Proč někteří lidé páchnou a jiní voní
Ne všichni lidé, kteří kolem sebe šíří nepříjemný zápach, jsou ti, kteří neudržují správně svou hygienu. Mezi námi chodí hodně trpících lidí, kteří si zaslouží hluboký soucit a úctu pro jejich boj s úpornými nebo smrtelnými nemocemi. V některých případech se dokáží zbavit svých problémů s tělesným pachem velmi trpělivou detoxikací, někteří dlouhodobým léčením úporných kvasinkových nebo bakteriálních onemocnění. Lidé, kteří trpí hyperhidrózou jsou k politování, protože nemohou sami svou nemoc ovlivňovat bez speciální lékařské péče, která je jim poskytována jednak po fyzické stránce a jednak také po psychické. Svého času jsem pracovala ve zdravotnictví. Nemohu zapomenout na utrpení onkologicky nemocných lidí a chovám k nim úctu i obdiv, skláním se před jejich statečností a bojem nejen s jejich základním onemocněním, ale i s vedlejšími obtížemi, které musí řešit a které mohou také způsobovat tělesný pach.
Chemoterapie a její vliv na pach těla
Každý člověk má typický tělesný pach. Ale chemoterapie může působit změnu tělesného pachu. Některým lidem způsobuje změnu tělesného pachu radiační terapie. Tělo po chemoterapii je plné jedů. Projevuje se to na velmi silném zápachu moče a stolice. Lidé, kteří chemoterapií prochází, se zbavují jedů detoxikačními kůrami, zejména pitím sycené minerálky a jedí speciální výživu, která jim pomáhá se zbavit jedovatých látek v těle. Tedy, nestačí jen, aby se umývali, používali voňavky a parfémy a tělové vody. Musí vynaložit velkou trpělivost, aby se detoxikovali, a tím se zbaví i nepříjemného pachu, který šíří i kolem sebe. Lidské tělo se přičiňuje o to, aby se zbavilo toxických látek. Jednak těch, které vězí uvnitř těla, a to přes kůži – jde zejména o játra a ledviny. Ale některé toxiny zůstávají v tucích, špatně se vylučují, a proto lidé po chemoterapii musí provádět detoxikací podle lékařských pokynů. V tomto smyslu se hovoří o antioxidantech, ale je těžké rozhodnout, jak říkají, který z nich je nejlepší, aby jim pomohl se zbavit jedů v těle, které jsou příčinou nepříjemného chemického pachu.
Kandidóza
Kandidóza je velmi nepříjemné, bohužel časté onemocnění, která je způsobena přemnožením kvasinek ve střevech, krvi a orgánech. Candida albicans je parazitická kvasinka, která sídlí ve střevech, pohlcuje 10-15% střevní mikroflóry, ale také pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk. Tato kvasinka žije za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi jako je acidophilus a bifidobakterie a kvasinkami v lidském organismu.
Pokud má k tomu podmínky, tak se množí, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů. Příčiny tohoto nepříjemného onemocnění jsou různé. Může ji způsobit přítomnost steroidních hormonů, jako je kortizon anebo anabolické steroidy v jídle a lécích. Příčinou může být i stres, nesprávná výživa, kdy je přijímáno mnoho jednoduchých cukrů, chirurgický zákrok, umělá výživa, získané poškození imunitního systému, jako je AIDS, příliš mnoho cukru v krvi při cukrovce, přemíra alkoholu, léků a drog. Kvasinkové onemocnění může způsobovat zápach těla tím, že se tvoří některé formy akné, plísňová onemocnění kůže, nehtů i pohlavních orgánů.
Hyperhidróza
Hyperhidróza, neboli nadměrné pocení je nemoc značně společensky handicapující, protože spolu s nadměrným množstvím potu znepříjemňuje nemocnému život neustálý zápach. Přitom se však záchvaty pocení nedají ničím vysvětlit, protože nemají žádný racionální základ. Záchvat pocení je zcela nepředvídatelný a nedá se ovlivnit. Výsledkem pocení je nepříjemný pocit nepohodlí a trapnosti, který pocení bohužel ještě zintenzivňuje a člověk se ocitá v bludném kruhu. Navíc symptomy umocňuje i to, že má nemocný zkušenost, že se v určité situaci začal nekontrolovaně potit a automaticky předpokládá, že v podobných situacích se jeho tělo zachová stejně. Předvídá tak problémy, které si v podstatě vsugerovává svým očekáváním. Příčiny patologicky nadměrného pocení mohou být dvě; buďto je na vině psychika člověka, nebo skutečná tělesná nemoc. Problém je v tom, že pravou příčinou nadměrného pocení nedokáže často odhalit ani odborník a z neporozumění důvodu vzniká celá řada nejasností a dalšího zmatení. Nadměrné pocení totiž doprovází obvykle jinou chorobu nebo neduh. Například onemocnění či zranění míchy může způsobit pocení jedné nohy. Pocení je obvykle asymetrické a postihuje pouze jednu část těla. Existuje diagnóza, generalizovaná hyperhidróza. Obvykle je způsobena skrytým onemocněním. Existuje celá řada onemocnění, která mohou zvyšovat míru pocení: úzkostné poruchy, problémy se srdcem, poškození nervů, onemocnění míchy, vedlejší účinky určitých drog a léků, hormonální problémy včetně hyperaktivní štítné žlázy, infekce, jisté typy rakoviny a podobně.
Mnoho vážně nemocných lidí velmi trpí nejen nemocí samou, tedy fyzicky, ale také psychicky, protože lidé, kteří nemohou o jejich utrpení vědět, se od nich odvrací, často jsou nepříjemní pro své kolegy v práci, a tak zaměstnání opouští. Omlouvám se odborníkům, pokud jsem něco vynechala, ale snad mne doplní v komentářích. Cílem mého článku bylo upozornit na řadu trpících lidí, kteří za svůj společenský handicap nemohou a proto hovořit o tom, že někdo páchne a někdo voní je pochybné bez toho, aby nebylo upozorněno na tyto případy.
A proč některé národy zvládají potlačování tělesného pachu?
Víte, že v hrobce královny Nefertiti se našel flakón, v kterém byl vzácný parfém? A již před 2000 lety řecký lékař Theophrastus napsal studii o vůních. Svou studií položil základy k aromaterapii. V 11. století perští chemikové získali destilací růžový olej. Tradice parfémů a vůní se soustřeďuje do zemí, kde lidé trpí silným slunečním žárem a pocením. Výroba parfémů a tělových vod, ale i tuhých parfémů se zakládá na kombinaci koření, výtažků z rostlin a ze žláz některých živočichů, dokonce i keřů, stromů i rostlin, které obsahují látky k výrobě kadidel. Výroba těchto přípravků nebyla samoúčelná. Silice, vyrobené na Dalekém a Středním východě, v Egyptě, Číně i Indii, sloužily i v medicíně. Ale o této problematice další blog, který bude věnován hlavně těm, kteří zápasí s výše uvedeným problémem.
Bylinná léčba:
Antihidrotika
Antihidrotiká - proti nadměrnému neúčelným pocení
Základní drogy: list šalvěje a kořen kozlíku.
List šalvěje - 20 g. Kávovou lžičku drogy zapařit 2,5 dl vařící vody a nechat stát 10 minut. Pije se neslazené (1 šálek před spaním).
List ořechu - 30 g, nať yzopu a řebříčku a list šalvěje - po 10 g.
1 lžička čajoviny na šálek zápary. Pít během dne.
Kořen libečku - 50 g, list šalvěje - 10 g.
1 lžička čajoviny na šálek odvaru. Pít 3 x denně.
Nať přesličky a řebříčku, kořen kozlíku, list šalvěje - z každého po 25 g.
1 lžička čajoviny na šálek odvaru. Pít 3 x denně.
Nať přesličky a list břízy - po 25 g, list šalvěje - 10 g. .
1 lžíce čajoviny na 2 sklenice zápary. Pije se mezi jídly 1 -2 skleničky denně. Působí antibakteriálně i antihidroticky, proto se osvědčuje zejména při hnisavý zánět potních žláz.
Nať třezalky a fialky tříbarevné, kořen lopuchu a plod šipky - po 20 g.
1 lžíce čajoviny na 2 sklenice zápary. Pít 2 x denně 1 sklenici 8-12 týdnů, pak přerušit na 3 - 4 týdny a znovu zopakovat dlouhodobou kúru. Čajovina zvyšuje odolnost organismu.
Antihidrotika - proti nadměrnému neúčelným pocení
Základní drogy: list šalvěje a kořen kozlíku.
♣List šalvěje - 20 g. Kávovou lžičku drogy zapařit 2,5 dl vařící vody a nechat stát 10 minut. Pije se neslazené (1 šálek před spaním).
♣List ořechu - 30 g, nať yzopu a řebříčku a list šalvěje - po 10 g. 1 lžička čajoviny na šálek zápary. Pít během dne.
♣Kořen libečku - 50 g, list šalvěje - 10 g. 1 lžička čajoviny na šálek odvaru. Pít 3 x denně.
♣Nať přesličky a řebříčku, kořen kozlíku, list šalvěje - z každého po 25 g. 1 lžička čajoviny na šálek odvaru. Pít 3 x denně.
♣Nať přesličky a list břízy - po 25 g, list šalvěje - 10 g. 1 lžíce čajoviny na 2 sklenice zápary. Pije se mezi jídly 1 -2 skleničky denně. Působí antibakteriálně i antihidroticky, proto se osvědčuje zejména při hnisavý zánět potních žláz.
♣Nať třezalky a fialky tříbarevné, kořen lopuchu a plod šipky - po 20 g. 1 lžíce čajoviny na 2 sklenice zápary. Pít 2 x denně 1 sklenici 8-12 týdnů, pak přerušit na 3 - 4 týdny a znovu zopakovat dlouhodobou kúru. Čajovina zvyšuje odolnost organismu.
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Na floridské univerzitě jsou zranění po útoku střelce, policie po něm pátrá
Při střelbě na Floridské státní univerzitě byl zraněn zatím neupřesněný počet lidí. Záchranáři je...
Kim si mastí kapsu. Ruská artilerie se už bez jeho podřadné munice neobejde
Premium Bezmála dvacet miliard dolarů už vydělal severokorejský režim na vojenské spolupráci s Ruskem....
U Neapole se zřítila lanovka, zemřeli čtyři lidé. Situaci komplikuje mlha
Při havárii lanovky u Neapole se ve čtvrtek odpoledne zřítila jedna kabina. Zemřeli čtyři lidé,...
Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí
Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016