Společnost: O smyslu příběhů a jejich přínosu

I když se pokládáme za vzdělanou a kulturní společnost, chybí nám příběh, který má poutavost, zápletku a poučení.  Současná  pohádka  to neumí zařídit. O tom tento článek.

Vánoční pohádky roku 2016 zklamaly spoustu lidí; žijící generace si zvykly sednout k televizi a společně vnímat příběh, v němž dobro zvítězí nad zlem, nespravedlnost potrestána, ponížení dojdou svého ocenění a chamtivost stojí nad skromností. Prostý příběh však málokoho baví, protože si lidé zvykli na intenzivní, až předimenzované napětí díky hororům a napínavým filmům, v nichž dobro sice bojuje se zlem, ale hrdina,  který  nastolí  spravedlnost, nakonec padne pod tíhou svého údělu. Jenže s českou klasikou si nevystačíme, protože děti od útlého věku mají rády akční pohádky, takže Sedmero havranů, Pyšná princezna a jiná klasika je pro ně nuda.

Lidé odjakživa milovali příběhy     

Kdysi, kolem 2. století našeho letopočtu vznikla zvláštní literatura, která se zachovala do dnešních dob díky překladatelům, textovým kritikům a biblistům.  Ano, jde o Apokryfy. Nebyly sice zařazeny do kánonu, ale lidé je měli v oblibě, protože chtěli příběh (otázka zněla: a co bylo dál s Marií, s apoštoly a farizeji?).  Pseudoepigrafická díla najdeme i ve Starém zákoně, jako například příběh o Henochovi. Východ byl přímo sycen příběhy, které se hemžily fantastickými bytostmi, škůdci a hrdiny, jak je známe z Tisíce a jedné noci, nebo indických příběhů. I naše doba, třebaže je dál o technologie, potřebuje příběhy, do nichž se zapojí lidská fantazie, touha po vzrušení a poučení. Takže nic nového pod sluncem. Středověk je naplněn příběhy, které se odehrávaly v přírodě, na hradech a tvrzích, v nichž značnou roli hraje fenomén rytířství, který sice známe i dnes, ale jeho hlavní smysl nám trochu uniká. Měla to být vrstva, vybavená zvláštními vlastnostmi, aby obstála morálně a hrdinsky v neustálém dramatu válek, vraždění, ale i lásek až za hrob. Zřejmě měli posluchači jasno v tom, co chtějí poslouchat. Nebudeme daleko od pravdy, když pomyslíme, že jádro příběhů vznikalo v různých dávných historických společnostech a další nastupující v tom pokračovali, přikreslovali a přizpůsobovali svým potřebám. Lidstvo tvořilo příběhy.        

Dnešní doba dokáže vymýšlet své příběhy

Internet je plný příběhů; nechybí jim taktika poutavosti, fantastičnosti, apokalyptického nádechu a hororových prvků, které některé čtenáře přitahují, druhé odpuzují, některé děsí a jiné inspirují k dalším podobným výkonům s touhou je více vyhrotit, ale pak zapadají. Čtenáři nerozlišují, co je v něm pravda a co zkreslená skutečnost;  chybí však morální východiska. Běda těm, kteří v nich hrají úlohu padouchů, slabochů či hrdinů, pokud jejich postavy a role neodpovídají očekávání diváků, pokud divák opravdu něco od nich očekává.  A tak i nekonečné televizní seriály nepřinášejí žádný příběh, v němž by lidé chápali jejich poselství, pokud vůbec nějaké mají a zaměřují se na nenáročné cílové skupiny diváků a divaček, z nichž někteří a některé se s nimi chvíli konfrontují, ale pak zapadnou. Kdyby byl určitý příběh opravdu ze života, lidé by se od něho odvraceli, protože nechtějí prožívat realitu, ale čekají na děj, který dobře dopadne a spravedlnost (sama o sobě)  zvítězí  nad zlou intrikou, předstíraná láska sledující účel nabytí majetku padne před tou pravou, čistou, nefalšovanou, ale většinou příběh vyzní jako klišé, protože je to v životě jinak. Popelčin střevíček si navlíkne ta nepravá a ošálený ženich má potom spoustu starostí, jak ji vymístit ze svého sídla, aby pak zjistil, že se ta pravá mezitím šťastně vdala – a co bylo dál, to vám budou vyprávět autorky a autoři edice Harlequine, jejichž příběhy jsou zfilmovány, jenže nemám přehled, kolik lidí na ně čeká s napětím s přesolenými brambůrkami a chlazeným šampaňským u televize. Některé romány, které jsou něco mezi pohádkou a současnou realitou, jsou prázdné, nevyhraněné, bez fantazie, ale přesto se najdou společnosti, které na jejich zfilmování neváhají vynaložit velké prostředky a do nekonečna oslavovat jejich hlavní postavy, sledovat jejich lidské osudy, které nejsou vždycky šťastné. Je to ještě umění, nebo reklama či útok na inteligenci diváka?

Chcete u televize prožít něco hodně drsného?

Možná, že by nebylo od věci vsadit na evropskou historii (jsme její nedílnou součástí). Ta rozhodně nepostrádá dramatičnost a bez příkras, které jinak zjemňují drsný děj. Ale pokud divák stojí o opravdový příběh zasazený do kontextu dějin, pokud se najdou herci, kteří by dokázali sehrát velkou roli, tvůrci, kteří se dokáží poohlédnout po velkých příbězích nesoucích syrovost doby, hrdinství a obětování se (jistě by jich našli velké množství), vyzkoušeli by, co to udělá s diváky. Možná, že bychom si přestali malovat středověk jako idylickou dobu, kterou nám tak pěkně zobrazil Alexander Dumas, mistr ve vypravěčském umění a malíři doby rokoka se vznešenými pastýřkami ve fantastické přírodě. Z děl, která jsou dosud veřejnosti uzavřená, by tak vystoupili protagonisté, o kterých nemá spousta lidí ani tušení díky tlusté čáře, kterou jsme učinili za historií, která se nás všech rozhodně týká, možná víc, než si myslíme.

Zdroj obrázku: Z mého soukromého archivu - předloha pro gobelin

            

 

Autor: Irena Aghová | sobota 31.12.2016 11:19 | karma článku: 23,34 | přečteno: 306x

Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 12,04 | Přečteno: 138x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 15,71 | Přečteno: 317x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 15,81 | Přečteno: 272x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 14,41 | Přečteno: 238x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 16,26 | Přečteno: 343x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Člověk skromnosti, který pečoval o slabší. Svět chválí odkaz zesnulého papeže

21. dubna 2025  10:58,  aktualizováno  12:51

Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej...

OBRAZEM: Z ďáblíka hlavou církve. Jak šel čas s papežem Františkem

21. dubna 2025  12:46

S nástupem papeže Františka do čela katolické církve v březnu 2013 začala ve Vatikánu nová éra....

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Přímý přenos Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Hlas naděje. Otevřel tabuizovaná témata církve, reagují politici na smrt papeže

21. dubna 2025  10:39,  aktualizováno  12:06

Sledujeme online V pondělí ráno zemřel papež František. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!