Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Umělá inteligence nás odnaučí aroganci

jsou schopni ze sebe lidé vyplodit a jak se chovají, když přijdou požádat jiného člověka o službu, servis. Takové chování jsem nezažila ani v podnicích pochybné kvality a pověsti! Ve kterých jsem kdysi pracovala.

V tomto týdnu jsem navštívila zákaznické centrum PRE na Národní třídě v Praze a od té doby musím přemýšlet o tom, zda už je budoucnost lidstva zpečetěna? Během půl hodiny jsem žasla, co všechno jsou schopni ze sebe lidé vyplodit a jak se chovají, když přijdou požádat jiného člověka o službu, servis. Takové chování jsem nezažila ani v podnicích pochybné kvality a pověsti! Ve kterých jsem kdysi pracovala.

Kam se tedy tzv. posunula služba lidem? Nevinná administrativa, či zákaznický servis? Anebo je stále stejná? Jsou lidé stejní? Záleží jim pouze na perfektní službě a spokojí se s automatem na knoflíky na každé veřejně přístupné přepážce, recepci, restauraci? Obejdeme se v budoucnu bez jiných lidí? Proč jsme tolik kritičtí a přísní na jiné, pokud jde o placenou službu a potom marně hledáme spřízněnou duši v našem okolí? Potřebujeme neustále s někým poměřovat síly, nebo jsme v právu? A poté jako odpustky, nebo vyrovnání shromažďujeme sbírky pro slabé, abychom se cítili lépe? Nebo silnější a lepší?

Je to už téměř 20 let, kdy mi kamarádka Irenka s očima navrch hlavy ukazovala náramek s kamínkem, který nosí ve dne v noci na ruce, aby zabránila vlivu škodlivého vlnění, které k ní prostupuje z mobilního telefonu. Taky mě nabádala, abych v žádném případě svůj mobilní telefon nenechávala ležet v místnosti, ve které spím. Chápavě a soucitně jsem pokyvovala hlavou a v duchu jsem si říkala: " No cos čekala, když jsi sama cáklá? Že tvé kamarádky budou ryzí intelektuálky nebo vědecké pracovnice?"

Uběhly dvě desítky let a nikdo se nediví, že nás náš mobilní telefonní přístroj zná lépe než rodinní příslušníci. "Konspirační teorie!" křičí jedni! "Sociálním sítím jde jen o zisk a vekslují s našimi soukromými daty a podsouvají nám reklamy, podcasty, videa podle naší momentální nálady!" křičí další! Mozek je v panice, protože ať chce, nebo nechce ho zabarvují a ovlivňují emoce. Mentálně si proto vyrábíme pomyslné náramky sami proti sobě. Protože očekáváme, že nám druzí lidé budou plnit přání, stejně jako to dělají naše telefony. Bez špetky emocí.

A tak poslouchám před přepážkou číslo 5 tu zákeřnou vypointovanou aroganci mladé slečny a nechápu, na kterých místech virtuálního vesmíru byla vycvičena k boji proti člověku.

"Já vám asi nerozumím."Snaží se najít jádro pudla paní za sklem.

"Už zase?" Zle opáčí slečna. 

"Budete tedy hradit měsíční platby z účtu?" Upřesňuje si informace zaměstnankyně.

"Kdyby jste mě pozorně poslouchala, tak jsem vám toto sdělila hned v prvních pěti minutách našeho rozhovoru."Tne slečna do živého, rozpustí si culík a kouká vzhůru do stropu. Zřejmě očekává, že si pro ni už letí vesmírný koráb z planety polibtemivšichnišos a zbaví se nás.

Netuším jak dopadl rozhovor u přepážky číslo 5, protože mé pořadové  číslo bylo konečně vyvoláno šťastnou sedmičkou. Ale stejně jsem se neubránila a na otázku jaké máte přání, jsem si se slovy. "Jak to tady můžete  vydržet?" na chvíli opřela čelo hlavy o přepážku.

Stejně se ale obávám nejhoršího. Nasadíme si z vlastní sobeckosti za všechny přepážky roboty. Budou krásní, sofistikovaní a milí.  Za každou naši aroganci se budou na nás usmívat barevnýma zářivýma kamerkama místo očí. Sedět ale budou pro vlastní bezpečnost za nerozbitným sklem. A když nám po padesáté první na naše: " Už jsem vám to říkala v prvních pěti minutách odpoví: "A můžu pro vás tedy ještě něco udělat?" tak nakonec explodujeme ve vlastním vesmíru. Sami v sobě. V budoucnosti,  kterou jsme si tak dlouho připravovali. Jen proto, že jsme nedokázali mít soucit. Sami se sebou ani s těmi druhými. Krásný den milí pozemšťané.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ilona Ondráčková | čtvrtek 4.5.2023 17:34 | karma článku: 10,83 | přečteno: 268x
  • Další články autora

Ilona Ondráčková

Křehké dámy o berlích

Mé tělo se pomalu řítilo vstříc podlaze. Ale ovládat rychlost v tu chvíli bylo pouze mým zbožným přáním. Ve skutečnosti jsem uklouzla po vlhké dlažbě a jela jsem k zemi jako namydlený blesk.

24.5.2024 v 13:06 | Karma: 11,98 | Přečteno: 249x | Ona

Ilona Ondráčková

Dušičková pohádka

Zahlédla jsem je jednoho prosluněného odpoledne, jak kráčí přes rušnou křižovatku v Praze. Věnovala jsem se zrovna své jedné z nejoblíbenějších činností při čekání na tramvaj. Chytání lelků a pozorování svých bližních.

8.10.2023 v 8:45 | Karma: 8,73 | Přečteno: 207x | Ostatní

Ilona Ondráčková

Podzimní zen

Příroda nám namíchala nový parfém Podzimní zen. Vůně země, která je naplněná až po okraj všemi svými odvedenými sliby. Sametově hladká i drsně vroubkovaná. Odrážejí se v ní barvy temně fialové, tmavě rudé, zářivě žluté,

27.9.2023 v 10:55 | Karma: 6,69 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Ilona Ondráčková

Boj o kouzelnou knihu

Po zatažené obloze se opilým tanečním krokem začal prohánět vítr. Chvíli tančil svižnou polku v kruzích aby za chvíli změnil styl v trhané a rychlé tango. Vír ledového vzduchu hnal oblaka do houfu před sebou.

21.9.2023 v 11:11 | Karma: 5,02 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Ilona Ondráčková

Neplánovaná dovolená

Na dvorku v trávě ležela opuštěná růžová teniska. Rozhlížela se udiveně okolo sebe. “Kdepak se schovává moje kolegyně? Moje věrná družka, druhá do páru?” Ale ať se rozhlížela doprava i doleva, kam jí špička a pata dovolila kouknout,

14.9.2023 v 11:11 | Karma: 4,54 | Přečteno: 326x | Cestování
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 11,98
  • Průměrná čtenost 1735x
autorka knih: Spokojená Blbka, Hrad vzpomínek