O životě, který není snadný
Rizika demokracie spočívají v lidech
Jako mají národy dějiny, které hovoří o vítězstvích a porážkách o hrdinech a zbabělcích, o nespravedlnostech a křivdách, o lásce a zradě, i člověk prožívá své osobní dějiny, z kterých může čerpat předpoklady ke své budoucnosti. A nemusí vyhledávat věštírny, ale stačí se zahledět do sebe a někdy ho z toho pohledu polije horko. Myslím, že pokud usilujeme o lepší život, je třeba začít u sebe, protože na každém člověku záleží, co si myslí, po čem touží, v čem vidí svůj cíl a jak se dokáže poprat s životem. Mít moc nad sebou je těžší, než mít moc nad lidmi. V tomto boji je totiž člověk sám, v jakékoliv společenské pozici. Nic nestojí mimo něj, všechno ze vším souvisí, jakož i člověk se světem a svět s člověkem.
Ať si to každý sám vykládá, jak umí, ale demokracie s sebou nese velká rizika, které si lidé často neuvědomují. Záleží na každém člověku, jak se chová, jak jedná a jak koná, protože se to jeho chování, jednání a konání odráží minimálně na jeho dětech, které jsou ovšem ještě pod vlivem společnosti a názorů, které někdy slepě přijímají jako nějaká dogmata a neuvažují, z čeho se tato dogmata vytvořila. A zasetá semena klíčí, až najednou z nich vyroste osobnost, která hledá sama sebe a ptá se zcela správně – kdo jsem? Jak budu žít a co od života chci? A v těchto dvou otázkách se ukrývá krize, s kterou se musí vypořádat. Je to problém být pod tlakem výchovy a společnosti. Společnost má ráda úspěšné lidi až do té míry, než začne být přesahována ve svých představách a ustálených rituálech, z nichž se rodí pravidla, co se smí a co se nesmí. Jsou to etická pravidla, která se mění s dobou a potřebami celku.
Hodnoty demokracie a úloha svobody
Hodnoty, které v rámci demokracie se vytvářejí k jejímu uhájení vůči totalitě, je třeba mít stále na paměti.Nejsou to jen hodnoty celku, státu a zákonů, ale nás samých, v jejichž intencích se chováme.podle toho, jak je chápeme. Žijeme ve světě, který mnoho nabízí pro pohodlí, pro zvyšování standardu, vzdělání a štěstí. Ale jsou mezi námi i lidé, kteří jsou též součástí demokratické společnosti a neuspěli. Ztratili práci, ztratili rodinné zázemí, upadli do dluhů, někdy zaviněně, někdy shodou zlých okolností, jako je nemoc, rozpad rodiny, úmrtí partnera a často se ocitají v životní krizi a jejich budoucnost je zatemněná., protože se cítí být opuštěni. Ono stačí málo, aby člověk do takového stavu upadl. Nechť je to varováním, ale též cestou k soucitu.
Někdy etická pravidla nepřinášejí užitek, někdy námi chápané dobro
Když se vrátím k výchově dětí a jejich vnímání společnosti a rodinného působení ve výchově, myslím, že etická životní pravidla jsou pro ně to nejdůležitější, co je jim možné předat, aby s nimi nabyly zkušenost, jak fungují a jak mohou pomáhat do budoucna. Je lépe být moudrý, než úspěšný, říkali starořečtí filosofové, pokud je ten úspěch postavený na písku. A moudrost spočívá v uměřenosti, v krocení vášní a v sebeovládání. Co bylo na světě lidí, kteří hledali definici dobra samo o sobě. Kant pravil – hvězdné nebe nade mnou, mravní zákon ve mně. Nemyslel tím určitě ty mravní zákony, které dnes platí a zítra neplatí. Je to ale ošidné, protože mravní zákon nemůže být nepřekonatelnou zdí, může se z něho tak vyvinout tyranie. Hledat momentální dobra, která uspokojí člověka v momentu, když to uspokojení potřebuje, to není doporučováno. To je podobné sňatku s partnerem, o němž víme jen málo, ale v tu chvíli se to zdá jako dobro. Neuplyne dlouhá doba a projeví se zlo – partner je žárlivý, nepořádný, zamlčel dluhy, vyhledává jen to, co mu přináší momentální slasti a když přijde krize, uteče.
Cesta lásky
Nejlepším příkladem pro děti je ukázat, co je láska, pokud o ní přemýšlíme a to není rozhodně snadná cesta. Tak velké činy, jako je odpuštění, soucit, sounáležitost, věrnost a odpovědnost, sebeodevzdání, víra v ní, naděje, to jsou činy lásky a je jich mnohem víc. A já si myslím, že to souvisí i s budováním veřejných věcí. Možná, že lidé, o kterých jsem před tím mluvila, kteří se dostali do těžkých životních krizí, něco takového nikdy ani nepoznali vůči sobě, a tak se jim ztrácela naděje ve vlastní záchranu. Je také na místě zmínit svobodu. A tím myslím schopnost se rozhodnout mezi možnostmi, z nichž některé nabízejí momentální zisk a uspokojení očekávaného dobra a některé správnou cestu do budoucnosti, která znamená nestát se otrokem věcí, návyků, ideálů a tím být závislý na pomíjivém vkusu, který se momentálně nabízí. Dobro je v poznání o jeho obsahu a nad tím je třeba hodně přemýšlet.Je to otázka vnitřní svobody a a představy spravedlnosti.
Svoboda v rozhodování a svědomí
Demokracie nabízí svobodu rozhodování o dlouhodobých účelech společnosti. Jedinec je jejím členem, ale také kritikem. A pokud si to, co kritizuje, dokáže promyslet, může dospět k názoru, že čas ukáže, jak momentální nespokojenost se stavem společnosti i politiky je též nespokojenost se sebou samým. Že tou kritikou sám sobě staví zrcadlo. A je nasnadě otázka – uměl bys to lépe? Dokázal bys být spravedlivým? To je velmi těžké, když ta spravedlnost sama o sobě nemá vlastně obsah, ale žádá si mravní postoj k tomu, co je zlo a co je dobro pro člověka a společnost a ve vzájemném styku? A jsme zase na začátku rozpoznávání. Soudce má na rozhodování o vině a nevině svou učenost a zákony, jedinec by se měl řídit také zákony, ale umět hledat pravdu, aby dospěl ke spravedlnosti, to je cesta nitra, na jejímž konci je rozhodnutí a přesvědčení, že rozhodl správně., protože jedinec nemá nad sebou jiné instance, než je svědomí. A není nic tvrdšího, než ho poslechnout, když se začne probouzet. Někdy ho potlačí pýcha, egoismus či egocentrismus, ale svědomí dokáže jedno - probojovat se a znovu zahlodat. Hýčkejme si ho až do konce.
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Hra na oliheň Korejcům nepřijde brutální. Je to pro ně běžný thriller, říká koreanistka
Premium Hra na oliheň. Seriál, který šokoval svět. A zatímco většinu diváků ohromil svou brutalitou,...
Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích
Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a...
Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny
Premium Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v...
Pracujících seniorů rychle přibývá. Ženou je životní náklady i touha být aktivní
Premium Starších lidí v práci za poslední roky strmě přibývá, motivují je peníze i snaha o aktivní stáří....

Stavební pozemky na prodej Mezirolí (Karlovy Vary)
Nová Role, okres Karlovy Vary
2 127 000 Kč
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016