Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Antika: Nádrže, rybníky, tunely a kanály v Severním Izraelském království 2

Starověcí inženýři věděli jak na to. aby zásobili vodou předhelénistický přední Orient. Muselo se vařit, zalévat, mýt a čistit, musely být zásoby k zavlažování zahrad a napájení zvířectva. Archeologové jdou ve stopách Písma. 

Nádrže a rybníky

Nacházíme se v severním království Izraele - v Samaří

Nemohlo stačit, aby bylo město zásobeno pitnou vodou a vodou na vaření. Pro předhelénistický Přední Orient je nutno předpokládal,. že bylo potřeba mít zásoby vody k zavlažování zahrad a k napájení dobytka, k mytí a čištění,.

Z Bible víme, že po smrti krále Achaba umývali v Samaří celý jeho zakrvácený válečný vůz (I.Královská 22,38), i královu zbroj v rybníku, do něhož vůz pohřížili. Z archeologického průzkumu víme, že při severozápadním konci hradeb byla velká vodní nádrž, totožná asi s tímto rybníkem. Tato nádrž byla vytesána ve skále a zřejmě zásobovala celou akropoli vodou.

Je podivné, že by Samařané tímto způsobem znečistili jediný zdroj vody, na který byli odkázáni ve všem a se vším a není známo, že by město mělo v době izraelských králů ještě jiný zdroj vody.  Až potom, v římské době, se město značně rozrostlo do rozlohy a krásy, bylo i lépe zásobeno pramenitou vodou přiváděnou akvadukty ze vzdálených kopců. Al o tom, až si budeme povídat o antickém Římu a jeho vodních stavbách. 

Jak si představit rybník - odbočme do Nového zákona

I v Novém zákoně se se hovoří o rybníku Siloe a to v souvislosti s slepcem od narození. Ježíš slepci pomazal oči blátem a řekl mu, aby se šel umýt do Rybníka Siloe. Na obrázku je patrné, že pojem rybník v oněch dobách vypadá úplně jinak, než jak my rybníky známe. 

Rybník byl velká nádrž, vytesaná do skály nebo vyzděná. V Jeruzalémě bylo mnoho takových rybníků. Jeden se jmenoval horní a byl vyhrazen valchářům (II. Král 18,17); Izajáš 7,3), jiný se jmenoval dolní (Izajáš 22,9), další byl nazván starý a jiný zase královský (Nehemjáš 2,14). snad totožný s Šalamounovým v Kidrónském úvalu, o němž píše Josephus Flavius, o kterém bude také řeč v jiných, tragických souvislostech. .  

A co nám vyprávějí archeologové - o Gibeónském rybníku v městě Gibeón

V letech 1956 a 1957 přišel J.B. Pritchard pod tisícíletým nánosem sutin na velikou kruhovitou nádrž vytesanou ve skále, která zůstala zachovaná, zcela neporušená. V průměru měří 10,30 x 12,30 m. Při stěně se vinou schody, široké 1, 80 m, chráněné zábradlím, rovněž vytesaným ze skály, do hloubky 10,80 m. Odhadem bylo nutno vytěžit 3000 tun vápence, nežli vznikl tento rybník. Jeho stáří nelze s jistou zjistit. Bič podotýká, že dějiny Gibeónu i celé země zanechávají mnoho otázek nezodpovězených. Zmínku o Gibeónu najdeme v 2. Sam 2,13, 

Strategický záměr

Tato nádrž nebyla dlouho v užívání. Od hloubky pokračuje 10,80 m ještě dalších 13, 60 m, ne už v celé šíři svého průměru. ale je pouhou chodbou, do umělé jeskyňky o rozměrech 6,80 x 3,40 x 2,45 m. v níž byla pramenitá voda. Tunel byl osvětlován dvěma světlíky a rozhodně to bylo žádné potěšení sestupovat pro vodu do celkové hloubky 24,40 m, ale byla tu velká výhoda, že nehrozilo nebezpečí ze strany nepřítele, kdyby obléhal město. 

Další cesta k vodě v Gibeónu - dva způsoby

Proč měl Gibeón dva vodní systémy? Je to jednoduchá odpověď. Jedna je biblická, druhá vojenská.V Gibeónu byla objevena ještě další cesta k vodě, a to k pramenům mimo hradby města. Vede podzemním tunelem, který byl zčásti hlouben povrchově, zčásti ražen pod zemí. Vzdušnou čarou je 45 m dlouhý, ale nevede přímo nýbrž překonává výškový rozdíl 24,60 m. K tunelu se sestupovalo po schodech vytesaných do skály. Přístup k prameni byl osvětlován výklenky pro případ nepřátelského obležení s tím, že se přístup do tunelu případně mohl zatarasit, aby jím nevnikl nepřítel do města. 

Když se valili Asyřané o sto let později, byl rychle podniknut pokus prokopat se dnem nádrže k vodě. Tunel, kterým se Gibeónští nakonec k vodě dostali, jeví známky horečnatého spěchu, aby město bylo zajištěno.

Asyřané odtáhli a o sto let  později se před nimi už netřásl nikdo. Na jejich místo nastoupili Babylóňané a nemoudrá politika judských králů vedla ke zkáze království.  Roku 586 padl Jeruzalém a pohroma dolehla i na jiná města. Je možné, že tehdy byl zasypán gibeónský rybník. Archeologové našli předměty ukazující na konec 7. a začátek 6. století.Mistrovské dílo starověku dosloužilo a zůstalo zasypáno plných dva a půl tisíce let, ale tím také zachováno a zůstalo neporušené. 

V suti bylo nalezeno i dvacet sedm uch od džbánů s vtisknutým razítkem Gibeón, takže je možné říci, že dnešní vesnička ed .-Džíb je pozůstatkem slavného města Gibeónu.. 

Pokud si chcete přečíst vice o Gibeónu a archeologii, pak je k dispozici krásná kniha Zapomenuté království, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad. 

Zdroj: Bible

Bič,M. Stopami dávných věků

Autor: Irena Aghová | pondělí 19.2.2018 3:59 | karma článku: 13,07 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 11,10 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,96 | Přečteno: 314x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 15,07 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,61 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,53 | Přečteno: 340x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...