo na jiných internetových stránkách nepřetržitě.

Pokud zadavatel poskytuje zadávací dokumentaci na základě písemné žádosti dodavatele, je povinen zajistit, aby zadávací dokumentace byla poskytnuta jen na základě platně doručené žádosti osoby, jejíž elektronický podpis byl úspěšně ověřen, dále, aby byla zadávací dokumentace opatřena elektronickým podpisem oprávněné osoby zadavatele nebo elektronickou značkou zadavatele, pokud bude zadávací dokumentace poskytnuta formou odeslání na požadovanou elektronickou adresu dodavatele, a aby byly splněny požadavky podle příslušných ustanovení vyhlášky. Pokud bude zadávací dokumentace poskytnuta formou individuálního zpřístupnění zadávací dokumentace prostřednictvím profilu zadavatele nebo jiných internetových stránek. Na poskytování dodatečných informací k zadávacím podmínkám se použijí příslušná ustavení stejně.

Podávání a otevírání nabídek

Ve vyhlášení nebo ve výzvě se uveřejňuje elektronická adresa pro podávání nabídky, předběžné nabídky, žádosti o účast, návrhu v soutěži o návrh a podávání aukčních hodnot, tedy nabídky. Nabídky musí být za účelem zajištění důvěrnosti údajů v nich obsažených vždy chráněny šifrováním jejich obsahu v souladu s požadavky stanovenými touto vyhláškou. To neplatí v případě podávání aukčních hodnot za podmínky, že je technicky v souladu s touto vyhláškou zajištěno zachování důvěrnosti obsahu nabídky.

Veřejný klíč

Je povinností zadavatele, aby zajistil, že veřejný klíč zadavatele určený k šifrování obsahu nabídek jednoznačně odpovídal soukromému klíči zadavatele, aby nebylo možné za vynaložení přiměřeného úsilí certifikát veřejného klíče padělat a aby nebylo možné za vynaložení přiměřeného úsilí soukromý klíč zadavatele padělat a konečně, aby soukromý klíč zadavatele byl zajištěn proti ztrátě a neoprávněnému přístupu po celou dobu platnosti odpovídajícího certifikátu veřejného klíče. Za účelem šifrování obsahu nabídky poskytuje zadavatel dodavatelům prostřednictvím svého profilu, případně jiných internetových stránek nebo zasláním na základě vyžádání certifikát veřejného klíče.

Nabídky

Pokud je stanovena lhůta pro podávání nabídky v souladu se zákonem, je zadavatel povinen zajistit, aby byla nabídka, podaná na adresu před uplynutím stanovené lhůty, dále zpracována v souladu s touto vyhláškou a uložena v nezměněné podobě do doby jejího otevření; zároveň odešle dodavateli na jeho elektronickou adresu oznámení o jejím doručení. Zadavatel je také povinen zajistit, aby po uplynutí stanovené lhůty byla označena nabídka jako nepřijatelná. V takovém případě bude odesláno dodavateli na jeho elektronickou adresu oznámení o této skutečnosti. Podání nabídky musí být opatřeno záznamem časové informace podle příslušných ustanovení vyhlášky. Dalším postupem je, .že po podání nabídky bude ověřena platnost elektronického podpisu dodavatele a výsledek ověření se zaznamená k doručené nabídce Zadavatel nebo osoby oprávněné k otevírání nabídek dále zajistí odšifrování obsahu nabídek s využitím soukromého klíče zadavatele.

Podmínky k odšifrování soukromého klíče pro zadavatele

Zadavatel zajistí, aby odšifrování i otevření nabídek s využitím soukromého klíče zadavatele prováděly oprávněné osoby tak, aby odšifrování nebo otevření bylo provedeno vždy za účasti dvou nebo více oprávněných osob. Dále zajistí, nebylo možné použít soukromý klíč zadavatele k odšifrování nabídek jiným způsobem než za účasti oprávněných osob.

Povinnosti provozovatele

Provozovatel zajistí, aby elektronický nástroj neumožnil odšifrování a otevření nabídky před lhůtou stanovenou k jejímu otevření. Čas odšifrování a otevření nabídky musí být zaznamenán v souladu s příslušnými ustanoveními vyhlášky.

Uložení nabídky, povinnost zadavatele

Elektronická nabídka, po jejím otevření, přečtení, posouzení nebo hodnocení, musí spolu se záznamem o ověření platnosti elektronického podpisu zůstat uložena u zadavatele v zašifrované podobě, v jaké byla zadavateli doručena. Tím není dotčena možnost zadavatele ponechat vedle toho nabídky uložené rovněž v odšifrované podobě.

Pořizování záznamů o elektronických úkonech

Zadavatel je povinen vést evidenci o provedených elektronických úkonech a veškerých dalších činnostech elektronického nástroje a součástí této evidence musí být alespoň určení elektronického úkonu nebo další činnosti elektronického nástroje, čas provedení elektronického úkonu nebo činnosti uvedený s přesností na sekundu, identifikátor osoby, která elektronický úkon provedla nebo činnost elektronického nástroje zahájila, záznam o případném chybovém výsledku elektronického úkonu nebo další činnosti elektronického nástroje.

Záznam informací o systémovém stavu elektronického nástroje

Také musí být zaznamenány i informace o systémovém stavu elektronického nástroje s uvedením časové informace. Systémovým stavem je stav, ve kterém se v daném okamžiku nebo intervalu nachází elektronický nástroj, a který odpovídá jedné ze tří možných hodnot v provozu, mimo provoz, omezení funkcionality neumožňující realizovat elektronické úkony, které jinak prostřednictvím daného elektronického nástroje realizovat lze. Veškeré údaje podle výše uvedeného musí být chráněny proti neoprávněnému přístupu, změně a zničení.

Zaznamenávání časové informace

Časová informace musí být poskytovaná operačním systémem navázaným na zdroj reprodukující světový koordinovaný čas UTC například na státní etalon času a frekvence nebo pomocí přijímače globálního systému určování polohy (GPS). Synchronizace času měřeného operačním systémem podle odstavce 1 s koordinovaným světovým časem se provádí alespoň jedenkrát za 24 hodin v průběhu zadávacího řízení a musí být zajištěna i v případě výskytu přestupné sekundy.

CERTIFIKACE SHODY ELEKTRONICKÝCH NÁSTROJŮ

Certifikát shody

Shoda elektronického nástroje se posuzuje z hlediska funkcionality elektronického nástroje a z hlediska prostředí, ve kterém je elektronický nástroj provozován. Podrobné požadavky týkající se funkčních vlastností elektronického nástroje a prostředí, ve kterém má být elektronický nástroj provozován, jsou uvedeny v příloze této vyhlášky a pro účely posuzování shody funkcionality elektronického nástroje jsou elektronické úkony rozděleny na elektronické úkony nezahrnující přenos a příjem nabídek, to znamená odesílání a příjem datových zpráv, elektronické úkony zadavatele bez odesílání datové zprávy, jednání zadavatele nebo orgánu ustanoveného zadavatelem (komise) s dodavatelem prostředky umožňujícími dálkový přístup při poskytování dokumentů dálkovým přístupem a elektronické úkony spočívající v přenosu a příjmu nabídek.

Obsah certifikátu shody

Certifikát shody musí obsahovat alespoň tyto údaje:

  • obchodní firmu nebo název, sídlo, právní formu, identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno, pokud jde o právnickou osobu, a obchodní firmu nebo jméno a příjmení, místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu, identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno, pokud jde o fyzickou osobu, certifikačního orgánu, který certifikát shody vydal,
  • obchodní firmu nebo název, sídlo a právní formu provozovatele, jedná-li se o právnickou osobu,
  • jméno a příjmení, popřípadě obchodní firmu, a místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu provozovatele, jedná-li se o fyzickou osobu,
  • identifikační číslo osoby provozovatele, pokud bylo přiděleno,
  • obchodní označení a verzi elektronického nástroje,
  • uvedení skupiny elektronických úkonů v členění podle odstavce 2, pro které byl elektronický nástroj certifikován v souladu s požadavky stanovenými touto vyhláškou, a výčet elektronických úkonů v rámci této skupiny,
  • datum vydání certifikátu shody,
  • dobu platnosti certifikátu shody
  • podpis osoby oprávněné jednat za certifikační orgán.

Forma certifikátu shody

Certifikát shody je možno vydat v listinné podobě nebo v elektronické podobě s platným elektronickým podpisem osoby oprávněné jednat jménem nebo za certifikační orgán.
Jazyk certifikátu shody

Certifikát shody se vydává v českém jazyce.

Způsob provozování elektronického nástroje

Pokud provozovatel předloží platný certifikát shody, prokazuje, že v rozsahu skupiny elektronických úkonů a údajů uvedených v certifikátu shody splňuje jím provozovaný elektronický nástroj požadavky stanovené zákonem a touto vyhláškou. Pokud je elektronický nástroj provozován jinou osobou než žadatelem, který prokázal shodu a disponuje platným certifikátem shody, může pro takový elektronický nástroj tato jiná osoba k prokázání splnění požadavků stanovených právními předpisy předložit platný certifikát shody tohoto jiného provozovatele. V takovém případě elektronický nástroj splňuje v rozsahu skupiny elektronických úkonů uvedených v certifikátu shody požadavky stanovené zákonem na funkční vlastnosti elektronického nástroje. Předložením certifikátu shody jiného provozovatele však nelze prokázat shodu s požadavky týkajícími se prostředí, ve kterém je elektronický nástroj provozován.

Souhrn podmínek pro vydání certifikátu shody

Podání žádosti

Žádost o vydání certifikátu shody podává žadatel certifikačnímu orgánu. Žadatel prokazuje v žádosti a následném certifikačním auditu shodu elektronického nástroje s požadavky stanovenými právními předpisy ve vztahu k funkcionalitě elektronického nástroje a ve vztahu k prostředí, v němž je elektronický nástroj provozován.

Prokazování shody

Shodu elektronického nástroje prokáže žadatel, pokud elektronický nástroj splňuje alespoň požadavky stanovené v příloze této vyhlášky. Pokud má elektronický nástroj platný certifikát shody ve vztahu k funkcionalitě a je provozován jinou osobou než žadatelem, kterému byl certifikát shody vydán, prokazuje tato jiná osoba jako žadatel certifikačnímu orgánu pouze splnění požadavků ve vztahu k provoznímu prostředí, v němž je elektronický nástroj provozován, ve smyslu přílohy této vyhlášky.

Žádost o vydání certifikátu shody

Žádost o vydání certifikátu shody musí splňovat minimálně náležitosti stanovené ve vyhlášce. V případě uvedeném v odstavci 2 musí být přílohou žádosti o vydání certifikátu shody platný certifikát shody, který byl pro elektronický nástroj vydán. Certifikační orgán vydá certifikát shody pro elektronický nástroj, pokud byla zjištěna shoda elektronického nástroje s požadavky uvedenými v příloze této vyhlášky, a to v rozsahu zjištěné shody. Certifikační orgán není oprávněn vydat certifikát shody pro elektronický nástroj nad rámec podané žádosti o vydání certifikátu shody.

Obsah certifikačních pravidel

Podrobná certifikační pravidla stanoví certifikační orgán. Certifikační pravidla musí s ohledem na jednotlivé druhy certifikátů shody obsahovat aspoň

  • adresu pro podání žádosti o vydání certifikátu shody,
  • obsahové a formální náležitosti žádosti o vydání certifikátu shody,
  • popis jednotlivých kroků certifikačního auditu,
  • časovou náročnost certifikačního auditu,
  • obsahové a formální náležitosti výstupu z certifikačního auditu,

Ceník odměn za úkony

Ceník odměn za úkony činěné certifikačním orgánem, který bude obsahovat aspoň výši odměny za provedení certifikačního auditu, výši odměny za provedení certifikačního auditu na prodloužení platnosti certifikátu shody osvědčujícího soulad s požadavky kladenými na prostředí podle § 11 odst. 1,

  • výši odměny za změnu certifikátu v důsledku změny vlastností či podmínek elektronického nástroje podle § 11 odst. 2,
  • výši odměny za změnu rozsahu certifikátu shody podle § 11 odst. 4 a
  • výši odměny pro případ, že bude certifikační orgán postupovat podle § 11 odst. 3,
  • opatření k nápravě. Certifikační pravidla je certifikační orgán povinen uveřejnit na svých internetových stránkách.

Minimální náležitosti žádosti o vydání certifikátu shod

V žádosti o vydání certifikátu shody uvede žadatel své identifikační údaje, kterými jsou obchodní firma nebo název, sídlo, právní forma, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, pokud jde o právnickou osobu, a obchodní firma nebo jméno a příjmení, místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, pokud jde o fyzickou osobu. V případě, že žadatelem o vydání certifikátu shody je osoba, která není výrobcem elektronického nástroje, uvede žadatel v žádosti o vydání certifikátu shody identifikační údaje výrobce, kterými jsou obchodní firma nebo název, sídlo, právní forma, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, pokud jde o právnickou osobu, a obchodní firma nebo jméno a příjmení, místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, pokud jde o fyzickou osobu. V žádosti o vydání certifikátu shody uvede žadatel obchodní označení a verzi elektronického nástroje a uvede v souladu s § 8 skupinu nebo skupiny, do kterých elektronický nástroj spadá, a výčet elektronických úkonů v rámci této skupiny, které elektronický nástroj zajišťuje,

Platnost certifikátů shody

Certifikát shody v rozsahu skupiny elektronických úkonů

Pokud provozovatel prokáže certifikačnímu orgánu shodu elektronického nástroje s požadavky kladenými na funkční vlastnosti u elektronického nástroje, má certifikát shody v rozsahu skupiny elektronických úkonů a údajů uvedených v certifikátu shody, které se týkají funkčních vlastností elektronického nástroje, neomezenou platnost

Certifikát shody provozního prostředí

Pokud provozovatel prokáže certifikačnímu orgánu i shodu elektronického nástroje s požadavky kladenými na prostředí, v němž je nebo má být elektronický nástroj provozován, má certifikát shody v rozsahu údajů uvedených v certifikátu shody, které se týkají provozního prostředí, platnost 3 roky ode dne jeho vydání. Uplynutím uvedené doby není dotčena platnost certifikátu shody v rozsahu údajů týkajících se funkčních vlastností elektronického nástroje. Platnost certifikátu shody osvědčujícího soulad s požadavky kladenými na prostředí je možné na žádost provozovatele prodloužit o další 3 roky, a to i opakovaně.

Oznámení změn vlastností a podmínek provozu el. nástroje

Pokud dojde ke změně vlastností či podmínek provozu elektronického nástroje oproti vlastnostem či podmínkám provozu elektronického nástroje, na základě kterých byl certifikát shody vydán, a tato změna by mohla mít za následek neprokázání shody s požadavky stanovenými právními předpisy ve stanoveném rozsahu, je provozovatel povinen do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo, oznámit tuto skutečnost certifikačnímu orgánu a současně předložit návrh opatření k nápravě. V opačném případě certifikační orgán odejme certifikát shody, případně změní jeho rozsah, pokud to změna vlastností či podmínek provozu elektronického nástroje umožňuje.

Certifikační orgán dále odejme nebo změní certifikát shody v případě, že provozovatel

  • nesplňuje podmínky pro vydání certifikátu shody, nebo
  • použil jako podklady pro vydání certifikátu shody doklady či informace, které se ukázaly jako nepravdivé či neúplné.

 

Žadatel je oprávněn podat návrh na změnu rozsahu certifikátu shody. V takovém případě prokáže provozovatel certifikačnímu orgánu pouze splnění požadavků, kterých se změna týká. Žadatel je oprávněn se vzdát certifikátu shody. Vzdání se certifikátu shody je povinen žadatel písemně oznámit certifikačnímu orgánu.

 

© Maura, 01/2011

Autor: Irena Aghová | sobota 29.1.2011 14:16 | karma článku: 8,41 | přečteno: 640x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 340x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Manžela šéfky americké Sněmovny napadl kladivem. Kanaďan dostal třicet let

17. května 2024  21:06

Soud v Kalifornii vyměřil trest třiceti let odnětí svobody muži, který v roce 2022 vtrhl do domu...

Auto sjelo pod pražským Vyšehradem do Vltavy. Na místě zasahovali potápěči

17. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:44

Hasiči a policie zasahovali na Podolském nábřeží, kde sjelo vozidlo do Vltavy. Podle pražských...