Tajemství zdraví a krásy - část 3 - Vůně heřmánku
Staří Egypťané zasvětili heřmánky (rmenec sličný, heřmánek římský apod.) slunci. Uctívali je nade všechny bylinky pro jejich léčebné vlastnosti. Staří Řekové pak předepisovali heřmánek při horečkách a ženských chorobách. Těkavá vůně heřmánku byla inhalována, šňupána a listy se kouřily při astmatických záchvatech, léčení nespavosti. S heřmánkem pravým jsme se i my setkali již v raném dětství. Provázel nás i později při nachlazeních a nevolnostech.
Vůně heřmánku
Heřmánek má charakteristickou, přijemně aromatickou vůni. Pokud půjdeme na procházku do přírody v době, kdy kvete, upozorní nás svou vůní již na dálku. Heřmánek se pěstuje i na zahrádkách. Ale sušený si ho můžeme koupit ve specializovaných prodejnách s léčivými rostlinami a objevuje se v nejrůznějších čajových směsích a od dávných dob do dnešní doby platí, že zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně.
Léčba zánětů trávicího ústrojí
Také příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky.Protizánětlivého účinku chamazulenu (azulénů) se využívá, nejčastěji ve formě mastí, při léčbě popálenin či při poškození kůže radiovým nebo rentgenovým zářením, neboť tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev
Heřmánkové kloktadlo
Heřmánkové kloktadlo je výborné při angíně, chřipce či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu.
Heřmánkový nálev (čaj, zápar)
Nálev (čaj, zápar) je nejrozšířenější forma použití bylin. Obecně se připravuje tak, že receptem doporučené množství nařezané byliny nebo bylinné směsi zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme stát asi 15 minut. Heřmánkový nálev připravíme tak, že 1 vrchovatou polévkovou lžíci heřmánkového květu přelijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme přikryté 10 minut vyluhovat a scedíme. Třikrát až čtyřikrát denně pijeme mezi jídly.Preventivně lze heřmánkový nálev používat při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy), kdy se pije 2x denně nalačno a k tomu se bere 1 až 2 lžičky mléčného cukru. Pokud nejde o závažnější onemocnění, dokáže tato kůra během 3 až 4 týdnů napravit zcela střevní flóru.
Inhalace
Na inhalaci se 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.
Heřmánkové obklady
Obklad si připravíme tak, že přelijeme 4 čajové lžičky heřmánku 1 šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Vychladlým nálevem polijeme lněné plátno, které přiložíme na bolavé místo a necháme působit alespoň 2 hodiny. Obklady z heřmánku použáváme při zánětlivých onemocněních.
Kosmetické použití
Bylinné koupele
Obvykle se bylinné koupele připravují tak, že se byliny vloží do plátěného sáčku, asi 15 minut se vaří v dostatku vody. Někdy se jen spaří horkou vodou. Vodu vlijeme do vany a plátěný sáček vložíme do vany také. Teplota vody má mít asi teplotou těla, tj. 36 st.C – poznáme to tak, že po vložení ruky voda ani nehřeje, ani nechladí. Koupel má trvat 10-15 minut, pokud je předepsána doba delší, měla by být zařazena po 15 minutách přestávka. A tak si připravíme heřmánkovou koupel. Použijeme asi 10 až 20 g sušeného heřmánkového květu, přelijeme 1 litrem horké vody, necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Pak scedíme a nalijeme do vody na koupel teplé 38-39 O C. Aby měla koupel význam, měla by trvat 10 – 15 minut. Poté kůži natřeme krémem nebo olejem. Olej se lépe vstřebá do pokožky. A po koupeli je vhodné 20 minut relaxovat.
Heřmánkový olej
Heřmánkový bylinný olej používáme jak vnitřně tak i zevně. Zevně se používá na zmírnění svědivosti. Ale také je vhodný při plísňových onemocněních kůže. Zklidňuje podrážděné oči: Je však možné ho používat i k ústní hygieně.Vnitřně je pak užíván při trávicích obtížích, jako jsou křeče, nadýmaní, plynatost, zánět střev a dalších. Pokud se rozhodnete ho používat k léčebným nebo kosmetickým účelům zevně, pak je vhodné ho aplikovat několikrát denně. Ale všeho s mírou. I když není při přiměřeném používání známo, že by měl nebezpečné účinky, u některých jedinců při nadměrném používání může vyvolávat alergickou reakci. Ale to platí u všech bylinek.
Péče o vlasy
Heřmánek se také tradičně používá při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů. Proto je přísadou do vlasových šamponů. Nejrychlejší způsob přípravy šamponu je také nejjednoduší. Jedna dávka dětského šamponu se vlije do šálku a přidá se 10 ml silného odvaru heřmánku nebo 4 kapky heřmánkové silice. Vše se pečlivě promíchá a používá pak obvyklým způsobem.
Bylinné vlasové koupele
Také bylinné vlasové koupele jsou velmi účinné. Bylinnou koupel si připravujeme před mytím vlasů v takové době, aby byla před samotným použitím vlažná. Nikdy na vlasy nepoužívejte horkou vodu! Na 15 ml heřmánku nalijeme 850 ml vroucí vody a 15 ml octa. Na světlé vlasy místo octa použijeme 15 ml citronu. Postup je takový, že heřmánek máčíme ve vodě, dokud nezchladne. Dobře scedíme a pak přidáme ocet. Nálevem přelijeme vlasy a vmsírujeme do pokožky. Nálev chytáme do misky a postup opakujeme. Poslední propláchnutí vlasů by mělo být chladnějí než teplé. aby byly vlasy hladké a lesklé.
Péče o oči
Čajové sáčky z bylinný čajů můžeme používat pro ošetření unavených očí. Uvařte si 2 šálky heřmánkového čaje ze dvou sáčků. Doba varu jsou 3 minuty. Až sáčky vychladnou, položíme si je na 15 minut na oči. Přitom nohy si podložíme, aby byly výš něž tělo a odpočíváme.
Péče o pleť
Extrakty z heřmánku bývají v pleťových maskách nebo ústních vodách. Pro suchou a citlivou pleť si pro napařování obličejeme zvolíme heřmánek. Napařováním provádíme hluboké čištění.K přípravě obličejové nápařky použijeme 2 hrsti čerstvých bylin a pokud je nemáme, tal 45 ml sušených, SVážeme si vlasy, pečlivě odstraníme make-up a běžným způsobem si vyčistíme pleť. Byůony dáme do připravené misky a přelijeme 1,5 l vroucí vody. Krátce zamícháme vařečkou a tvář držíme asi 30 cm (pro citlivou pleť 45 cm) na nádobou. Hlavu máme zakrytou ručníkem a zavřeme oči. V této pozici setrváme 10 - 15 minut. Pak obličej opláchneme studenou vodou. Zředěný bylinný ocet či nálev z květu bezu černého nebo máty stáhne póry. Nanášíme jemně vatou na obličej. Alespoň hodinu po této kůře zůstaneme v místnosti, protože náhlá změna teploty není vhodná.
Zkuste to, až si uděláte na sebe čas, jak se krásně uvolníte. A to díky docela nenápadné květince na letních cestách, na kterou někdy i šlápnete ...
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
„Prokletý“ most v Brně opět vyžene vlaky. Viník jeho špatného stavu není stále znám
Už zhruba měsíc rozebírají bagry jednu z mostních konstrukcí na železničním viaduktu u Křenové...
Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou
I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...
Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci
Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...
Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů
Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016